Przejdź do głównej zawartości

Ekshumacja ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. | Młodzi w Polityce

Ekshumacja ciał ofiar katastrofy smoleńskiej

Już od jakiegoś czasu wiadomo, że prokuratura domaga się ekshumacji ciał ofiar katastrofy w Smoleńsku z 10 kwietnia 2010 roku. Rodziny ofiar, których ciała mają być ekshumowane, otrzymują pisma od prokuratury dotyczące m.in. motywów ekshumacji, a także danych zespołu biegłych, którzy będą prowadzić badania. Niestety te informacje nie zostały oficjalnie upublicznione. Pisma nie podają dat, chociaż nieoficjalne źródła donoszą, że wszystkie 83 ekshumacje mają zostać przeprowadzone do końca roku, a pierwszy zostanie otwarty sarkofag pary prezydenckiej na wawelu.


Niektóre rodziny ofiar (m.in. rodzina posła Arkadiusza Rybickiego) wyrażają na ten temat swoją dezaprobatę. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, gdyż zapewne nie chcą przywoływać tych tragicznych wspomnień sprzed kilku lat, jeżeli nie jest to konieczne... i tu się na chwilę zatrzymamy. Członek zarządu krajowego Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski w programie „Kawa na Ławę” mówi, że jeżeli ekshumacja ma na celu sprawdzenie, czy na ciałach są ślady wybuchu, to powinna się ona ograniczyć wyłącznie do ciał ofiar, których rodziny wyrażają na to zgodę. 


Natomiast senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski powiedział, że prokuratura powinna wziąć pod uwagę zdanie rodzin oraz postępować zgodnie z prawem, ale przy zachowaniu należytej delikatności i szacunku. Powiedział również że ekshumacja ma na celu wyjaśnienie wszelkich wątpliwości dotyczących tej tragedii oraz że „gdyby państwo polskie poważnie podeszło do tej katastrofy i dopełniło starannie wszelkich możliwych procedur”, nie byłoby tej sytuacji.

Znalezione obrazy dla zapytania jan maria jackowski

Posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus w tym samym programie powiedziała: „Cała rozmowa na temat katastrofy smoleńskiej stawia mnie w niekomfortowej sytuacji. Jest to przeżywanie żałoby za każdym razem, kiedy jest rozmowa na ten temat” oraz że „delikatnie mówiąc  - to jest niehumanitarne, uważam, że jest to skandaliczne, że my po tylu latach mówimy cały czas o tym samym”

Znalezione obrazy dla zapytania joanna scheuring-wielgus

Według Pawła Kukiza ta dyskusja „Nie prowadzi absolutnie od niczego. Jeden wniosek zasadniczy, skoro kodeks postępowania karnego zezwala prokuraturze na naruszanie sfery prywatności pewnej sfery etycznej, państwo stoi w tych kwestiach ponad obywatelem, to jest kolejny dowód na to, że należy zmienić legislację” uważa, że państwo nie powinno mieć takich praw w tej kwestii.

Znalezione obrazy dla zapytania paweł kukiz

Ja osobiście uważam, że może zostać przeprowadzona, wyłącznie za zgodą rodzin ofiar, ale nie wniesie nic nowego w sprawie katastrofy smoleńskiej, a na pewno wywoła zamieszanie. Co zrobi prokuratura i obecny rząd? Okaże się już niebawem.
Paweł Kowalczyk 

Komentarze

Prześlij komentarz