Przejdź do głównej zawartości

Konferencja Monachijska - Sukces, czy porażka Polskiej dyplomacji? | Młodzi w Polityce

Trzecia Konferencja Bezpieczeństwa zorganizowana w Monachium, za nami. Przybyli na nią eksperci i politycy z każdej strony świata. Najbardziej znaczącym gościem szczytu był wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence. Najważniejszymi politykami reprezentującymi stronę Polski, byli prezydent - Andrzej Duda oraz minister spraw zagranicznych – Witold Waszczykowski.

Pierwszego dnia, podczas panelu dotyczącego przyszłości Unii Europejskiej, doszło do ostrej wymiany zdań między szefem polskiej dyplomacji a wiceszefem KE Fransem Timmermansem. W trakcie swojego wystąpienia Waszczykowski wypowiadał się o potrzebie elastyczności w UE i stwierdził, że różnice między krajami Unii ujawniają się nie tylko pod względem stopnia integracji, lecz także pod względem wartości.

W właśnie momencie do dyskusji włączył się Timmermans. - Nie zgadzam się. (…) W zeszłym tygodniu w Rumunii ludzie, którzy mieli wrażenie, że rząd nie walczy z korupcją, natychmiast wyszli na ulice. Te wartości są podzielane przez wszystkich - powiedział wiceprzewodniczący KE. Wspomniał również o protestach kobiet w Polsce, "walczących o wartości" - UE opiera się na prawie i ustawach, przed sądem wszyscy są równi - kontynuował.

W pewnym momencie szef polskiej dyplomacji zapytał TImmermansa o to, "kiedy Trybunał Konstytucyjny powstanie w Holandii", ( Holandia jest ojczyzną Timmermannsa). - Dzień w którym rząd Holandii zaingerowałby w sądownictwo z pogwałceniem konstytucji byłby dniem, w którym wyszedłbym na ulicę. Nie ma żadnego prawnego wymogu, by państwo miało Trybunał Konstytucyjny. Ale jeśli w waszej konstytucji istnieje Trybunał Konstytucyjny, to proszę, uszanujcie jej przepisy. Waszczykowski ripostował - Proszę, pozwólcie nam szanować własną konstytucję, a nie waszą wizję tej konstytucji.

Znalezione obrazy dla zapytania timmermans waszczykowski

Tutaj należy wspomnieć o incydencie, który miał miejsce podczas komentarza do owej dyskusji, w TVP Info. Otóż dziennikarze TVP Info opublikowali na Facebooku przeróbkę tego fragmentu dyskusji, w której wykorzystali memy - "Thug Life" oraz "Deal with it". Czy takie szanowane stacje, jak BBC czy CNN, zgodziły by się na emisję takiego materiału? Czy jest to, zachowanie godne telewizji narodowej? Cóż... komentarz pozostawiam Państwu

.

Tegoroczna konferencja była szczególnie ważna, bo po raz pierwszy swoje oficjalne stanowisko w sprawach polityki zagranicznej zaprezentowała na niej nowa administracja amerykańska.


Jaki mówi nagłówek The Guardian - "Pence’s speech on Nato leaves European leaders troubled over alliance’s future" ( Przemówienie Pence'a w sprawie NATO pozostawia przywódców europejskich zmartwionych w sprawie przyszłości sojuszu). Wzywał przede wszystkim do podniesienia wydatków na obronność. " To czas na akcje, nie słowa"- mówił. Podczas konferencji wiceprezydent USA powtórzył wcześniejszy apel sekretarza obrony Jamesa Mattisa, aby państwa członkowskie NATO przeznaczały na obronność co najmniej 2 procent PKB. Pence mówił, że poza Stanami Zjednoczonymi tylko cztery kraje spełniają te wymogi.

Ważnym momentem, przynajmniej patrząc z perspektywy Polski, było udział prezydenta Andrzeja Dudy w panelu dyskusyjnym " Przyszłość Zachodu: upadek czy odrodzenie?" Podczas tej rozmowy senator USA – John McCain powiedział :

"Uważam, że będzie to czas testowania administracji USA. Czy to będzie Morze Południowochińskie, Bliski Wschód, Ukraina – to jest czas, by pokazać solidarność. Myślę, że jednym z krajów, który zostanie poddany pewnej presji, jest pański – powiedział do prezydenta Andrzeja Dudy amerykański senator John McCain. Republikański senator pytany przez Andrzeja Dudę o prezydenturę Donalda Trumpa odparł, że „sam nie mógłby wybrać lepsze drużyny, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa"

Arcyważną rzeczą jest, iż prezydent Polski nie spotkał się wice-prezydentem Stanów Zjednoczonych. Spotkał się natomiast, drugiego dnia Konferencji podczas spotkania dwustronnego z nowym prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem oraz z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką.

Znalezione obrazy dla zapytania pence munich

Politycy rozmawiali o współpracy w ramach Trójmorza, na temat rozwoju infrastruktury transportowej w Europie Środkowo-Wschodniej oraz o interkonektorach gazowych. Prezydent Radew przyjął także od polskiego prezydenta zaproszenie do Wrocławia gdzie na początku lipca odbędzie się szczyt państw Trójmorza.

Konferencja przebiegała pod wpływem tego, co się dzieje w Waszyngtonie i pewnej niejasności co do przyszłości NATO i stosunku Stanów Zjednoczonych do NATO. W końcu to Stany Zjednoczone są gwarantem NATO, to od ich polityki zależy w którym kierunku będzie zmierzać cały sojusz. 

Znalezione obrazy dla zapytania msc monachium


Adam Górecki

Komentarze