Przejdź do głównej zawartości

Wywiad z Panem Posłem Piotrem Apelem (Kukiz'15) | Młodzi w Polityce


Wywiad z Panem Posłem Piotrem Apelem

(Kukiz’15)

(MwP – Młodzi w Polityce): Jakiś czas temu klubu Kukiz’15 dotknął problem z głosowaniem „na cztery ręce”. Pani Poseł Zwiercan zagłosowała na jednym z posiedzeń za Marszałka Seniora Kornela Morawieckiego. Jak wyglądała wówczas sytuacja w klubie?

(PA – Piotr Apel ): Z tym problemem szczęśliwie uporaliśmy się dość szybko. Myślę, że tak skutecznej i szybkiej reakcji dotychczas w polityce nie było. Natychmiast po tym zdarzeniu zebraliśmy klub i zdecydowaliśmy o wykluczeniu Małgorzaty Zwiercan z naszego klubu poselskiego. Pan Kornel Morawiecki, którego chcieliśmy zawiesić w prawach członka klubu, sam zdecydował o opuszczeniu klubu.

(MwP): To pan przedstawiał kandydaturę pana Kornela Morawieckiego na stanowisko Marszałka Sejmu. Czy żałuje pan tej decyzji?

(PA): Nie żałuję tego, ponieważ był to kandydat symboliczny, wierzyłem że ta myśl bliska koncepcji Prawa i Sprawiedliwości ale z drugiej strony uniwersalność którą reprezentował byłaby najlepsza dla funkcji Marszałka Sejmu. Była to jedyna możliwość aby taki kandydat zdobył również poparcie Prawa i Sprawiedliwości co było konieczne. Myślę że to również pozwoliło przypomnieć ludziom kim on był, co zrobił dla polski i jak bardzo przysłużył się Polsce.

(MwP): Co musiałoby się stać, aby dołączył Pan do jakiejkolwiek partii politycznej?

(PA): Partie jako takie są złe tylko dlatego że jest system, który promuje i patologizuje te partie, więc jeżeli zmienimy system finanasowania parti politycznych, system wyboru władz parlamentarnych i samorządowych, wtedy te partie będą jak najbardziej naturalnym narzędziem. Obecnie partie polityczne tworzą, zaplecze pod jednego lidera. Jeżeli te partie będą przypominać partie, które śą w tych krajach gdzie są jednomandatowe okręgi, czy to Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone, czyli bardzo szeroki i oparty na indywidualności krąg ludzi, to jak najbardziej zapiszę się wtedy chętnie do partii Kukiz 15

(MwP): Jak przekonałby Pan przeciętnego Kowalczyka, aby poparł wprowadzenie JOW’ów?

(PA): Myślę, że argumentem koronnym jest fakt, iż my jako obywatele możemy odwołać posła. Jeśli nie podoba nam się jego praca, lub jej brak to możemy go po prostu odwołać. Jest to możliwe np. w Wielkiej Brytanii poprzez sądowe odwołanie swojego reprezentanta, kiedy nie spełni on swoich obietnic wyborczych. Wprowadzając tę ordynację będziemy mogli mieć bezpośredni kontakt z posłem.

(MwP): W jednej z poprzednich odpowiedzi wspomniał Pan o stworzeniu zaplecza politycznego przez liderów partii politycznych. Czy problem „popadania w łaski” lidera, dotyczy wielu ugrupowań?

(PA): Myślę że to dotyczy bardzo wielu partii.

(MwP): A czy dotyczy to Ruchu Kukiz’15?

(PA): U nas sytuacja była zupełnie inna. My wszyscy kandydaci na posłów przechodzilismy weryfikację przez odpowiednie grono, jesteśmy reprezentantami różnych środowisk, sprawdziliśmy się w działaniach społecznych. Sam fakt niezależności każdego posła jak i możliwość głosowania każdego posła tak jak chce powoduje że nikt nie ma żadnego interesu w przypodobaniu się liderowi. Wszyscy szanujemy i lubimy Pawła Kukiza bo to człowiek, którego naprawdę nie da się nie lubić i nie da się nie szanować.

(MwP): PiS stale utrzymuje w sondażach pozycję lidera. Czy uważa pan że bedzie miało to swój dalszy rozwój i PiS dalej bedzie tym Liderem, czy to się wkrótce zmieni?

(PA): Są takie projekty, które mogą się spodobać ludziom. Myślę tutaj np.  o 500+. Przyjdzie taki moment kiedy okaże się, że tych pieniędzy nie ma i, że długi które zaciąga PiS już tak zaczynają przytłaczać, że wszyscy z nas nie tylko być może nie dostaną 500 złotych na dziecko, ale mają problem ze znalezieniem pracy, mają problem z tym żeby dostać odpowiednie wynagrodzenie bo na rynku brakuje pieniędzy, brakuje miejsc pracy i te problemy mogą spowodować odbicie i słuszny gniew na złe rządy Prawa i Sprawiedliwości. Mam nadzieję mimo wszystko jednak, że PiS się opamięta, bo to chodzi o Polskę a nie o wybory. Nie o to chodzi ile oni będą mieli procent, to nie jest ważne. Ważne jest abyśmy żyli w lepszym kraju i żebyśmy mogli godnie pracować i godnie zarabiać.

(MwP): Ruch Kukiz’15 reprezentują ludzie o różnych poglądach. Jak określiłby Pan swoje poglądy?

(PA): Jeśli chodzi o gospodarkę mam jak najbardziej liberalne podejście, uważam że wolność gospodarcza to jest to co może sprawić, że Polska będzie się rozwijać i, że PKB będzie rosnąć. Natomiast mam „duszę socjalną”, często myślę o osobach, które autentycznie potrzebują pomocy, dlatego uważam, że tym osobom, którym się nie udaje na wolnym rynku trzeba pomóc

(MwP): Co sądzi Pan o ustawie, która mówi o tym, że teraz prokurator może być również posłem. Chodzi mi o to, że Zbigniew Ziobro został Prokuratorem Generalnym, mimo tego, że według Konstytucji nie można łączyć To

(PA): Przypadek Ministra Ziobro jest taki, że on skupia cały trójpodział władzy w jednej osobie. Jest jednocześnie przedstawicielem władzy wykonawczej, jako członek rządu, ustawodawczej bo jest posłem i z trzeciej strony jest prokuratorem, czyli uczestniczy we władzy sądowniczej. I to jest coś co należy zmienić. Dążymy do tego i szukamy takich rozwiązań ustawodawczych, które spowodują, że złamiemy tę metodę łączenia tych funkcji ze sobą.

(MwP): Czy myśli pan że TVP to jest teraz TVPiS?

(PA): Patrząc na materiały, które się pojawiają w różnych serwisach informacyjnych to trochę tak wygląda. Proszę zwrócić uwagę, na wszystkie informację, które dotyczą jak to oni pięknie nazywają „rozłamu w Kukizie”. Ani razu dziennikarze TVP nie wspomnieli o tym, że Małgorzata Zwiercan, która złamała prawo została wyrzucona z klubu. Pokazuje to jak TVP manipuluje prawdą. Podsumowując, TVP, to bez wątpienia telewizja partyjna.

(MwP): Panie Pośle, bardzo dziękujemy za niezwykle interesującą rozmowę.

(PA): Również bardzo dziękuję.  

Rozmowę przeprowadzili, Dawid Szala i Paweł Zbański


Komentarze