Przejdź do głównej zawartości

Koniec Platformy Obywatelskiej? | Młodzi w Polityce


Czy to koniec Platformy Obywatelskiej RP?8 lat, Mieszkanie dla Młodych, Ewa Kopacz, Zegarki, Grzegorz Schetyna, czy ośmiorniczki. Gdybyśmy dali przeciętnej osobie te wszystkie wyrazy i poprosili o skojarzenia, na pewno jego odpowiedź brzmiałaby Platforma Obywatelska. Obecnie była partia rządząca, a teraz największe ugrupowanie opozycyjne wyraźnie przeżywa kryzys.  Czy PO się rozpadnie? Na to i kilka innych pytań postaram Państwu odpowiedzieć (według mnie i z przymrużeniem oka).

Kiedy to się zaczęło? Kiedy Donald Tusk opuścił Polskę.Maj 2015
"Koniec właściwy" zaczął się wedug mnie 10 maja 2016 roku. To wtedy Pan Andrzej Duda wygrał I Turę wyborów prezydenckich, zaś Pan Paweł Kukiz uzyskał świetny 20% wynik. Potem było tylko gorzej. 24 maja Andrzej Duda wygrał II turę wyborów prezydenckich. Oglądając wieczór wyborczy, kiedy patrzyłem na miny osób stojących za Panem Bronisławem Komorowskim, wiedziałem, że PO przegrała właśnie wybory parlamentarne. Stało się tak, jak sobie wyimaginowałem.


Październik 2015
25 października Pani Ewa Kopacz załamana nieoficjalnie opuściła urząd na Alejach Ujazdowskich. Mówiła, że 8 lat wystarczało im na zbudowanie silnej Polski, że Polska nie jest w ruinie. CAŁKOWICIE SIĘ ZGADZAM, POLSKA OD 2007 ma największy wzrost PKB - było to 6.5%. Pokazuje to m.in. że z 1 złotówki otrzymaliśmy 1.065 zł. Nie jest to dużo...

Listopad 2015
Ewa Kopacz, przewodnicząca PO RP, po nieudanej i bardzo nieperfekcyjnej kampanii wyborczej wytykającej tylko wpadki PiS'owi i KUKIZ'15 przegrała wybory na szefa klubu parlamentarnego PO RP. Wtedy, również zrezygnowała ze startu na fotel przewodniczącego PO. Szefem KP PO RP zostaje zwolennik Schetyny Pan Sławomir Neumann.


Grudzień 2015
Bardzo lubię posłów PO (nie chodzi o działania w Sejmie, lecz o rozmowy, spotkania). Byłem prawie pewien, że ubiegający się o fotel Przewodniczącego PO zajmie Pan Tomasz Siemoniak (którego prywatnie bardzo cenię i szanuję)i podniesie partię z poziomu poniżej jakiegokolwiek poziomu. Niestety. 31 grudnia poprzednik Antoniego Macierewicza ogłosił, że nie chce być Przewodniczącym.Styczeń 2016
26 stycznia Grzegorz Schetyna wygrywa wybory. W swoim przemówieniu nowy lider PO, podkreśla, że będzie dążył do tego, aby odbudować zaufanie Polaków i, aby Platforma była taka, jak kilka lat temu.
Luty 2016
Stefan Niesiołowski, jeden z czołowych polityków PO, podkreślił, że nie głosował na Grzegorza Schetynę i powiedział, że dla niego nie będzie dobrym przewodniczącym, ale życzy mu wszystkiego najlepszego. Utwierdziło mnie to w przekonaniu, że w PO jest bardzo duży wewnętrzny konflikt.

Marzec 2016
Struktury PO na Dolnym Śląsku rozwiązane. Bogdan Zdrojewski przejmuje nad tym regionem nadzór komisaryczny. Do tego czasu, myślałem, że PO podniesie się z kolan, ponieważ jest to partia która ma struktury. Nawet jeśli tam na Wiejskiej się pokłócą to podtrzymają ich przedstawiciele w Radach Miast czy samorządach lokalnych - myliłem się. PO traci struktury.
Kwiecień 2016
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia wraz z Ryszardem Petru, ogłaszają koalicję. Informują publikę, że Radni Platformy Obywatelskiej wraz z Radnymi związanymi z p. Dutkiewiczem utworzyli klub .Nowoczesna. Utwierdziłem, się w tym, że już niedługo będzie koniec.

Maj 2016
7 maja uczestniczyłem w Marszu orgaznizowanym przez PO, KOD i opozycję. To co zobaczyłem, przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Ujrzałem ok. 250 tysięcy osób idących ramię w ramię przeciw PiS'owi. Wtedy stwierdziłem, że Platforma "jeszcze trochę pociągnie".

Czerwiec 2016
Michał Kamiński zawieszony w prawach członkach PO. Czemu? Myślę, że nowy zarząd partii pogrążyć chce Panią Premier Ewę Kopacz.  Wyraźnie widać, to, że coś się wykrusza.

Moja wizja.
Platforma upadnie, jednak nie do końca. Partia odrodzi się pod innym szyldem. Wiele ważnych osób przejdzie do Nowoczesnej Ryszarda Petru, inni przejdą do nowej partii/ruchu który według mnie już w 2018 roku ogłosi listy na wybory samorządowe. Chodzi mi o KOD. Myślę jednak, że każdą partię czeka kryzys, a potem upadek. Dlatego nie jestem zwolennikiem partiokracji.*Opinia jest całkiem subiektywna i przekazuje tylko i wyłącznie mój punkt widzenia na sprawy wewnętrzne podmiotu opisanego w artykule, wszystkim członkom PO, życzę jak najlepiej*
Komentarze