Przejdź do głównej zawartości

Cenzura Facebooka. | Młodzi w Polityce

Facebook usuwa posty i profile.

Stany Zjednoczone przez wiele lat były kojarzone z wolnością słowa, demokracja, czy niezależnym sądownictwem. Obecnie pracownicy jednego z najlepszych "wynalazków" USA notorycznie blokują treści, które zawierają tezy niewygodne, chyba w większości dla lewicy.

Zbliżamy się do 98. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą. Jak co roku organizowany jest Marsz Niepodległości, w którym uczestniczą dziesiątki tysięcy Polaków, jak i delegatów z innych państw. Każde wydarzenie, adresowane do jakiejś grupy trzeba zareklamować. Tak też zrobili organizatorzy wspomnianego Marszu. Plakat, który zachęca do uczestnictwa w Marszu, narusza standardy Facebooka. W związku z tym jest on masowo usuwany z tegoż portalu, a profile osób, które wstawiają go na swoją tablicę są taśmowo blokowane.

"Straszny" Plakat reklamujący Marsz Niepodległości. 

W dniu wczorajszym (1.11) administratorzy Facebooka usunęli post posła Kukiz'15, Marka Jakubiaka, w którym zamieścił zdjęcie biało-czerwonych flag podczas jednego z poprzednich Marszy Niepodległości i napisał, że z rodziną 11.11 stawi się na wydarzeniu wraz z rodziną. Oprócz usunięcia posta, portal zablokował profil parlamentarzysty na 24 godziny. Również wczoraj za pośrednictwem Twittera Jakubiak poinformował, iż wszczyna postępowanie przeciwko portalowi. 


Jest to tylko jeden przykład. Przypadek posła Jakubiaka chyba najbardziej wybrzmiał. Portal zaczął działać drastyczniej i rozpoczął blokowanie profili osób prywatnych. Tym czasem wiele ludzi skarży się na Facebooka, ponieważ jego moderatorzy nie blokują masowo zgłaszanych przez użytkowników profili kpiących z wielkich ludzi, takich jak na przykład Św. Jan Paweł II.


Facebook stwierdza, iż posty obrażające ludzi, takich jak Jan Paweł II, czy Jezus Chrystus nie naruszają ich standardów, zaś posty promujące miłość do ojczyzny, patriotyzm i inne wartości nie są w porządku.

Jedno z czołowych pism informacyjnych informuję, iż na jednym ze szczytów ONZ, szef Facebooka Mark Zuckenberg zapewnił Kanclerz Niemiec Angelę Merkel, że posty, które krytykują przyjęcie przez Europę uchodźców ze wschodu będą natychmiast usuwane. Tak też się dzieje. Osoby przeciwstawiające się inicjatywom "proimigranckim" tracą swoje profile.

Swoim zachowaniem bardzo zaimponowała mi Minister Cyfryzacji Pani Anna Streżyńska, która poinformowała, że podejmie działania, aby rozwiązać problem cenzury na Facebooku. Cieszę się, że przedstawiciel Rządu będzie interweniował.

Podsumowując, Facebook łamie swoje własne standardy. Niby promują oni wolność słowa, a sami usuwają posty ludzi, którzy mają inne poglądy na różne tematy, zezwalając na publikowanie postów promujących nienawiść i wyśmiewających czyjeś wartości i ideały.
Polityka wkracza już do portali społecznościowych co jest bardzo niekorzystne dla wszystkich nas.
Znalezione obrazy dla zapytania facebook cenzuraDawid Szala

Komentarze