Przejdź do głównej zawartości

Gabinet Cieni | Młodzi w Polityce

17 listopada rada krajowa Platformy Obywatelskiej powołała "Gabinet Cieni", jest to drugi Gabinet powołany przez tę partię (pierwszy został powołany w 2006 roku). Czym właściwie jest "Gabinet Cieni"? Gabinet Cieni - "skład rządu formułowany przez partie opozycyjne, gotowy przejąć władzę w razie zwycięstwa wyborczego danej partii. Polega na tym, że każdy członek rządu ma odpowiadający mu "cień" w opozycji.", w tym wypadku ma on recenzować poczynania partii rządzącej i wytykać wpadki.

Znalezione obrazy dla zapytania gabinet cieni logo

Gabinet Cieni w teorii jest bardzo dobrą rzeczą na każdej scenie politycznej, ale tylko w teorii. Na czele tego gabinetu stanął nie kto inny jak Grzegorz Schetyna. "Wicepremierami" zostali - Ewa Kopacz oraz Tomasz Siemoniak i raczej żaden z tych wyborów nie był niespodziewany. Wśród "Ministrów" nie znajdziemy wielu znanych nazwisk, przeważają raczej te mniej znane dla "przeciętnego Kowalskiego", w zależności od perspektywy było to dobre lub złe rozwiązanie. Złe, ponieważ na czele Ministerstw powinny znaleźć się osoby medialne i dobrze znane, a dobre m.in. dlatego, że społeczeństwo po 8 latach rządów PO ma dość tych samych twarzy. Pocieszające jest jednak to, że w większości miejsca w Gabinecie zostały osadzone kompetentnymi osobami. Jeśli Grzegorz Schetyna w przypadku wygranych wyborów nie zmieni znacząco składu ministerstw, możemy mieć do czynienia z pierwszym naprawdę dobrym rządem od wielu lat.

Znalezione obrazy dla zapytania gabinet cieni

Oprócz obsadzenia stanowisk kompetentnymi ludźmi mamy do czynienia także ze zmianami w kompetencjach ministerstw oraz utworzeniem nowych resortów. Tutaj chciałbym się skupić na Ministerstwie ds. Samorządu, obawiam się, że możemy tutaj spotkać się z centralizacją władzy, ale o tym, czy moje obawy się potwierdzą, dowiemy się, gdy Gabinet Cieni zacznie pracować. Należy jednak pochwalić skupienie się na 2 grupach, które nie są w wieku produkcyjnym, czyli seniorach i młodzieży - utworzono Ministerstwo ds. Polityki Senioralnej oraz zmieniono Resort Cyfryzacji w Ministerstwo Cyfryzacji, Innowacji i Młodzieży.

Znalezione obrazy dla zapytania gabinet cieni

W tym miejscy przed kropką chciałoby się postawić słynne pytanie "co na to opozycja?", ale tutaj mówimy o pierwszych (mam nadzieję) realnych działaniach opozycji. Bardzo ciekawym pytaniem będzie jednak "co na to partia rządząca?". Zdaniem wielu "PiS jedną animacją ośmieszył PO i Gabinet"

Z kolei Minister Cyfryzacji - Anna Streżyńska zachowała się świetnie i kulturalnie powitała swojego "cienia" oraz zaprosiła go do Ministerstwa.

Podsumowując albo Gabinet Cieni okaże się kolejnym "genialnym pomysłem" PO i będzie polegał na regularnej bitwie z PiS-em, albo doczekamy się w końcu merytorycznej dyskusji dotyczącej poczynań rządu. Platformie z pewnością będzie trudno nadrobić wpadki z 8 lat, ale dobre funkcjonowanie Gabinetu Cieni może być pierwszym krokiem ku temu.

Pawel Zbanski

Komentarze