Przejdź do głównej zawartości

Nowoczesna Platforma Obywatelska | Młodzi w Polityce

Witamy Państwa w 1 artykule w ramach serii "Moim zdaniem", jest to seria, która zastąpi "Felietony". Jedyna zmiana, którą państwo odczują to zmiana nazwy na mniej zobowiązującą co do stylu pisania. Zapraszamy do lektury, a dzisiaj o ".Nowoczesnej Platformie Obywatelskiej".
                         

Nowoczesna, to bardzo popularna, głosząca proeuropejskie, prodemokratyczne i prorównościowe hasła, partia. Stowarzyszenie Nowoczesna, powstało, jak określił Ryszard Petru, na fali sprzeciwu wobec starych partii. Przenalizujmy teraz skąd wywodzą się osoby związane z .Nowoczesną.

Poseł Ryszard Petru, lider tej partii. Członek Unii Wolności. Bliski współpracownik Władysława Frasyniuka, Leszka Balcerowicza i Donalda Tuska (Premier wywodzący się z Platformy Obywatelskiej) . Wszyscy panowie, pochodzą z jednego środowiska politycznego, Unii Wolności, a wcześniej Unii Demokratycznej.

Ryszard Petru - Lider .Nowoczesnej.

Poseł Katarzyna Lubnauer, nauczycielka, wiceprzewodnicząca Nowoczesnej Ryszarda Petru, kandydowała do Sejmu z list KWW Unii Wolności, KWW "Lewica i Demokraci" , KWW Platforma Obywatelska.

Katarzyna Lubnauer - Wiceprzewodnicząca .Nowoczesnej

Poseł Kamila Gasiuk - Pihowicz,  nauczycielka, rzecznik prasowy Nowoczesnej, kandydowała do PE z list Unii Wolności. Potem pracowała w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Kamila Gasiuk - Pihowicz - Rzecznik Prasowy .Nowoczesnej

Poseł Jerzy Meysztowicz, przedsiębiorca, były wojewoda krakowski. Wiceprzewodniczący Nowoczesnej. Działał w Unii Demokratycznej, Partii Demokratycznej, potem Unii Wolności, a w 2008 roku wstąpił do Platformy Obywatelskiej RP.

Jerzy Meysztowicz - Wiceprzewodniczący .Nowoczesnej


Po krótkim przedstawieniu najważniejszych osób w .Nowoczesnej, zapoznajmy się z przywódcami Platformy Obywatelskiej RP.


Donald Tusk - Szef Rady Europy, były Szef Rządu, kandydat na Prezydenta RP. Działacz i wiceprzewodniczący Unii Wolności. Wraz z Andrzejem Olechowskim i Maciejem Płażyńskim, założył Platformę Obywatelską RP,  której przez 7 lat był przewodniczącym.

Donald Tusk - były Przewodniczący PO RP.

Poseł Ewa Kopacz - Była Premier, minister zdrowia, działaczka Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, a od lat 90. działaczka Unii Wolności. Od 2014 roku, przewodnicząca PO RP, w 2016 roku ustąpiła Grzegorzowi Schetynie.

Ewa Kopacz - była Przewodnicząca Platformy Obywatelskiej.

Poseł Tomasz Siemoniak - Były wicepremier, minister obrony narodowej. Działacz Kongresu Liberalno - Demokratycznego, potem członek Unii Wolności. Poseł na Sejm RP VIII Kadencji, ubiegał się o stanowisko przewodniczącego PO RP, jednak został jej wiceszefem.

Tomasz Siemoniak - Wiceprzewodniczący PO RP.

Grzegorz Schetyna - Były wicepremier, były minister spraw zagranicznych i minister spraw wewnętrznych i administracji. Był także Marszałkiem Sejmu. Działacz Kongresu Liberalno - Demokratycznego, potem Sekretarz Generalny Unii Wolności. Następnie był Sekretarzem Generalnym PO RP, jej I Wiceprzewodniczącym, a od początku 2016 jest szefem tego ugrupowania.

Grzegorz Schetyna - przewodniczący Platformy Obywatelskiej


Co można wywnioskować z pierwszej części mojego artykułu? Myślę, że każdy zdrowo myślący Homo Sapiens, był działaczem Unii Wolności. Unia Wolności, to partia o poglądach centrowych, która swego czasu była u władzy. Najważniejsze osoby w Platformie Obywatelskiej i .Nowoczesnej Ryszarda Petru, to grupa ludzi wywodzących się z jednego środowiska politycznego. Proszę zauważyć, że teraz w telewizji Pan Grzegorz Schetyna bardzo często występuje z Ryszardem Petru. Pomiędzy tymi partiami widać bardzo ścisłą współpracę. Widać to także, gdy spojrzy się jak głosują posłowie obu tych partii. Można spostrzec, że PO wraz z Nowoczesną, tworzą Komitet Obrony Demokracji. Według mnie, PO i .Nowoczesna to praktycznie to samo. Bardzo dobrze widać to spoglądając na programy Nowoczesnej, który proponuje podatki CIT, PIT i VAT, wynoszące 16%. Warto zauważyć, że niegdyś Platforma proponowała takie same rozłożenie tych podatków w systemie podatkowy. Ostatnim argumentem jest to, że osoby związane z PO przechodzą do .Nowoczesnej, tak jak niegdyś z Unii Demokratycznej do Unii Wolności. Przykładem takiego zachowania jest przejście 35 -letniego posła PO do klubu .Nowoczesna.

Poseł Michał Jaros - polityk Platformy Obywatelskiej,
.Nowoczesnej.

Uważam, że powoli PO zacznie się wykruszać i jej działacze przejdą do .Nowoczesnej. To samo stanie się z partią Ryszarda Petru. Jestem ciekawy, kto wtedy założy swoją partię.Dawid Szala

Komentarze