Przejdź do głównej zawartości

Wywiad z Panem Mateuszem Kijowskim (KOD) cz.2 | Młodzi w Polityce

Wywiad z Panem Mateuszem Kijowskim
cz. 2
(MwP): Czy uważa Pan, że dobrym posunięciem Komisji Weneckiej i UE było zamieszanie się w wewnętrzne sprawy Polski?

(MK): Do Unii Europejskiej, do Rady Europy wchodziliśmy celowo. Podpisywaliśmy też różne konwencje międzynarodowe, czy porozumienia. Chcieliśmy być członkiem wspólnoty. Jeśli jesteśmy już w jakiejś wspólnocie, to musimy przestrzegać zasad w niej panujących oraz respektować jej

instytucje. Te instytucje to nie zewnętrzne podmioty

(MwP): Coraz częściej mówi się o tym, że nie powinniśmy być w Unii Europejskiej. Czy według Pana Unia jest potrzebna?


(MK): Ponad 13 milionów Polek i Polaków zagłosowało za wejściem Polski do Unii Europejskiej. Nigdy w historii Polski tyle ludzi nie stanęło po jednej stronie. Partia obecnie rządząca zdobyła mniej niż połowę tych głosów w ostatnich wyborach. Zresztą, sondaże pokazują, że ogromna większość Polaków dalej chcą być w UE.


(MwP): KOD stworzył własny projekt ustawy dot.  Trybunału Konstytucyjnego. Czy według Pana jest szansa, że ten dokument stanie się obowiązującym prawem?


(MK): To pytanie powinniście skierować do większości parlamentarnej. Partia rządząca w kampanii wyborczej obiecywała, że będzie słuchać wszystkich obywateli i że każda inicjatywa obywatelska będzie traktowana z należytą powagą. Mam nadzieję, że Sejm uchwali tęą ustawę, a potem Prezydent ją podpisze.


(MwP): Czy KOD zamierza w którychś wyborach powołać Komitet Wyborczy?


(MK); Komitet Obrony Demokracji nie planuje startować w żadnych wyborach. Może się zdarzyć, że w przyszłości Koalicja Wolność Równość Demokracja wystawi kandydatów do Sejmu. Ale sami nigdy nie będziemy startować. Natomiast uważamy, że politycy powinni znacznie lepiej słuchać obywateli. Dowodem tego, że Politycy nie przedstawiają dobrych propozycji wyborczych była frekwencja w wyborach parlamentarnych w 2015 roku.


(MwP): Czy Komitet Obrony Demokracji jest całkowicie neutralną organizacją?
(MK): Jeśli chodzi o partie, nie wspieramy żadnego ugrupowania. Nie jesteśmy apolityczni, ale naszym głównym postulatem jest ochrona demokracji. Dzięki temu, że jeszcze mamy demokrację, możemy przedstawiać swoje zdanie na różne tematy.


(MwP): Co skłoniło Pana do brania udziału w spotkaniach organizowanego przez PO RP „Klubu Obywatelskiego”?


(MK): Na tą chwilę byłem na spotkaniu w Warszawie i Kaliszu. Bywam także na spotkaniach organizowanych przez Gazetę Wyborczą. Pojawiam się też na spotkaniach „LUD’u” czyli „Latającego Uniwersytetu Demokracji”, organizowanego przez KOD. Wyznaję zasadę, że trzeba rozmawiać z każdym, bez względu na poglądy. Trzeba popierać działania partii, które chcą rozmawiać, aby kształtować swoją opinię.


(MwP): „Komitet Obrony Demokracji” stoi na straży demokracji. Jakie są według Pana wady, a jakie zalety tego ustroju?


(MK) : Demokracja ma same wady. O wiele lepszym systemem jest dyktatura, ale tylko dla dyktatora. Demokracja liberalna jest systemem najlepszym do tej chwili, ponieważ szanuje opinię każdego człowieka. Włącznie z mniejszościami. Ten ustrój nie narusza wolności innych ludzi. Oczywiście w każdym państwie demokracja liberalna jest nieco inna. Na przykład w Szwajcarii jest o wiele bardziej bezpośrednia.  W demokracji najważniejsze jest to , aby rządy większości odbywały się z poszanowaniem mniejszości.


(MwP): Demokratycznie wybrany rząd łamie według Pana demokracje. W jaki sposób gabinet Pani Beaty Szydło ma coś zmienić?


(MK): Pamiętajmy, że wszelkie zmiany trzeba wprowadzać w zgodzie z zasadami. Te zasady zawarte są np. w Konstytucji, czy ustawach. System zakłada, że potrzebne będą zmiany i definiuje procedury zmian. Jeśli, natomiast te zasady są łamane np. przez to, że Sejm uchwala widocznie sprzeczne z Konstytucją ustawy, a sparaliżowany Trybunał nie może działać, to jest to złamanie Konstytucji, czyli obowiązującego prawa. To co w tej chwili się dzieje, to zamach na demokrację.


(MwP): Kukiz’15 zaproponował, aby kandydatury na stanowisko sędziego TK wybierał m.in. Prezydent. Co sądzi Pan o tej proponowanej poprawce?


(MK): My również zaproponowaliśmy, takie rozwiązanie. Chcemy, aby kandydatury mogli zgłaszaćć m.in. Prezydent, Prezydium Sejmy, Zgromadzenie Ogólne Sądu Najwyższego oraz Krajowa Rada Sądownictwa. Myślę, że takie rozwiązanie na pewno pomoże w rozwiązaniu sporu wokół TK.
(MwP): Pamięta Pan o aferze ‘’Kijowski Gate’’?


(MK): Ktoś włamał się na moje stare konto mailowe, konto było założone na „czarną godzinę”. Włamywacz przejął na chwilę dostęp do jednego z moich internetowych kont, pobrał jakieś dokumenty, zapisał je i dodał różne obrzydlistwa. Jest to wierutna bzdura. Był to cios poniżej pasa. Jest to ewidentna prowokacja, sprzeczna z jakąkolwiek prawdą. Wiem, że nie warto się tym przejmować. Takie zachowania bardzo niszczą relacje ze społeczeństwem. W odniesieniu do różnych grup społecznych bywa używany język nienawiści. Mnie również spotyka mowa nienawiści.


(MwP): Panie Mateuszu, bardzo dziękujemy za spotkanie.

(MK) : To ja dziękuje za rozmowę.Rozmawiali: Paweł Kowalczyk, Paweł Zbański

Komentarze