Przejdź do głównej zawartości

Czy Prezydent stanie przed Trybunałem Stanu? | Młodzi w Polityce

Z taką samą pewnością, jak PO mówi o przyjęciu budżetu niezgodnie z prawem, PiS może powiedzieć, że ustawa budżetowa na 2017 r. została przyjęta poprawnie. Bo ani opozycja nie może nic udowodnić, ani PiS nic nie zrobi. 

Marszałek Sejmu zapewnia, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem, jednakże jest wiele niejasności, jeśli chodzi np. o posłów – sekretarzy, których nie było na Sali Kolumnowej podczas posiedzenia. Zgodnie można nazwać, że i ze strony rządu, i ze strony opozycji, to co wydarzyło się 16 grudnia, było zwykłym cyrkiem. Najpierw, poseł Szczerba (PO) zwraca się do Marszałka Sejmu, sławetnym już zdaniem: „Panie Marszałku kochany […]”, potem Marszałkowi Kuchcińskiemu puszczają nerwy i wyklucza posła PO z obrad Sejmu, zgodnie z art. 175 ust. 5 Regulaminu Sejmu, następnie opozycja robi teatrzyk, który później nazwą okupacją Sejmu, a jakby tego było mało, Marszałek przenosi obrady do Sali Kolumnowej, a posłowie opozycji mówią, że nie mogli wejść, żądają upublicznienia nagrań z kamery przemysłowej, a gdy te zostają upublicznione, i
widać na nich np. posła Grabca, który stoi na krześle, albo panią poseł Pomaskę, mówią, że chodziło im o to, że nie można było zgłaszać wniosków formalnych. Cały ten sejmowy cyrk psuje dobre imię polskiego parlamentaryzmu na świecie.

Senat przyjmuje ustawę bez poprawek, budżet wędruje do podpisu prezydenta, który po dwóch dniach od przekazania jej na jego ręce podpisuje ją – co wzbudza wiele kontrowersji. Głos zabiera przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna, który mówi w Radiu Zet, pytany o postawienie prezydenta przed Trybunałem Stanu, odpowiada: „W tej sprawie absolutnie tak, w tej sprawie, kiedy zaakceptował i podpisał nielegalnie przyjęty budżet - tak", a dalej mówi: „Nie będzie świętych krów w polskiej polityce, nie może tak być, nie możemy tego zaakceptować, dlatego, jeśli będzie łamane prawo, ci, którzy je łamią muszą wiedzieć, że odpowiedzą za to”


Na odpowiedź prezydenta nie musieliśmy długo czekać: „Ja niczego się nie boję, jeśli chodzi o politykę”, powiedział na antenie RMF FM. Prezydent uważa, że dostał odpowiedź pisemną od Marszałka Sejmu, w której p. Marek Kuchciński przekonuje, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Na niej prezydent oparł się przy podpisywaniu ustawy.
Liderzy opozycji, Paweł Kukiz, Ryszard Petru oraz Grzegorz Schetyna, twierdzą, że budżet został przyjęty nieprawidłowo, a prezydent nie powinien jej podpisywać, tylko skierować ją do TK.


Aby postawić prezydenta w stan oskarżenia, wniosek przed Zgromadzenie Narodowe musi przedstawić co najmniej 140 członków ZN., a musi zostać poparty przez 2/3 członków ZN., więc w obecnym układzie sił w polskim parlamencie, nie jest to możliwe.

AM

Komentarze

Prześlij komentarz