Przejdź do głównej zawartości

#WSZYSCY_JESTESMY_MLODZI_W_POLITYCE | Czy Polska wciąż jest państwem niepodległym? | Młodzi w Polityce

W dniu dzisiejszym przeżywamy jedno z najważniejszych świąt w naszym kraju - 98.rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą. W związku z tym poprosiliśmy naszych czytelników o wysyłanie swoich prac nt. "Czy Polska wciąż jest państwem niepodległym?". Najlepszą pracę wybraliśmy w drodze konkursu. Z pośród kilkudziesięciu artykułów wybraliśmy ten autorstwa Pana Pawła Wyrwy, który według nas najlepiej przedstawił swoje zdanie na podany temat.

Odpowiadając na pytanie zawarte w temacie warto obrać pewien tok myślenia, dla niektórych bowiem wolna i niepodległa Polska jest krajem o nieograniczonej swobodzie w podejmowaniu decyzji dotyczących nie tylko kraju, ale także tych międzynarodowych, np. delegalizacja znienawidzonej przez rząd, czy też Naród religii, lub ideologii; dla innych zaś niepodległa Polska jest państwem, posiadającym wyodrębnione granice, rząd, Naród, religię, ale wolność nie może być nieograniczona, ponieważ "Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka". Obie te strony popadają w skrajności, a jak powszechnie wiadomo - żadna skrajność nie jest zła. Moim zdaniem Polska faktycznie jest niepodległa, ale jej suwerenność zdaje się być skracana. Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia, chociażby ratyfikację umowy CETA - w wyniku której wprowadzony zostaje, co prawa, wolny rynek pomiędzy Kanadą, a UE, ale obarczony tysiącem stron ograniczeń. Jednym z najbardziej iskrzących założeń umowy CETA rzekomo (piszę rzekomo, ponieważ sam nie czytałem treści tej umowy) jest koncepcja nadrzędności kanadyjskich korporacji, która miałaby polski rynek zalać Genetycznie Modyfikowaną Żywnością (prawdopodobnie nie podlegającą obowiązku oznakowania odpowiednimi symbolami) nad Polską oraz ratyfikowanymi zmianami w Polsce dotyczącym tychże spółek, jeśli owa korporacja uzna, że zmiany są niekorzystne dla ich interesu ekonomicznego, ma prawo pozwać Polskę, czy też inne kraje, do Sądu Aribtrażowego, który miałby rozstrzygać niekorzystne działanie uchwały. Aby zrezygnować z tejże umowy Polska musiałaby opuścić UE, albo solidarnie, wszystkie kraje UE miałyby z niej zrezygnować, co wydaje się być nierealne. Z drugiej strony patrząc, mieliśmy jednak swój wpływ na podpisanie tej umowy - ściślej, nasz rząd miał, a Polacy, w demokratyczny sposób ją desygnowali. Podsumowując, Polska jest krajem niepodległym, ale równocześnie nasz kraj nie jest jedynym na Ziemi, który ubiega się o swoje interesy.
Oprócz tego zdecydowaliśmy się przeprowadzić sondę na podany już temat. Nasi obserwatorzy na Twitterze bardzo logicznie i spójnie argumentowali swoje zdania.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom nowej formuły #WSZYSCY_JESTESMY_MLODZI_W_POLITYCE, którą będziemy niewątpliwie kontynuować. 

Komentarze

 1. POLSKA JEST NIEPODLEGŁA,tylko częśc Polaków i Polek usiłują zniewolić i podporządkować Polacy z jedynie słusznej partii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak nie będą nas się bać,to będą z nas się śmiać.Jak dotąd mają Polskę za nic,jesteśmy tylko do płacenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak właśnie dotąd to się nas boją

   Usuń
 3. Polski bochen chleba-dzielić sprawiedliwie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapanuje zgoda i jedność - będziemy patryjotami.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja bardzo dziękuję, patriotą jestem, żyję w kraju którym partia sprawująca władzę nabrała przekonania, że rządzi z boskiego nadania.
  Ponieważ żyje w kraju, który może nie wszystkim daje tyle ile by oczekiwali to jednak kraj w którym jeszcze mogę powiedzieć to co myślę (jeżeli nie chcę pracować w telewizji) i to kraj który przez ostatnie ćwierćwiecze zmienił się nie do poznania. I chcę dalej żeby był krajem należącym do wspólnoty europejskiej - może nie idealnej - ale lepszej niż ta rządzona przez kacyków wg obrządku wschodniego (czytaj car wsjo lud nicziewo).

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz