Przejdź do głównej zawartości

Unia Europejskich Demokratów | Młodzi w Polityce

Dzisiaj w Warszawie odbył się "Nadzwyczajny Kongres Partii Demokratycznej - demokraci.pl", czyli konwencja byłej Unii Wolności. Podczas wspomnianej konwencji ogłoszono powstanie nowej partii - Unii Europejskich Demokratów. Utworzoną partię trudno jest nazwać nową, ponieważ de facto była to fuzja Partii Demokratycznej z Europejskimi Demokratami. (Koło Poselskie "Europejscy Demokraci było tworzone przez 4 byłych Posłów Platformy Obywatelskiej, więcej o kole można przeczytać tutaj, zaś Partia Demokratyczna to, jak już wcześniej wspomniałem następczyni Unii Wolności.) Tutaj pozwolę sobie na małą dygresję... "Unia Wolności" padła w tym artykule już dwa razy, należałoby się zastanowić czy skojarzenie z nieistniejącą już partią zaszkodzi nowemu ugrupowaniu, czy pomoże, ale na to pytanie każdy powinien sobie sam odpowiedzieć. 

(powyższego gifa proszę traktować w kategorii żartu)

Zostawmy to, co było, skupmy się na tym, co dopiero będzie... 
Po fuzji w nowej, starej partii znajdzie się 100 osób, które wcześniej zapisały się do stowarzyszenia Europejscy Demokraci oraz członkowie Koła Europejscy Demokraci, którzy zasiądą w zarządzie Partii. Szefową partii została, a właściwie pozostała Elżbieta Bińczycka - przewodnicząca Partii Demokratycznej.

Znalezione obrazy dla zapytania elżbieta bińczycka

Na chwilę zwróćmy swoją uwagę na samą konwencję, na której pojawili się również Mateusz Kijowski i Lech Wałęsa (ten drugi wcześniej deklarował współpracę z Platformą), a ponadto listy do zebranych przesłali Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski. Mateusz Kijowski i Prezydent Wałęsa zabrali podczas tej konwencji głos, co skutkowało powiedzeniem wielu pięknych i mądrych rzeczy, choć sama ich obecność była już bardzo wyraźnym sygnałem i dużą motywacją dla Unii Europejskich Demokratów


W tym wszystkim brakuje jeszcze tylko Grzegorza Schetyny... Jego byli posłowie pokazali i powiedzieli mu, że popełnia zbyt wiele błędów, aby móc prowadzić Platformę Obywatelską do zwycięstwa, z biegiem czasu Unia Europejskich Demokratów może być realną konkurencją dla PO.

Znalezione obrazy dla zapytania smutny schetyna 

Podsumowując, to dobrze, że te 2 ugrupowania łączą siły, oby ta współpraca była owocna. Na tej "fuzji" niewątpliwie zyskali Europejscy Demokraci, ponieważ zyskali struktury, z koleji Partia Demokratyczna zyskała przedstawicieli w Sejmie. Jednak w perspektywie czasu może się okazać, że to połączenie sił dało wiele każdej ze stron, już teraz dało jedno - stali się jedną stroną i są razem. Osobiście z zaciekawieniem będę obserwował działania UED i życzę jej jak najlepiej.

Pawel Zbanski

Komentarze

  1. Wy demokraci wybijcie sobie z głowy że Polacy cofną swoje rozumy o 10 lat

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz