Przejdź do głównej zawartości

Czy Polska powinna dostać odszkodowanie za II Wojnę Światową? | Młodzi w Polityce

Od II Wojny Światowej minęło ponad 70 lat, ale nikt nie potrafi o niej zapomnieć. Co jakiś czas do niemieckiego Rządu trafiają pisma, w których różne polskie środowiska żądają od Niemiec biliona złotych za straty podczas II Wojny Światowej Tym razem zrobiło to Prawo i Sprawiedliwość. Czy to słuszne?

Opinia Dawida:
Każdy wie, że dzieci nie są winne zbrodniom swoich ojców. Sama Warszawa została zniszczona w ponad 70%, co oznacza, że na 512 km2 około 360 km2 było zniszczone. Stanowczo uważam, że Niemcy powinny wypłacić nam odszkodowanie. Jednym z ważniejszych argumentów jest to, że innym państwom np. Rosji odszkodowanie zostało przyznane. Moim zdaniem, to że Polska jeszcze nie uzyskała rekompensaty to po prostu SKANDAL.  Oczywiście powinniśmy wybaczyć Niemcom, ale musimy żądać odszkodowań.

Opinia Pawła:

Moim zdaniem jest to bardzo dobre posunięcie ze strony PiSu, pamiętam, że kiedyś przeczytałem o tym, że śp. Prezydent Lech Kaczyński mówił o wysłaniu Niemcom rachunku za odbudowę Warszawy. Po przeczytaniu o tym w internecie PiS zyskał w moich oczach, teraz zyskał po raz drugi, ponieważ od zawsze uważam że Niemcy BEZWZGLĘDNIE I W TRYBIE NATYCHMIASTOWYM powinny wypłacić odszkodowanie Polsce. Jednak czy to zrobią? Dość smutnym jest to, że to właśnie często niemieckie media mówią o polskich obozach śmierci, chcą oszukać historie, a może właśnie boją się tego, ze Polska zyska poparcie innych państw w sprawie odszkodowania i będą musieli je wypłacić?


Opinia Bartka:
Polska poniosła w czasie II wojny światowej niewątpliwie największe straty ludzkie i materialne w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Zdecydowana większość tych strat była skutkiem systematycznego terroru niemieckiego, czego symbolem, obok wymordowania około 5 milionów polskich obywateli, była zagłada Warszawy. Straty ludności stolicy Polski przewyższały kilkakrotnie straty całej Francji, nie mówiąc o innych okupowanych krajach zachodnich czy Czechosłowacji. Podobnie rzecz się miała ze stratami materialnymi. 
Wydawać by się więc mogło, że właśnie Polska miała nie tylko wyjątkowe moralne, ale też polityczne prawo do odszkodowań wojennych kosztem pokonanych Niemiec. Jednakże za sprawą "wyzwolicieli" sowieckich, którzy potraktowali zrujnowany kraj jako należny im łup wojenny, nie dane było Polsce uzyskać choćby symbolicznej rekompensaty za poniesione straty. Brytyjczycy i Amerykanie przyjęli tę sytuację do wiadomości bez większych sprzeciwów. 


Opinia Antka:

Sądzę, iż postawa Niemców jest kompletnie nie adekwatna do sytuacji. Rozmawiamy o odszkodowaniu za największy konflikt w dziejach świata, a my zostaliśmy okropnie dotknięci przez okupantów jak i wyzwolicieli. Fakt faktem, minęło sporo czasu od II wojny światowej, ale żadnego dużego odszkodowania nie dostaliśmy. Moim zdaniem, takie dążenia partii rządzącej są bardzo dobrym pomysłem. Na pewno pomogą Polsce.


Podobny obraz

Komentarze