Przejdź do głównej zawartości

Caracale i Blackhawki | Młodzi w Polityce

Już od dawna polska armia stoi przed obliczem potrzeby modernizacji swojego sprzętu.

Jeszcze rząd Platformy Obywatelskiej postanowił zakupić kilkadziesiąt nowoczesnych helikopterów wojskowych.Do przetargu zaproszono francuskiego Airbusa, PZL Mielec oraz PZL Świdnik.Wygrały francuskie zakłady lotnicze i zaczęły się długie negocjacje, które polski rząd postanowił w zeszłym miesiącu przerwać. Kontrakt nie został podpisany, jako wyjaśnienie Ministerstwo Rozwoju podaje, iż „kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego”.Jednak czy warto było zrywać rozpoczęte negocjacje i przedłużać czas oczekiwania na nowe śmigłowce?

Znalezione obrazy dla zapytania caracale


Na samym początku może przerazić nas cena, jaką Polska musiałaby wyłożyć za 50 francuskich caracali, jest to bowiem 13,4 mld zł. W przemyśle zbrojeniowym takie kwoty nie powinny nikogo dziwić, ale zdolności polskich negocjatorów powinny popaść w wątpliwość, kiedy zobaczymy, że za podobną cenę armia turecka nabyła 109 śmigłowców modelu Blackhawk. Oba modele uznaje się za produkty podobnej klasy, co ukazuje stopień marnotrawstwa publicznych pieniędzy. Ponadto były szef UOP gen. Gromosław Czempiński nazwał helikoptery Airbusa „zabawkami” i stwierdził, że nie sprawdziłyby się w walce z powodu braku odpowiedniego systemu obronnego.Niesłychanie wysoka cena za te maszyny sprawiła, że zaczęto szukać drugiego dna tej sprawy.

Pojawiły się słuchy, jakoby miał to być ogólnoeuropejski deal, którego celem miało być powstrzymanie sprzedaży francuskich okrętów wojskowych Rosji, co i tak się nie udało.Plan miał wyglądać w ten sposób, że Francuzi nie sprzedadzą Federacji Rosyjskiej statków, a stratę powetują sobie na wysokiej cenie śmigłowców dla Polski. W kręgach PiS-u zaczęło się też mówić, iż zamówienie mogło być formą łapówki za poparcie kandydatury Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Prawo i Sprawiedliwość domaga się śledztwa prokuratury, zaś PO chce powołania komisji śledczej w tej sprawie. Drugie rozwiązanie wydaje się rozsądniejsze, gdyż sprawą zajęliby się posłowie-członkowie wielu klubów, a ta delikatna afera wymaga pluralizmu w zbadaniu.


Podobny obrazTymczasem Beata Szydło odwiedziła zakłady PZL w Mielcu, to właśnie te wytwórnie zajmą się produkcją helikopterów dla polskiej armii.Zdaniem ministrów, produkowane tam helikoptery Blackhawk są lepsze tańsze, a ich produkcja da pracę polskim robotnikom. Jak już powiedzieliśmy trudno jest obiektywnie stwierdzić, czy lepszy jest model Blackhawk, czy Caracal. Model francuski ma np. większy udźwig oraz zasięg, zaś amerykańska opcja posiada większą prędkość i zwrotność. Ich cena z pewnością będzie niższa od zakupu z Francji, teoretycznie za jednego Caracala możemy mieć dwa Blackhawki. Należy się jednak liczyć z żądaniami odszkodowań, które prawdopodobnie postawi nam Airbus oraz z ochłodzeniem się relacji polsko-francuskich. Prezydent Hollande i minister obrony Republiki Francuskiej odwołali swoje wizyty w Polsce. Również wizja tworzenia miejsc pracy nie powinna być tak fascynująca. Bo nie będzie to jakiś ogromny wzrost etatów, a jedynie sukces PR-owy rządu Beaty Szydło.
Podsumowanie

Decyzja o o zerwaniu współpracy z Airbusem wydaje mi się zbyt pochopna, owszem cena śmigłowców była sporo zawyżona, jednak lepiej by było negocjować obniżkę kwoty, niż narażać na szkodę relacje RP z Francją.


Krok PiS-u był nieprzemyślany i widzę w nim chęć mocnego oddzielenia się od spraw prowadzonych przez PO. Moim zdaniem, zmianę kontrahenta należałoby przeprowadzić jedynie w przypadku fiaska dalszych rozmów z francuskim koncernem.

Zarówno śledztwo prokuratury, jak i powołanie komisji śledczej może doprowadzić do upolitycznienia sprawy, czego należy unikać, a zakup śmigłowców powinien być dla nas teraz ważniejszy od szukania drugiego dna sprawy. Z całej afery możemy wyciągnąć ważną lekcję. Widzimy, iż udział państwa w gospodarce nie jest aż tak dobry. Owocuje on aferami, przekrętami, marnotrawstwem pieniędzy podatników oraz zadłużaniem obywatela. Niech ta smutna sprawa skłania nas do ograniczania interwencji państwa w gospodarkę, a w takich sektorach jak wojskowy pokazuje konieczność stosowania jasnych i transparentnych procedur.


Znalezione obrazy dla zapytania szydlo macierewicz
Janusz Gawron

Komentarze