Przejdź do głównej zawartości

Ustawa dekomunizacyjna | Młodzi w Polityce

Po tytule można domyślić się, iż ustawa musi mówić coś o usuwaniu komunizmu. Komunizmu z Polski. I faktycznie tak się stanie. Nowa ustawa ma na celu usunięcie nazw związanych z komunizmem z ośrodków publicznych, dróg, ulic, mostów, ogółem wszystkiego co publiczne i do takiego użytku jest przeznaczone.

Czy to dobrze? Tak. Nasz naród przeszedł za dużo w czasach PRL-u, a chyba nikt nie chce aby popularne ulice w jakimś mieście o tym przypominały. Ta ustawa nie tylko zlikwiduje post komunistyczne nazwy ulic, ale i zakazuje propagowania idei komunistycznych w obszarze infrastruktury publicznej.

Oczywiście w takiej sytuacji na pewno pojawią się utrudnienia drogowe, ale na pewno szybko ustąpią. Organem który ma zająć się "papierową" zmianą nazw ulic są samorządy terytorialne. Mają rok aby uporać się ze zmianą wszystkich nazw związanych z komunizmem. Na razie nic nie wiadomo w sprawie możliwych kar za niedopełnienie tego zalecenia.

Znalezione obrazy dla zapytania ulica armii czerwonej

Co ciekawe, Sejm przyjął tą ustawę jednogłośnie. "Za" głosowało 438 posłów, a tylko jedna osoba się wstrzymała. To pokazuję, że mimo konfliktów i afer, w których uczestniczą obie strony barykady, to jest możliwa współpraca, która przyniesie same korzyści dla naszego państwa. To powinno dać obu stronom do zrozumienia, że potrafią współpracować, a kłótnie czy konflikty są bezowocne. Bo ważny jest jeden fakt, że w sprawach dla dobra naszej wspólnej historii mogą przenosić góry.
Moim zdaniem jest to bardzo dobry pomysł, który z pewnością przyniesie spore korzyści. W takich sprawach powinno powstawać o wiele więcej takiego typu ustaw. Więc pozostaje nam czekać na rozwój wypadków i obserwować zachodzące zmiany.

Antoni Matuszewski

Komentarze