Przejdź do głównej zawartości

Podsumowanie Roku rządów Beaty Szydło #1. | Młodzi w Polityce

Rok Rządu minął dla jednych błyskawicznie, dla drugich były to najdłuższe 52 tygodnie w życiu. Zapraszam do przeczytania artykułu nt. 4 wybranych członków Rządu PiS.


Kancelaria Prezesa Rady Ministrów – Premier Beata Szydło.
Znalezione obrazy dla zapytania beata szydłoPani Beata Szydło to obok Jarosława Kaczyńskiego matka sukcesu PiS w wyborach prezydenckich. Była ona szefową kampanii Andrzeja Dudy, który dzięki jej działaniom został „pierwszym obywatelem”. Logiczne było posunięcie Prezesa PiS, który na konwencji partyjnej poinformował, że kandydatem na Premiera w wyborach parlamentarnych będzie właśnie Beata Szydło. Wszystko poszło po myśli Kaczyńskiego. Jedna z jego najbliższych współpracownic została trzecią osobą w państwie. W ciągu roku Pani Beata Szydło zrobiła stosunkowo dużo. W swoim ponad 60 minutowym expose obiecała m.in. wprowadzenie podatku bankowego, czy wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej za pracę w wysokości 12 zł, która wejdzie w życie 1.01.2017 roku. Sztandarowym projektem Rządu była ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, potocznie zwaną „500+”. Niestety nie udało się. Po pierwsze 500 zł otrzymuje drugie i kolejne dziecko, chociaż nawet ta formuła nie jest stosowana. Znam osoby, które od czerwca nie otrzymały ani grosza. Kolejnym ważnym projektem PiS jest podatek od hipermarketów, który według mnie jest bardzo potrzebną daniną. Niestety ma on swoje mankamenty, ponieważ osłabia to po części Polskie małe przedsiębiorstwa. Jeśli chodzi o ogólne działanie KPRM’u, to uważam, że organizacja wewnętrzna była znacznie lepsza  niż podczas wcześniejszych rządów. Podczas rządów Ewy Kopacz, mieliśmy do czynienia ze skandalami właśnie z udziałem KPRM. Na przykład wyjazdowe posiedzenia Rady Ministrów, które kosztowały podatnika stosunkowo dużo. Pani Premier przyjęła wiele głów państw, czy szefów rządów oraz odbyła wiele podróży zagranicznych na różnego rodzaju szczyty czy konferencje. Jeśli chodzi o jej działalność w Parlamencie, to na mównicy występowała 25 razy, czyli średnio raz na jedno posiedzenie. Jej największym sukcesem jest niewątpliwie współorganizacja Światowych Dni Młodzieży 2016, które przysporzyły Polsce dużo pochwał ze strony innych państw. Myślę, że jest ona dobrą Szefową Rządu, ale czasami nie umie zapanować nad szefami resortów, co sprawia, że średnio wychodzi jej stworzenie „biało-czerwonej drużyny” w postaci Rządu RP. Widać, że często jest ograniczana przez znany wszystkim ośrodek decyzyjny w postaci kierownictwa partii PiS.


Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – Minister Mariusz Błaszczak.
Znalezione obrazy dla zapytania mariusz błaszczakPan Minister jest jednym z najbardziej zaufanych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego, stąd chyba to wyróżnienie – mianowanie go szefem jednego z najistotniejszych resortów w RP. Błaszczak ma duże doświadczenie w administracji publicznej – był Szefem KPRM, Ministrem bez teki w Rządzie Kaczyńskiego. Jeśli chodzi o rok resortu Spraw Wewnętrznych i Administracji to było to trudne 366 dni. Na początku kryzys w Komendzie Głównej Policji bezpośrednio kontrolowanej przez MSWiA. W ciągu roku Błaszczak odwołał aż dwóch komendantów, aby 13.04.2016r. mianować nadinspektora Jarosława Szymczyka „pierwszym policjantem”. Kolejnym skandalem (według opozycji) w wykonaniu Ministra Błaszczaka jest przedstawienie, a potem przyjęcie przez PiS ustawę o zmianie ustawy o Policji, która pozwala na inwigilację zwykłego obywatela bez większych podstaw. Oprócz tego narusza ona niektóre podstawowe prawa człowieka. „Ministrowanie” Mariusza Błaszczaka to również bez wątpienia pozytywne aspekty np. profesjonalne zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży, czy Szczytu NATO. Były to wydarzenia, które m.in. właśnie dzięki Błaszczakowi doszły do skutku. Pan Minister bez wątpienia jest człowiekiem Prezesa, który nie waha się powiedzieć niektórym politykom co o nich myśli. Błaszczak jest zdecydowanie lepszym ministrem niż jego ostatnia poprzedniczka – Teresa Piotrowska, która chyba do końca nie wiedziała czym zajmuje się jej resort, jej panowanie było naprawdę „bezpłciowe”.

Ministerstwo Sprawiedliwości – Zbigniew Ziobro
Znalezione obrazy dla zapytania ziobroZbigniew Ziobro jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych polityków w Rządzie Beaty Szydło, jest to człowiek znienawidzony przez część opozycji pod każdym względem. Już na początku kadencji Ziobro złamał Konstytucje, obejmując funkcję Prokuratora Generalnego. Ustawa zasadnicza mówi, iż osoba posiadająca Władzę Ustawodawczą i Wykonawczą nie ma prawa posiadać Władzy Sądowniczej. Jest to chyba jedna z większych wpadek lidera Solidarnej Polski. Ogółem uważam, że Ziobro jest jednym z lepszych ministrów. Jest to osoba, która wbrew pozorom stara się być bliżej ludzi – m.in. dzięki jego interwencjom kurator sądowy odstąpił od odebrania sześciorga dzieci p. Wojciechowi z Łodzi. Po interwencji Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryka Jakiego została wstrzymana eksmisja w głośnej sprawie samotnego ojca wychowującego niepełnosprawnego syna. Pomimo zapłaty za mieszkanie prawie 200 tysięcy złotych groziła im eksmisja. Ministerstwo Sprawiedliwości poprzez Radę Ministrów zgłosiło też kilka projektów ustaw np. o pracy więźniów podczas przebywania w zakładach karnych, czy ustawę o ochronie dobrego imienia RP. Jednym z największych sukcesów Ministra było doprowadzenie do przyjęcia przez Sejm ustawy o obowiązku składania przez Sędziów oświadczeń majątkowych. Jest to dobra ustawa, dzięki której stopniowo maleć będzie korupcja na arenie sądownictwa. Minister Ziobro jest osobą bardzo władczą, która w miarę możliwości dobrze wypełnia swoje obowiązki, ale nie sądzę, aby poprawnie pokierował Prawem i Sprawiedliwością. Piszę o tym, ponieważ jest on jednym z pretendentów do tronu na Nowogrodzkiej. Jest to osoba bardzo podejrzliwa, ale to m.in. dzięki niej zmalał poziom przestępczości.


 Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Minister Elżbieta Rafalska.
Znalezione obrazy dla zapytania rafalskaMRPiPS podczas obecnej kadencji Sejmu skupiało się na rozplanowaniu i wdrożeniu jednego z flagowych projektów PiS pn. „Rodzina 500+”. Jedni mówią, że jest to niewypał inni, że bezapelacyjny sukces. Ja należę do tej pierwszej grupy, między innymi dlatego, że Rząd po prostu okłamał ludzi w tej sprawie. Wielokrotnie Pani Premier zapewniała, że ten program skierowany będzie do wszystkich dzieci. Niestety, zawiedliśmy się na niej, ponieważ docelową grupą są dzieci drugie i kolejne. Była to kpina. Uważam, że przekupstwo wyborcze w postaci 100 euro miesięcznie jest niedopuszczalne. Pani Minister Rafalska jest według mnie jednym z najgorszych członków Rządu. Często lekceważy głosy przeciwne do swojego, niechętnie rozmawia z mediami, a jej resort przygotował de facto jeden projekt ustaw, który tak naprawdę krzywdzi, a nie pomaga rodzinom. Jest to osoba do wymiany. Nie piszę o niej długo, ponieważ jej działalność jest naprawdę mizerna. Lepiej byłoby jeśli Rząd zmniejszyłby podatki, zamiast dawać obywatelom jałmużnę w wysokości 500 zł.

Dawid SzalaKomentarze