Przejdź do głównej zawartości

Witold Waszczykowski - mistrz kreatywności | Młodzi w Polityce

Wiele osób krytykuje Ministra Waszczykowskiego za jego wpadki, niewielu jednak dostrzega potencjał tych wpadek. Od ostatniej minęło na tyle dużo czasu, że chyba już można otwarcie mówić o "pierwszym dużym sukcesie Ministra w branży kreatywnej" oraz o jeszcze niewykorzystanym potencjale Ministra. O tym potencjale napisze w tym artykule. (A także przypomnę o wpadce, bo to wpadka, a jak wiadomo, wpadki są zawsze śmieszne, nawet po upływie czasu)

Zacznijmy od słynnej wypowiedzi dotyczącej San Escobar „Mamy okazję do prawie 20 spotkań z różnymi ministrami. Z niektórymi, jak np. na Karaibach, po raz pierwszy chyba w historii naszej dyplomacji. Na przykład z takimi krajami jak San Escobar albo Belize”. Nie byłoby w tej wypowiedzi nic dziwnego, gdyby nie wyżej wspomniany San Escobar, który jeszcze przed wypowiedzią Ministra nie istniał. Jednak internet nie przegapi żadnej możliwej okazji i nie zapomni o żadnej wpadce.


Bardzo szybko istnienie San Escobaru stało się "faktem". Z prędkością światła powstała flaga oraz hymn San Escobaru, a nawet mapa. 


Chwila... przecież o tym każdy już wie, więc po co ten artykuł? Nie wszyscy mówią o tym, jak doskonale z tematem San Escobaru poradziła sobie popkultura i jak genialnym mini biznesem się okazał. Następnego dnia powstał utwór "San Escobar", który stworzył Paweł "P.A.F.F." Kasperski.Popularność nowego państwa wykorzystała także marka PLNY Textylia, tworząc początkowo jeden wzór z motywem San Escobar, jednak wzór okazał się na tyle popularny, że wyprodukowano także koszulki w innym kolorze oraz longsleeve'y. Oczywiście oprócz ubrań wyprodukowanych przez PLNY powstało także wiele innych z motywem San Escobar.


Wypowiedź Ministra z pewnością zostanie zapamiętana na bardzo długi czas i będzie mu wypominana przy każdej możliwej okazji. Myślę jednak, że wszyscy powinni podziękować Ministrowi Waszczykowskiemu za powstanie San Escobar, paradoksalnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w jakimś stopniu przyczyniło się do rozwoju gospodarki. Jeśli Ministrowi powinie się noga w polityce, to z pewnością zatrudni go niejedna agencja kreatywna.

Pawel Zbanski

Komentarze