Przejdź do głównej zawartości

Sejm Dzieci i Młodzieży 2016 | Młodzi w Polityce

XXII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

W dniu 1 czerwca 2016 roku wraz z kolegą, Julianem Urniażem braliśmy udział w XXII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Była to nagroda za zajęcie trzeciego miejsca na Mazowszu w projekcie organizowanym przez Kancelarię Sejmu i Instytut Pamięci Narodowej. W przeddzień sesji spotkaliśmy się z innymi zwycięskimi zespołami z całej Polski. Wspólnie udaliśmy się na wycieczkę autokarową po Warszawie, podczas której zwiedzaliśmy miejsca pamięci m.in. byliśmy na cmentarzu na Powązkach, a także na Starówce.


1 czerwca był niesamowitym dniem, mogliśmy poczuć się jak prawdziwi parlamentarzyści. Każdy z nas otrzymał identyfikatory poselskie, plan obrad, oraz propozycje poprawek do uchwały.
Z samego rana udaliśmy się do Sejmu. Pierwsze atrakcje czekały nas w Sali Kolumnowej, w której kluby parlamentarne rozstawiły swoje stanowiska. Na stoiskach pojawili się również politycy: Przewodniczący PO- Grzegorz Schetyna, Przewodniczący PSL- Władysław Kosiniak- Kamysz, Marszałek Senatu- Stanisław Karczewski, a także działacze .Nowoczesnej, Kukiz'15, Ruchu Narodowego, a także koła poselskiego Wolni i Solidarni Kornela Morawieckiego.
Niewątpliwie, największym zainteresowaniem cieszył się kaczor z chustką PiS-u, ustawiony przy stoisku partii rządzącej.

Przed rozpoczęciem obrad prowadzona była lista chętnych do składania przemówień podczas sesji. Niestety, zainteresowanie było tak duże, że nie udało nam się zgłosić.
Podczas Sesji obecni byli: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński, oraz Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska. Obradom przysługiwali się również członkowie prezydium Sejmu: marszałkowie Marek Kuchciński, Małgorzata Kidawa- Błońska, Stanisław Tyszka, Ryszard Terlecki, oraz Joachim Brudziński.
Podczas Sesji młodzi posłowie zadawali pytania Pani Minister Edukacji. Anna Zalewska z entuzjazmem przyjęła pomysł dofinansowania wycieczek szkolnych do miejsc pamięci. Poinformowała nas, że celem podczas obecnej kadencji jest zainstalowanie w każdej szkole tablicy interaktywnej oraz zapewnienie dostępu do internetu.

W kolejnej części sesji, podczas składania przemówień pojawiło się wiele kontrowersji. Co prawda, w wielu przypadkach młodzieżowi posłowie mówili o bardzo ważnych sprawach dotyczących tematu sesji, jednak pojawiły się wypowiedzi, które miały na celu jedynie skrytykowanie działań podejmowanych przez partie rządzącą, bądź opozycję.
Pod koniec obrad głosowaliśmy nad przyjęciem poprawek do uchwały XXII Sesji SDiM, a następnie zdecydowaną większością głosów przegłosowaliśmy całą treść uchwały.
Możliwość wzięcia udziału w Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży była niezwykle ciekawym doświadczeniem. Każdego, kto interesuje się polityką, zachęcamy do wzięcia udziału w rekrutacji do kolejnej sesji Sejmu Dzieci Młodzieży.

DOMINIK TONICKI
zdjęcia: www.sdim.sejm.gov.pl

Komentarze

  1. Od wielu lat nie było tyle informacji w mediach o SDiM, co w tym roku.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz