Przejdź do głównej zawartości

Jacek Saryusz-Wolski następcą Donalda Tuska? | Młodzi w Polityce

Czy Jacek Saryusz-Wolski będzie polskim kandydatem na przewodniczącego Rady Europejskiej?

Z wiadomości ostatnich dni dowiadujemy się że, PiS zamierzał poprzeć kandydaturę na stanowisko szefa Rady Europejskiej innego polityka niż Donald Tusk. Informację o prawdopodobnym polskim kandydacie na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej podał „Financial Times”
Konkurentem Tuska miałby być Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PO, członek Europejskiej Partii Ludowej i były szef Komitetu Integracji Europejskiej.Na razie tych doniesień nikt nie potwierdza. 
Adam Bielan sam pomysł zastąpienia Tuska Saryuszem-Wolskim chwali: „Mogę jedynie powiedzieć, że gdyby doszło do zmiany na stanowisku przewodniczącego RE, to przy wszystkich różnicach politycznych, które mnie dzielą z panem posłem Jackiem Saryuszem-Wolskim, byłaby to bardzo dobra zmiana, bo Jacek Saryusz-Wolski niewątpliwie góruje nad panem przewodniczącym Tuskiem, jeśli chodzi o znajomość problematyki europejskiej” – powiedział dla TVN 24.

Jego przewaga nad Tuskiem ma polegać na deklarowanej bezstronności.

Znalezione obrazy dla zapytania jacek saryusz wolski
Poparcie Prawa i Sprawiedliwości dla polityka PO zdziwienia nie budzi – Saryusz-Wolski stawał po stronie rządu PiS po aferze z przerwanym przetargiem na Caracale i otwarcie krytykował Tuska między innymi za to, że wysłał do europejskich przywódców list ostrzegający przed Donaldem Trumpem.

Jacek Saryusz-Wolski ma duże doświadczenie w pracy w instytucjach europejskich.

W 1991 został pierwszym pełnomocnikiem ds. integracji europejskiej i pomocy zagranicznej po utworzeniu tego urzędu przez premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego.

Funkcję tę pełnił do 1996 również po zmianach rządów. Do pracy w rządzie wrócił w 2000, kiedy premier Jerzy Buzek mianował go sekretarzem Komitetu Integracji Europejskiej.Pełniąc tę funkcję, brał udział w negocjacjach podczas szczytu w Nicei w grudniu 2000.

W 2003 został międzynarodowym sekretarzem Platformy Obywatelskiej. 13 czerwca 2004 został wybrany na posła do Parlamentu Europejskiego z listy PO. Od 20 lipca 2004 do 16 stycznia 2007 przez pół kadencji pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego z ramienia EPL-ED.
W 2007 objął stanowisko przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego.W VI kadencji był również członkiem-zastępcą w komisji budżetowej oraz członkiem delegacji PE na Federację Rosyjską i Afganistan. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 ponownie został wybrany europosłem.W 2014 po raz trzeci został wybrany na posła do Parlamentu Europejskiego.
Znalezione obrazy dla zapytania jacek saryusz wolski tusk

Osobiście uważam, że wystawianie kandydata polskiego rządu w sytuacji, w której znane są opinie europejskich przywódców na temat reelekcji Donalda Tuska jest jedynie pokazaniem że polski rząd zrobi wszystko, by nie poprzeć swojego "wroga".

Michał Góral

Komentarze