Przejdź do głównej zawartości

Podsumowanie roku rządów Beaty Szydło #4 | Młodzi w Polityce

Minął już rok od powołania rządu pod przewodnictwem Beaty Szydło. Był to dosyć niespokojny rok w polskiej polityce oraz gospodarce. Dzisiaj przedstawię podsumowanie roku rządów kolejnych czterech ministrów.


Pierwszym z ministrów, o którym napiszę, będzie Jarosław Gowin.
Znalezione obrazy dla zapytania jarosław gowin
Według słów premier Beaty Szydło miał zostać ministrem obrony narodowej, jednak po wyborach parlamentarnych. Ministrem obrony został Antoni Macierewicz, a Jarosław Gowin ostatecznie został ministrem nauki i szkolnictwa wyższego. Jarosław Gowin organizuje szerokie konsultacje ze środowiskiem naukowym, na pochwałę zasługuje to, że sprzeciwił się, gdy PiS proponował poprawkę do budżetu, która miała przyznać uczelni ojca Tadeusza Rydzyka 20 mln zł z pieniędzy resortu nauki. Zapowiedział już nową ustawę o szkolnictwie wyższym, ale ma być ona gotowa dopiero za rok. Według jego planów szkoły miałyby być bardziej elitarne i związane z biznesem oraz zarządzaniem. Pokazał również, że bardziej ceni swoje zdanie niż ocenę środowiska. W październiku przyznał 5 grantów po milion złotych, na badanie pomników polskiej myśli. Minister sam podjął decyzję o ich przyznaniu, ignorując rekomendacje komisji naukowców i recenzentów.

        

Znalezione obrazy dla zapytania jurgielKolejnym członkiem rządu jest minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Z kluczowych obietnic w sektorze rolnictwa PiS zrealizował tylko jedną – zablokował wykup ziemi przez obcokrajowców, ale przy okazji zahamował sprzedaż gruntów w ogóle. Jeżeli kogoś szerzej interesuje to zagadnienie, zachęcam do przeczytania artykułu: 
Nowelizacja Ustawy o obrocie ziemią
Rząd nie zapobiegł niskim cenom skupu, a także nic nie zrobił w sprawie swoich przedwyborczych obietnic podwojenia dopłat dla rolników z Unii Europejskiej tak, aby polscy rolnicy otrzymywali dopłaty w takiej samej wysokości, jak inni rolnicy z Unii. Kolejnym przewodnim punktem programu pomocy dla rolników miała być ustawa o ubezpieczeniach upraw rolnych. Miały to być 65% dopłaty do ubezpieczeń dla rolników. Kwota, którą ministerstwo zarezerwowało w budżecie, była zbyt niska i okazało się, że wystarczyło pieniędzy tylko na dwa dni zgłaszania się po nie rolników.Znalezione obrazy dla zapytania witold bańkaMinistrem o działalności, którego również należałoby wspomnieć, jest Witold Bańka - minister sportu i turystyki. Wprowadził on całkiem dużo pozytywnych zmian, ale też niektórych zaniechał, nie dopilnował, lub po prostu zrobił coś źle. Na plus na pewno należy zaliczyć to, że dał większe nagrody za medale wyczynowcom oraz, wprowadził nowelizację ustawy, dzięki której urzędnicy antydopingowi stali się dużo ważniejsi, a komisja antydopingowa stała się bardziej niezależna od państwowych pieniędzy (nie była to jednak do końca jego zasługa, ponieważ takie zmiany narzuciła światowa agencja antydopingowa). Minister sportu proponuje pomoc małym klubom sportowym, tzn. mogą ubiegać się o dofinansowanie w  wysokości 10 tys. zł, jeśli program zyska uznanie ministra, dostaną te pieniądze.
Dużym minusem jest jednak decyzja o wybudowaniu hali lodowej w Tomaszowie Mazowieckim zamiast w Warszawie, gdzie dostęp do niej miałaby znacznie większa liczba osób. Oprócz tego wygasza programy rozwojowe „Mały Mistrz” oraz „Junior Sport”.


          
Znalezione obrazy dla zapytania marek gróbarczykOstatnim ministrem, o którym napisze - będzie Marek Gróbarczyk - minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, który jak na razie przedstawia wiele planów, ale niczego nie zaczął jeszcze realizować. Jednym ze sztandarowych planów jest przekop przez Mierzeję Wiślaną, który ma pozwolić Polsce uniezależnić się od Rosjan kontrolujących Cieśninę Pilawską. Ale jak na razie nie udało się nawet ogłosić przetargu, mimo że roboty mają się rozpocząć w 2018 r.
Jego program dotyczący żeglugi śródlądowej, m.in. udrożnienie rzek, głównie Wisły i Odry, ale jest rozłożony w czasie, bo aż do 20130 r. Roboty na dużą skalę mogą ruszyć dopiero po 2019 r., toteż trudno jest go rozliczać z tego projektu. Ministerstwo przygotowuje też m.in. projekt ustawy stoczniowej, która ma dać impuls do ponownej budowy statków w Polsce, np. w Stoczni Szczecińskiej. Szykowany jest także program wsparcia dla rybaków. Niestety na ocenę tych wszystkich przedsięwzięć trzeba będzie chyba jeszcze długo poczekać.


Podsumowując w dziedzinach, które przedstawiłem nie było ogromnych rewolucji. Ministrowie wprowadzili tu nieduże zmiany, które raczej nie będą miały wpływu na życie codzienne lub gospodarkę Polski. 


Paweł K.

Komentarze