Przejdź do głównej zawartości

List otwarty byłych Prezydentów | Młodzi w Polityce

W  związku z obecną sytuacją w Polsce, trzech byłych prezydentów, Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski oraz Aleksander Kwaśniewski napisało list, w którym wyjątkowo krytycznie odnieśli się do poczynań partii rządzącej. List został skierowany do obywateli Rzeczpospolitej. Co takiego znajduje się w liście? Autorzy krytykują przede wszystkim paraliż pracy Trybunału Konstytucyjnego. Uważają, że tu zacytuję: „Prawo i Sprawiedliwość nie zamierza zejść z drogi niszczenia porządku konstytucyjnego”. Można przeczytać również o konflikcie ze Wspólnotą Euroatlantycką, łamaniu konstytucji i uzurpowaniu władzy.

„Z wiarygodnego, cenionego partnera w Unii i NATO, stajemy się państwem specjalnej troski" piszą w swoim liście.

Oprócz zarzutów stawianych Prawu i Sprawiedliwości byłe głowy państwa apelują do narodu, aby przestrzegać konstytucji. Wyrażają również aprobatę dla postawy sędziów Trybunału Konstytucyjnego, sądów, prawników oraz wydziałów prawa uczelni wyższych
Pod listem oprócz prezydentów podpisali się Włodzimierz Cimoszewicz, Andrzej Olechowski, Radosław Sikorski, Ryszard Bugaj, Władysław Frasyniuk, Bogdan Lis oraz Jerzy Stępień.   

Moim zdaniem, w tym liście jest dużo trafnych spostrzeżeń. Na przykład to, że Polska traci znaczenie na arenie europejskiej, jest to spowodowane nastawieniem obecnego rządu do Unii Europejskiej (przynajmniej ja tak uważam). W liście jest również mowa o Trybunale Konstytucyjnym, mianowicie znajduje się tam apel o zaprzysiężeniu trzech sędziów wybranych zgodnie z prawem, co uważam za słuszne, ponieważ rząd w państwie demokratycznym pod żadnym pozorem nie powinien łamać prawa. Miejmy nadzieję, że Prawo i Sprawiedliwość weźmie sobie do serca przynajmniej część postulatów zamieszczonych w piśmie.

Zachęcam do przeczytania całego listu i samodzielnej oceny. :) 
                                                                          
Paweł Kowalczyk  


`


Komentarze