Przejdź do głównej zawartości

Manifestacja w Hiszpanii: "Chcemy przyjmować!" | Młodzi w Polityce

Chcemy przyjmować!

            Takiego tłumu nie spodziewała się nawet inicjatorka manifestacji, Ada Colau, alkad (odpowiednik prezydenta miasta) Barcelony. 180 tysięcy według policji, a na podstawie informacji organizatorów 300 tysięcy osób przeszło przez centrum Barcelony nad brzeg Morza Śródziemnego, oddając w ten sposób hołd 5 tys. uchodźcom, którzy w ubiegłym roku nie dotarli do Europy, ponieważ utonęli w drodze. Ta wielka manifestacja przebiegała pod hasłem „Volem acollir”, co oznacza po katalońsku "Chcemy przyjmować!". Demonstracji towarzyszyły również takie hasła jak „Dość wymówek! Przyjmijmy ich teraz” oraz „Nigdy więcej śmierci, otwierajmy granicę!”
 Znalezione obrazy dla zapytania Volem acollir

            Idący w marszu domagali się, aby hiszpański rząd wywiązał się z obietnicy dotyczących uchodźców z Syrii. Rząd Mariana Rajoy’a zadeklarował UE nadanie 17,5 tysięcy osobom statusu uchodźcy (16 tysięcy z Włoch i Grecji oraz 1,5 tysiąca z Turcji i Libii). Warto zwrócić uwagę na to, że Niemcy przyjęli 1,2 mln uchodźców. Od tamtego czasu taki status otrzymało zaledwie 1,1 tysięcy osób. Premier Rajoy wykorzystuje to, że inne państwa też nie dotrzymało lub nie zgodziło się (m .in. Polska, Węgry).

            Manifestacja była podsumowaniem kampanii pt. „Nasz Dom – Waszym Domem”, która została zainicjowana przez fundację „Otwarte Ramiona”. Pod apelem do hiszpańskiego rządu podpisało się 70 tys. osób.

            – Barcelona znowu pokazuje, że jest nie tylko stolicą Katalonii, ale i stolicą solidarności i zaangażowania w obronę praw człowieka i pokoju. (…) Kultura nie zgadza się na granicę między ludźmi, i tym fizycznym, zewnętrznym, i tym wewnętrznym, umysłowym. – powiedziała burmistrz Barcelony, Ada Colau.

            Ada Colau była w 2009 r. współzałożycielką organizacji „Plataforma de Afectados por la Hipoteca”, która blokowała eksmisje i działała na rzecz praw lokatorów. Rok 2009 nie jest przypadkowy, bo wtedy to właśnie był jeden z większych kryzysów finansowych, a ponadto rynek hiszpańskich nieruchomości się załamał. Później została rzecznikiem organizacji „Barcelona en Comú”/
            Postać Ady Colau doskonale pokazuje hiszpańską demokrację, która jest odpartyjniona,  prospołeczna - zwłaszcza na poziomie lokalnym.

Znalezione obrazy dla zapytania ada colau

            W Katalonii mieszka ok. 7,5 mln ludzi. Jest to jeden z najbogatszych regionów w Hiszpanii. Przez lata Katalonia dzięki rozwiniętemu przemysłowi i doskonałej gospodarce przyciągała resztę Hiszpanów (m.in. z Muracji, Andaluzji). W ostatnich latach do tego regiony przywędrowało wielu imigrantów i uchodźców z Afryki Subsaharyjskiej i Ameryki Łacińskiej. Według niektórych demonstracja ta może być kolejnym już impulsem dla stworzenia niepodległego państwa- Katalonii, która swoim modelem polityczno-społecznym ma być podobna do Niemiec, Szwecji czy Finlandii.

            Ten przemarsz doskonale pokazał solidarność Katalończyków z uchodźcami. którzy niechętnie są przyjmowani przez prawicowy rząd Rajoy’a. Co więcej, inicjatywę „Nasz Dom – Waszym Domem” można nazwać pierwszym bastionem walki przeciwko anty-imigranckiej retoryce, który jest powszechna już prawie w całej Europie.

Znalezione obrazy dla zapytania barcelona protest


            Myślę, że zachodni, prawicowi politycy m.in. przez takie wyczują, że środowiska, które przyjmowałyby uchodźców to nie tylko margines skrajnych lewicowców, antyfaszystów i lewicowych liberałów, ale to też licząca się grupa obywateli, dla których tolerancja jest podstawą wolności, dla których prawa człowieka są wartością nadrzędną, dla których rasizm instytucjonalny jest przyczyną radykalizacji muzułmanów, wreszcie, dla których uchodźcy są szansą i możliwością rozwoju kulturowego i gospodarczego. 

Aleksander Freitag

Komentarze

  1. Współczuję tym ludziom :P teraz przyjmujmy ,a potem zamachy i rządzie zrób z tym coś. Ci ludzie owszem są za równością ,ale są też nieświadomi zagrożeń że strony imigrantów. Oni wcale nie idą tam pracować. Idą tam po socjal. To imigranci socjalni. Uchodźcy mają obowiązek udać się do pierwszego kraju który zapewnia bezpieczeństwo (Turcja w ich przypadku) ,ale nie. Oni pchają się tam gdzie jest wysoki socjal (Niemcy ,Francja itp). I to nie są matki z dziećmi bo z raportu ONZ wynika , że 70% z nich to mężczyźni w wieku poborowym.

    OdpowiedzUsuń
  2. To tak ogłupiali ludzie że w ramach protestu popełnią zbiorowe samobójstwo

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz