Przejdź do głównej zawartości

Podsumowanie Roku rządów Beaty Szydło #2. | Młodzi w Polityce

Dziś kontynuujemy nasz cykl artykułów pt. "Podsumowanie rządów Beaty Szydło". Swoim zdaniem na temat pracy 4 wybranych ministrów postanowił podzielić się z nami, Michał. Zapraszamy! 


Ministerstwo Skarbu Państwa - Minister Dawid Jackiewicz.

Podczas pełnienia funkcji Jackiewicz skupił się głównie na wymianie kadr.
Jackiewicz odpowiadał także za wprowadzenie ustaw ograniczających pensje i odprawy członków zarządu państwowych spółek. Z końcem 2015 r. zdążył wprowadzić w życie ustawę, która nałożyła 70- procentowy podatek nakładany na odprawy dla prezesów. Miał on dosięgnąć przede wszystkim odchodzących ze stanowisk prezesów firm, którzy władzę objęli za czasów rządu PO-PSL.
Znalezione obrazy dla zapytania dawid jackiewiczMinisterstwo Skarbu Państwa odpowiada też za uchwalenie nowej ustawy kominowej, która powiąże zarobki prezesów z wielkością i zyskownością firmy. Konstrukcja ustawy jest tak skomplikowana, że niektórych prezesów mogą czekać podwyżki.
 Symbolem porażki Dawida Jackiewicza jest fakt, że tylko on i minister finansów Paweł Szałamacha nie dotrwali do rocznicy zaprzysiężenia rządu. PiS tłumaczy odwołanie w ten sposób, że Jackiewicz wypełnił swoją misję likwidacji ministerstwa skarbu, jednak w praktyce premier Beata Szydło dopiero 8 listopada ogłosiła, że z początkiem nowego roku rozpoczyna się ten proces. Do tego czasu obowiązki ministra będzie pełnił minister „bez teki” Henryk Kowalczyk.

Ministerstwo Cyfryzacji - Minister Anna Streżyńska

Z początkiem roku Ministerstwo opublikowało rejestr umów, by każdy mógł sprawdzić, na co wydało pieniądze. Także w styczniu wraz z wicepremierem Jarosławem Gowinem ograniczyła przywileje służb specjalnych. Pierwotny projekt poselski PiS umożliwiał funkcjonariuszom przechwytywanie każdego bitu naszych danych. Duet Streżyńska - Gowin wymógł w ustawie trzy zmiany, w tym jasne określenie tego, co służby mogą zrobić w sieci bez zgody sądu. W kwietniu Ministerstwo Cyfryzacji stworzyło możliwość składania elektronicznych wniosków do programu 500+, z czego skorzystało ok. 600 tys. osób.
Znalezione obrazy dla zapytania anna streżyńskaW lipcu otworzono Narodowe Centrum Bezpieczeństwa, które ma koordynować działania odpowiedzialnych za "cyberbezpieczeństwo"instytucji publicznych. Głównym zadaniem czynnego całą dobę Centrum jest ostrzeganie przed atakami w cyberprzestrzeni i jak najszybsza reakcja na zagrożenia.
W październiku resort cyfryzacji na dobre uruchomił Profil Zaufany.
Dzięki temu będzie można elektronicznie składać wniosek o np. wydanie dowodu osobistego.
Co się nie udało?
 Uruchomienie z początkiem 2016 r. systemu ewidencji kierowców CEPiK 2.0.  Nowy termin nie jest jeszcze znany. Dlaczego? Zmienne przepisy, brak koordynacji między instytucjami odpowiedzialnymi za oprogramowanie oraz pełna błędów baza danych: niemal co trzeci samochód jest w niej opisany nieprawidłowo.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych - Minister Witold Waszczykowski

Witold Waszczykowski należy do najbardziej doświadczonych ministrów w rządzie Beaty Szydło. Wieloletni dyplomata, wiceszef MSZ w rządach PiS-Samoobrona-LPR oraz PO-PSL.
Pierwszym zadaniem była czystka dawnych kadr w MSZ. Minister stanowiska ambasadorskie w dużej części obsadził dyplomatami i przedstawicielami świata nauki.
 Najpierw szef MSZ potwierdził, że strategicznym partnerem Polski są USA, ale też uczynił naszym kluczowym partnerem w UE Wielką Brytanię – kraj, który ją spektakularnie opuścił. Towarzyszyło temu osłabianie relacji z Niemcami i Francją, innymi czołowymi graczami w Europie oraz pogarszanie relacji z samą UE. Waszczykowski uznał ją za organizację promującą ideologię „wegetarian i cyklistów”.
 Trójkąt Weimarski, będący od lat użytecznym narzędziem polityki zagranicznej, uznał za martwy, demonstracyjnie nie wziął udziału w części uroczystości z okazji 25-lecia polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie.
Znalezione obrazy dla zapytania witold waszczykowski W czasie sporu o Trybunał Konstytucyjny zaprosił do Polski Komisję Wenecką, by następnie stwierdzić, że ocena Komisji Weneckiej jest jednie jej jednostronną opinią i nie uwzględnia uwag rządu. Na koniec uznał jej członków za „turystów”.
 Komentując swoje dyplomatyczne gafy, stwierdził, że nie jest dyplomatą, ale szefem dyplomatów. Jednak niektóre wypowiedzi radykalizujące nastroje – np. uznanie za „zabawę” "czarnego protestu" kobiet – przekroczyły barierę dobrego smaku.

Minister Mariusz Kamiński - Koordynator Służb Specjalnych

Na początku Kamiński ogłosił, że rząd PO „inwigilował 48 dziennikarzy". Dowodów nie podał do dzisiaj.
Znalezione obrazy dla zapytania mariusz kaminski
Ale dalsze miesiące nie przyniosły już podobnych akcji. Inna sprawa, że w minionym roku służby specjalne nie odnotowały żadnych znaczących sukcesów i nie prowadziły dużych operacji.
Najbardziej udaną było zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży. Według udostępnionych informacji Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego  zatrzymała i wydaliła z Polski co najmniej sześć osób związanych z terroryzmem islamskim.

W Sejmie przeforsował ustawę antyterrorystyczną dającą służbom największe w historii uprawnienia do inwigilacji obywateli i ingerencji w media. Zadbał też o podwyżki dla funkcjonariuszy – najwięcej (po prawie 3 tys. zł) zyskali agenci CBA.

Komentarze