Przejdź do głównej zawartości

Ustawa o zgromadzeniach. | Młodzi w Polityce

Znalezione obrazy dla zapytania demokracjaOd ostatniego posiedzenia Sejmu w mediach wielu polityków ugrupowań opozycyjnych krytykuje przyjęty głosami posłów PiS, Wolnych i Solidarnych i części niezrzeszonych projekt ustawy o zmianie ustawy z 25 lipca 2015 roku ws. zgromadzeń. Ustawa z lipca to dokument przyjęty przez 285 posłów, czyli  prawie wszystkich oprócz reprezentantów PiSu. Prywatnie sądzę, że ustawa z listopada br. to swoista zemsta na wnioskodawcach lipcowej ustawy. PiSowi po prostu nie podobało się poprzednie prawo o zgromadzeniach. Swoje rozważania na temat nowych przepisów rozpocznę cytatem znanego publicysty Andrzeja Majewskiego.
 "Demokracja jest najbardziej zawoalowaną formą tyranii."

Po raz drugi w historii bloga warto zacytować Winstona Churchila - "Demokracja to najgorszy ustrój, lecz lepszego nie wymyślono." Demokracja polega na wolności słowa, pluralizmie politycznym, wolności zrzeszania się oraz na wolności zgromadzeń, która zostanie ograniczona przez nowe prawo.
Znalezione obrazy dla zapytania miesięcznica
Najwięcej wątpliwości w projekcie budzi zapis o możliwości zarezerwowania sobie miejsca na zgromadzenie, które organizowane jest cyklicznie. Znaczy to tyle, że partia rządząca, która chciałaby zorganizować miesięcznicę smoleńską na Krakowskim Przedmieściu będzie miała możliwość zarezerwować sobie całe to miejsce na każdy 10 dzień dwunastu miesięcy. Niestety pozwolenia i decyzje o zakazie jakiegoś zgromadzenia wydawać ma wojewoda. Człowiek, który podlega bezpośrednio Rządowi, który podlega bezpośrednio ośrodkowi decyzyjnemu na ul. Nowogrodzkiej. Jeśli jakakolwiek organizacja chciałaby zorganizować sobie demonstrację 10 lipca 2017 roku, to niestety nie będzie miał takiej możliwości, gdyż z góry wiemy, że ten termin będzie już zarezerwowany. Jest to niestety złamanie fundamentalnych wartości naszego ustroju. Zastanawiam się dlaczego PiSowi tak przeszkadzają samorządy. Piszę to dlatego, że dotychczas pozwolenie na demonstracje wydawała gmina. Samorząd terytorialny jest mimo wszystko znacznie mniej upolityczniony niż partyjny rząd. W związku z tym możemy śmiało wywnioskować, że celem partii rządzącej jest obecnie podporządkowanie sobie samorządu terytorialnego.


W 2012 roku to właśnie znienawidzona przez PiS, Platforma Obywatelska wprowadziła zmiany do prawa o zgromadzeniach zakazując zasłaniania twarzy przez uczestników, czy nakładając na organizatorów kary finansowe. Kolejny raz partia rządząca pokazuje, że prawie niczym nie różni się od swojej największej konkurentki politycznej.

Podobny obraz

W tym miejscu odwołam się do cytatu przytoczonego na początku.  Demokracja jest najbardziej zawoalowaną formą tyranii ponieważ grupa kolesi wybranych przez kilkanaście procent Polaków ma prawo narzucać reszcie to co mają w życiu robić, a czego pod żadnym pozorem nie mogą. Przykładem takiej tyranii jest właśnie opracowywane w Sejmie nowe prawo o zgromadzeniach. Znalezione obrazy dla zapytania prezydent ustawa podpis

Podsumowując. Uważam, że jeśli dojdzie do wprowadzenia tej ustawy będzie to niewątpliwie jedna z największych i najbardziej odczuwalnych dla obywateli porażek Prawa i Sprawiedliwości. Mam nadzieję, że po przegłosowaniu jej w Sejmie Andrzej Duda zawetuje ten skandaliczny dokument.


Dawid Szala

Komentarze

Prześlij komentarz