Przejdź do głównej zawartości

Zaostrzenie przepisów o aborcji | Kto ma rację? | Młodzi w Polityce

Przedstawiamy Czytelnikom, nową serię Kto ma rację? Dziś przedstawimy stanowiska partii politycznych w sprawie aborcji.

Prawo i Sprawiedliwość
Na początku afery związanej z zaostrzeniem przepisów o aborcji, Jarosław Kaczyński powiedział, iż PiS poprze obywatelski projekt ustawy, który ma prawnie zakazywać aborcji. Natomiast niedawno, 
w wywiadzie dla "Gazety Polskiej Codziennie" stwierdził, iż PiS nie będzie miało oficjalnego stanowiska w sprawie zaostrzenia ustawy o aborcji. Ze względu na fakt, iż to posłowie należący do jego partii będą sami podejmować decyzję. Jednakże stwierdził, iż ten obywatelski projekt nie zostanie odrzucony. 
W historii PiS wiele razy partia ta domagała się całkowitego zakazu aborcji.  

Platforma Obywatelska
Według Grzegorza Schetyny "od wielu lat istenieje w Polsce kompromis w tej sprawie". PO jest  przeciwna zaostrzeniu przepisów aborcyjnych. Woli aby przepisy zostały w takiej formie w jakiej są do dziś.

.Nowoczesna
Ryszard Petru stwierdza, iż przy zaostrzeniu przepisów aborcyjnych utworzy się "aborcyjne podziemie". Czarny rynek gdzie ludzie będą dokonywać aborcji za duże pieniądze. Dodaje, że ludzie majętni i tak dokonają tego procederu za granicami naszego kraju. Nowoczesna jest przeciwna zakazowi aborcji.

Polskie Stronnictwo Ludowe
PSL jest podzielone w sprawie aborcji. Z jednej strony uważają aborcję za coś złego, z drugiej natomiast nie chcą oni doprowadzić do utworzenia się czarnego rynku aborcyjnego. 

Kukiz'15
Na konferencji w Sejmie Paweł Kukiz powiedział, iż jest za zakazem aborcji. Natomiast dodał, iż mówi to jako Paweł Kukiz a nie ruch Kukiz'15. Ze względu na zbiór wielu opcji politycznych w ugrupowaniu Kukiza trudno jest stwierdzić czy cały klub będzie "za". Jednakże, wiele wskazuje na to, iż "za" wypowie się większość ugrupowania.

Sojusz Lewicy Demokratycznej
SLD ostro krytykuje projekt zaostrzenia przepisów aborcyjnych. Przewodniczący lewicy Włodzimierz Czarzasty mówi, iż jest to "spłata długu przez PiS wobec kościoła za poparcie w wyborach". SLD jak i cała lewica są przeciw zakazom, ale za liberalizacją przepisów aborcyjnych. Według nich, każda kobieta powinna sama decydować co chce zrobić z ciążą.

Znalezione obrazy dla zapytania aborcja sejm

Moim zdaniem najlepsze stanowiska należą do PO i Nowoczesnej. Nie jest potrzebne zaostrzanie przepisów. Jakoś przez ćwierć wieku nikomu to nie przeszkadzało. To po co teraz niszczyć ten kompromis? Faktem jest, iż gdy aborcja stanie się nie legalna utworzy się czarny rynek, który stanie się ogromnym problemem dla rządzących...

Antoni Matuszewski

Komentarze

 1. Nie wspomniałeś o partii KORWiN i .Razem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy za zwrócenie uwagi na to. W następnych artykułach w ramach tej serii będziemy wspominać także o stanowiskach tych dwóch partii. :)

   Usuń
 2. Dokładnie skoro pisze o stanowisku SLD na tą sprawę, warto zamieścić tu też partię KORWIN, która również nie dostała się do sejmu, a była bliżej progu punktowego niż ZL (czyli koalicja SLD razem UP zielonymi itp.).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszamy za brak stanowiska partii KORWiN. Obiecujemy, że w następnych artykułach w ramach tej serii wspomnimy o stanowiskach tej, jak i innych partii, których tym razem tutaj zabrakło. :)

   Usuń
 3. Nielegalna pisze się razem ;) (ostatni akapit)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Błędy są rzeczą ludzką, lecz staramy się aby było ich jak najmniej. Dziękujemy za zwrócenie uwagi na ten błąd. Zostanie on niezwłocznie poprawiony.

   Usuń

Prześlij komentarz