Przejdź do głównej zawartości

500+ | Młodzi w Polityce13.02. 2016r. Senat przyjął ustawę potocznie nazwaną "500+". Czy jest to dobre rozwiązanie? Nad tym trzeba głębiej się zastanowić.

Opinia Dawida:

Według mnie rządzący powinni wziąć pod uwagę poprawki opozycji i w ustawie uwzględnić, że będzie ona dotyczyła wszystkich dzieci w rodzinie, a nie tylko następnych po pierwszym. Teraz czekamy na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Nie wiemy jednak czy ustawa całkowicie się nie przyjmie. Może jeśli będzie akceptowana przez społeczeństwo, i wzrośnie wskaźnik dzietności rząd zgodzi się na rozszerzenie tej ustawy o każde dziecko. Jak powiedział pewien znany człowiek "Po owocach ich poznacie"

Opinia Pawła:

Rodzina 500+ to projekt, który jak sama nazwa wskazuje jest prorodzinny, a więc z góry trzeba założyć że jest dobry tak samo dla państwa jak i dla jego obywateli, Obywatele dostają pomoc finansową w wychowaniu dzieci, zaś w państwie z założenia ma wzrosnąć liczba urodzonych dzieci, które w przyszłosci będą pracować, jednoczesnie fundując emerytury. Myślę jednak, że lepszym rozwiązaniem byłoby zostawienie pieniędzy (które są zabierane rodzicom w postaci różnorakich podatków) w ich kieszeni. Na koniec należy wspomnieć że cały ten projekt to wyborczy zabieg marketingowy PiSu, który moim zdaniem teraz zmienił się w oszustwo. 500 złotych miało dostać każde dziecko. Czy rodziny z jednym dzieckiem nie potrzebują pomocy finansowej?

Opinia Bartka:

Przez kilka ostatnich lat byliśmy świadkami "wpadek" wielu zagranicznych polityków lub instytucji, które przez dłuższy czas ukazywały Polskę jako kraj dokonujący zbrodni na Żydach. Byliśmy postrzegani jako zbrodniarze. Ta sprawa była i jest jak rak, atakuje jeden organ ale przy nie odpowiedniej opiece może dokonać przerzutów na inny organ. Siedliskiem całej tej sytuacji jest brak odpowiedniej świadomości obywateli zachodu o II wojnie światowej i zwykłe wpadki polityków, które wbrew pozorom sporo kosztują. Myślę, że ten pomysł Prawa i Sprawiedliwości jest dobry, bo zapobiegnie takim wybrykom. Ale kara 5 lat więzienia to zbyt dużo. Myślę, że karą odpowiednią mogła by być grzywna lub pozbawienie wolności tylko do roku.

Opinia Antka:

Program "Rodzina 500+" jest bardzo nowym posunięciem na polskiej scenie politycznej, niewiele partii rządzących zdecydowało się w czasach swoich rządów na taki ruch. Dla jednych jest on ratunkiem, dla innych dodatkowymi pieniędzmi do wyrzucenia w błoto. Beata Szydło powtarzała na wiecach wyborczych PiS, iż będzie to "500 złotych na każde dziecko". Z każdym następnym dniem po wygraniu przez Prawo i Sprawiedliwość wyborów, od rządzącej partii można bylo dowiedzieć się, że programem zostanie objęte "drugie i kolejne dziecko". Tym samym na cenzurowanym znalazły się biedne rodziny 2+1, które nie mogły zostać wzięte pod uwagę w programie. Zyskiwaly natomiast, rodziny wielodzietne, które w większości przypadków i tak korzystały już z innych zasiłków. Gdy nastała afera związana z Trybunałem Konstytucyjnym, wieści o programie "Rodzina 500+" ucichly. Jednakże, do mediów i obywateli dotarła wieść o kryteriach zarobkowych. Program który mial być przeznaczony dla każdego dziecka i każdej rodziny został wycelowany w jedną grupę docelową - Polaków bardzo biednych. Można to interpretować dwojako, z jednej strony program ma pomóc i wyprowadzić na prostą osoby ubogie, z drugiej natomiast odrzuca wszystkie obietnice złożone innym warstwom społecznym. Wiele rodzin odczulo niezadowolenie z powodu wspomnianych kryteriów zarobkowych. Dzieci w wieku szkolnym które urodziły się jako pierwsze w rodzinie, pisały listy do pani Premier dlaczego to ich rodzeństwo dostanie 500 złotych a oni sami nie. Ale teraz pojawia się problem: skąd wziąć pieniądze? Dług w stosunku do PKB w Polsce wynosi prawie 60% co oznacza, że kazdego roku musimy oddawać dużą część naszych pieniędzy na spłatę długu. A tu pojawia się nowy program, który ma wyssac ze ścisłego budżetu kolejne kilkadziesiąt miliardów. Co gorsze pieniądze te pójdą do osób które w dużej części pobierają już różne typy zasiłków. Innymi słowy, pieniądze trafiają w jedno i to samo miejsce. Program ten byłby idealny gdyby nasze państwo miałoby duże ilości pieniędzy przeznaczonych na cele społeczne. Ale to nie zmienia faktu, że jest on dobry. Jak to ujął Dariusz Szpakowski: "Zamysł dobry, wykonanie fatalne"                                              
                                    

Komentarze