Przejdź do głównej zawartości

Czy Turcja będzie członkiem Unii Europejskiej? | Młodzi w Polityce

W Brukseli odbywa się szczyt Unia - Turcja. W założeniu ma on dotyczyć kwestii uchodźców i ich sytuacji. Jednakże na drugim planie widnieje sprawa ewentualnego wejścia Turcji w struktury Unii Europejskiej. Turcja stara się o wejście do Unii od 1963 roku. Ale jak na razie po wstrzymaniu projektu wejścia do Unii przez Islandię, Turcy również stanęli w martwym punkcie. Jednakże, czy dla Unii i Europy będzie dobrze jeśli Turcja zostanie członkiem tejże organizacji? Trzeba się temu przyjrzeć.

Jest kilka znaczących argumentów które przemawiają za wejściem Turcji do Unii. Jest to największa armia NATO w Europie, może ona stanowić podporę militarną dla Unii. Jednakże z drugiej strony, Rosja Putina mogła by wykazać swoje niezadowolenie z powodu, iż państwo posiadające jedną z największych armii świata wkracza w struktury takiej organizacji. Ale Rosjanie to Rosjanie, a Putin to Putin. Niestety, on zawsze znajdzie coś co zmusi przywódców Niemiec, czy Francji do natychmiastowej zmiany zdania.

Znalezione obrazy dla zapytania szczyt unia turcja

Właśnie to kanclerz Niemiec i prezydent Francji starają się pozować jako "przywódcy" Unii Europejskiej, a utrudniają postępowanie niektórych prac i projektów unijnych. Najlepszym przykładem są sankcje dla Rosji, po wydarzeniach z Krymu i Donbasu, w których to Rosja odgrywała pierwszoplanową i najważniejszą rolę. Obawiam się, iż ze względu na Rosję, mogą oni utrudnić ewentualną drogę Turcji do Unii w 2016 i 2017 roku, jednakże niedługo ich kadencje się skończą a władza w tych krajach ewentualnie się zmieni ale to inna sprawa.

Natomiast Turcja ma bardzo duży potencjał gospodarczy. Łączy ona Europę z Bliskim Wschodem i gra rolę pośrednika. Takie państwo z pewnością się przyda w Unii. Co do gospodarki, posiadają oni szeroko rozwinięty przemysł ciężki, oraz techniczny. Rolnictwo jest na tak wysokim poziomie, iż jest prawie samowystarczalne. Na wysokim poziomie znajduje się również bardzo dochodowa turystyka. Czy takie państwo nie było by dla Unii państwem idealnym? Mogli by wpłacać tyle najprzeróżniejszych składek, a i tak niewiele by to zmieniło w ich budżecie.

Ale pojawia się pewna przeszkoda. Czy Turcja na pewno jest krajem europejskim? Fakt mała część jej terytorium znajduje się w Europie. Ale dociekliwi konserwatyści, i zwolennicy anty unijni dopatrzą się faktu, iż nie jest to przeważający skrawek tureckiego terytorium (tylko 3%). Inną sprawą są konflikty Turków z innymi państwami jak Armenia, Grecja czy Cypr, oraz z mniejszościami narodowymi jaki są Kurdowie. O sprawy Armenii i Grecji toczy się spór ze względu na nie uznawane przez Turcję ludobójstwa dokonane za czasów okupacji tych państw przez Imperium Osmańskie. Natomiast Cypr już na szczycie opowiedział się przeciwko ewentualnemu członkostwu Turcji. A to ze względu na konflikt trwający od 1974 roku, kiedy to Turcja zajęła północną część Cypru i rozpoczęła jej okupację. Proklamowano tam pro turecki Cypr Północny, który jest uznawany tylko przez Turcję. Jest jeszcze wiele mniej znaczących argumentów za i przeciw ale nie będę o nich opowiadał, ponieważ zajmie to wiele więcej czasu.

Znalezione obrazy dla zapytania erdogan

Ostatnią sprawą są rządy prezydenta Erdogana który polubił pacyfikację protestów i Kurdów. Może to stanowić pewien rodzaj przeszkody, ponieważ Erdogan skutecznie utrzymywał się przy władzy jako premier Turcji od 2003 do 2014 roku, czyli do czasu kiedy został prezydentem. Ale człowiek może dostosować się do sytuacji jak kameleon...

W mojej opinii Turcja jak najbardziej powinna zostać członkiem UE. Pomogła by w sprawie uchodźców, ze względu na bycie bardzo blisko obszaru walk. Przypomnijmy, że Turcja jako pierwsza zaczęła przyjmować uchodźców z Syrii po 2011 roku. Nie zapominajmy o tym. Będzie to świetny sojusznik i partner biznesowy. Myślę, że mają bardzo duże szanse na zostanie 29 państwem członkowskim.

Antoni Matuszewski

Komentarze