Przejdź do głównej zawartości

Obchody Święta Niepodległości. | Młodzi w Polityce

11 listopada. Tę datę zna każdy Polak. Oczywiście chodzi o Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Jest to jedno z najważniejszych świąt narodowych w naszym kraju. Od jakiegoś czasu różne środowiska organizują obchody Dnia Niepodległości na swój sposób - głównie przez organizacje marszy.
11 listopada w stolicy zostało zarejestrowane kilka wydarzeń.

O godzinie 9.30 opozycja, z Komitetem Obrony Demokracji i Prezydentem Bronisławem Komorowskim na czele złożyła wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie przemówił Bronisław Komorowski, który w swojej mowie podkreślił , że to po stronie demokratów polskich powinna leżeć główna troska, by powstrzymać władzę przed pokusą monopolizacji tradycji narodowych. Wspomniał on również o organizowanym w 1979 roku Marszu Niepodległości.

Wraz z godziną 10:00 rozpoczęła się 3-godzinna akcja środowisk ultrakatolickich, a mianowicie "Otoczenie Sejmu Różańcem Świętym". Uczestnicy rozpoczęli modlitwy mszą w pobliskim kościele na Placu Trzech

Krzyży, aby następnie przejść pod budynki Parlamentu RP w celu pomodlenia się o "zwycięstwo w walce o pełną obronę życia w polskim prawodawstwie". Nie mamy informacji ile osób zgromadziło wydarzenie, gdyż nie było one zbytnio nagłaśniane w mediach.
30 minut po godzinie 12 rozpoczął się Marsz Komitetu Obrony Demokracji współorganizowany przez partie opozycyjne. Marsz przeszedł od Placu Gabriela Narutowicza do Pól Mokotowskich, na których rozpoczął się koncert m.in. znanego ze wspierania KOD'u zespołu Big Cyc. Sam Marsz zgromadził około 10 tysięcy osób z całego kraju, a jak podaje MSWiA na koncercie pozostało mniej niż 1000 osób. Podczas wydarzenia głos zabierały takie osoby jak Mateusz Kijowski, Barbara Nowacka, czy były Prezydent RP Bronisław Komorowski. Meeting KOD'u skończył się około godziny 16:00. 

Chwilę po godzinie 14 rozpoczęło się najliczniejsze zgromadzenie 11 listopada, a mianowicie hucznie rozreklamowany Marsz Niepodległości organizowany przez Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny (okręg Mazowsze). Oprócz tego w około 70-tysięcznym Marszu udział wzięły takie ugrupowania polityczne, jak Ruch Narodowy, Partia Wolność (KORWiN), czy Ruch Kukiz'15. Podczas tegoż wydarzenia nie zabrakło kontrowersji. Uczestnicy spalili flagę Facebooka, serwisu, który cenzurował profile związane z promocją Marszu. Na koniec został odśpiewany "Mazurek Dąbrowskiego" oraz odmówiona modlitwa Narodowych Sił Zbrojnych.

Równo z Marszem Niepodległości rozpoczął się protest środowisk lewicowych pod nazwą "marsz "Przeciwko nacjonalizmowi w Polsce". Uczestnicy w miarę po cichu skandowali hasła antynacjonalistyczne i antyfaszystowskie. Widać było wiele tęczowych flag z logo Kampanii Przeciw Homofobii, która wraz z "Feminoteką", SLD, partią Razem organizowała to wydarzenie. O tejże manifestacji również nie wiemy wiele, ponieważ tak jak niektóre nie była ona nagłaśniana w większości mediów. Osobiście wydaje mi się, że uczestnicy tej manifestacji chcieli sprowokować idących w Marszu Niepodległości i udowodnić, że w tym drugim idą sami rasiści, kibole i faszyści. W tamtym roku w takim proteście wzięło udział około 2 tysiące ludzi, ale myślę, że w tym roku było ich o wiele mniej.

 


W Warszawie odbyło się też kilka innych, mniejszych manifestacji, o których mogliśmy nie słyszeć. Podczas wymienionych przeze mnie wydarzeń obyło się bez większych incydentów. Liczby uczestników podane przeze mnie mają podstawę w informacji MSWiA, a nie tweetach Hanny Gronkiewicz-Waltz lub Tomasza Lisa.

Spory związane z patriotyzmem "gorzszego" i "lepszego" sortu można porównać do sceny z popularnego filmu Polskiego pt. "Dzień Świra.


Dzień Niepodległości powinien jednoczyć nasz kraj bez względu na przekonania polityczne, wyznanie, czy inne czynniki. Powinniśmy razem demonstrować patriotyzm i oddanie dla ojczyzny dzięki której mamy okazję żyć. Obrzydliwym jest, że są ludzie, którzy docelowo skłócają nasz naród wyzywając swoich oponentów, czy przeciwników faszystami, hitlerowcami, czy używając innych rzeczowników. Podobało mi się przemówienie Andrzeja Dudy, który zapowiedział złożenie do Sejmu RP projektu ustawy o obchodach setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości, którą mamy już za 2 lata. Może wtedy Polacy zjednoczą się tak samo, jak podczas zrywów, powstań i innych istotnych wydarzeń w naszej historii.

Dawid Szala

Komentarze