Przejdź do głównej zawartości

Towarzysz Bolek | Młodzi w Polityce

W dniu wczorajszym wdowa po zmarłym Generale Kiszczaku oferowała sprzedaż dokumentów dotyczących "Towarzysza Bolka", którym miał być były prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Wałęsa.

Opinia Dawida:

Stanowczo uważam,  że każdy kto w czasach komunistycznych podjął się współpracy z Służbami Bezpieczeństwa, powinien ponieść bardzo surową karę. Jeśli chodzi o Pana Wałęsę, to jednak należy mu się szacunek, ponieważ mimo swoistej afery z jego udziałem, ponieważ pełnił on funkcję lidera "NSZZ Solidarność" oraz - co najważniejsze - był Prezydentem wolnej III Rzeczypospolitej.

Opinia Pawła:

Lech Wałęsa jest wielkim człowiekiem, ikoną Polski na świecie, a nawet zaryzykowałbym stwierdzeniem że narodowym bohaterem. Do czasu potwierdzenia dokumentów na sprawę trzeba patrzeć z dystansem. Mam nadzieje że się nie potwierdzą, ale jeśli tak to Wałęsa powinien ponieść konsekwencje prawne, a przede wszystkim osobiście się przyznać do tego co zrobił. Mimo wszystko nie należy zapominać o jego zasługach dla Polski.

Opinia Bartka:

Na razie nie ma potwierdzenia, czy dokumenty są prawdziwe. Wątpię, że te dokumenty okażą się oryginalne. Lech Wałęsa to wielki człowiek. Lech Wałęsa to jedna z najważniejszych postaci polskiej historii XX wieku. Niedługo poznamy ich treść wzbogacą jego obraz. One nie zmienią tego co wydarzyło się później (od 1980 roku - red.). Natomiast na pewno zmienią niektóre interpretacje i uzupełniają ten okres, którego dotyczą - powiedział prezes IPN.

Opinia Antka:

Sądzę, iż musimy dowiedzieć się więcej w tej sprawie. Na razie mamy autentyczne dokumenty gen. Kiszczaka z "umową" pomiędzy prezydentem Wałęsą a Służba Bezpieczeństwa. W plikach dokumentów magazynowanych przez generała, są potwierdzenia wypłat dla "Bolka". Jest to bardzo trudna sytuacja, ponieważ na marginesie znajduje się polska legenda, która uczyniła wiele dla naszego kraju. Oczywiście, jest to smutne, iż tak ważną osobę opozycji antykomunistycznej, stawia się pod murem pokazując dokumenty z przed 40-tu lat.
Myślę, że powinniśmy poczekać chwilę, do czasu kiedy będziemy mieli stuprocentową pewność.Komentarze