Przejdź do głównej zawartości

Następca Hanny Gronkiewicz-Waltz | Młodzi w Polityce

Do wyborów samorządowych pozostało ponad półtora roku. Mimo wszystko kilka tygodni temu pojawiły się już nieoficjalne informacje nt. potencjalnych kandydatów na stanowisko włodarza Warszawy. Zapraszam serdecznie do zapoznania się z moimi podejrzeniami ws. propozycji partii politycznych na stanowisko "Pierwszego obywatela" stolicy. 

Jarosław Krajewski - Prawo i Sprawiedliwość

Podobny obrazJarosław Krajewski to warszawski poseł PiS, który od 2006 roku do momentu wyboru na parlamentarzystę pełnił funkcję radnego m.st. Warszawy. Swoją karierę polityczną rozpoczął 15 lat temu, kiedy to wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości oraz Forum Młodych PiS. Następnie rozpoczął pracę w Ministerstwie Pracy i Polityki społecznej, a niedługo przed Katastrofą Smoleńską został zatrudniony w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W PiS związany jest z "frakcją" Mariusza Kamińskiego, który był jego szefem, prawdopodobnie dzięki, któremu Krajewski trafił na stołeczne listy PiS. Krajewski podczas swojej samorządowej kariery dał się poznać jako osoba, która nie pała sympatią do Hanny Gronkiewicz-Waltz i przy każdej możliwej okazji krytykuje Prezydent Warszawy. 

W mojej ocenie Jarosław Krajewski nie jest jeszcze gotowy na to, aby zostać Prezydentem Stolicy. Dopóki Mariusz Kamiński będzie szefem warszawskich struktur PiS, młody poseł będzie spełniał wszystkie zachcianki swojego faktycznego mocodawcy. 

Marcin Kierwiński - Platforma Obywatelska 

Poseł Kierwiński jest szefem warszawskich struktur Platformy Obywatelskiej. Mimo swojej kariery parlamentarnej w wywiadach i rozmowach podkreśla, że w przyszłości na pewno wróci do samorządu, z którym związany był przez wiele lat. Podobnie jak Jarosław Krajewski w 2006 rok został wybrany radnym Miasta Stołecznego Warszawy. W radzie przewodniczył klubowi Platformy Obywatelskiej. Po czterech latach zajął stanowisko wicemarszałka Województwa Mazowieckiego oraz Radnego Sejmiku Mazowieckiego. Ponad 5 lat temu został wybrany na Posła RP z okręgu stołecznego. Podczas VII Kadencji Sejmu RP pracował w Komisji Obrony Narodowej, Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji ds. służb specjalnych. Na co dzień ma bezpośredni kontakt ze stołecznymi samorządowcami, gdyż bardzo często spotyka się z radnymi miasta, czy dzielnic. Oprócz tego warto podkreślić, iż Pani Agnieszka - żona Kierwińskiego jest radną Dzielnicy 
Śródmieście. 

Znalezione obrazy dla zapytania kierwiński

Uważam, że Pan Marcin Kierwiński (jeśli chodzi o kompetencje) byłby dobrym kandydatem na Prezydenta Warszawy, ale wywodzi się z formacji politycznej, która rządzi w Warszawie już ponad 10 lat. Demokracja polega na zmienności władzy, więc uważam, że PO nie powinna rządzić stolicą przez kolejne lata. 
Znalezione obrazy dla zapytania stanislaw tyszka Stanisław Tyszka - Kukiz'15

Stanisław Tyszka, to Wicemarszałek Sejmu RP, który został wybrany na posła w okręgu 20, czyli podwarszawskim. Z polityką związany jest de facto od 2012 roku, kiedy został doradcą ówczesnego Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina. Po kilkunastu miesiącach został członkiem zarządu Partii Gowina "Polska Razem". Z tego ugrupowania odszedł jesienią 2014 roku. Tyszka został wybrany na Posła RP z list KWW Kukiz'15. Był osobą, która nadzorowała przygotowanie "Strategii Zmiany" Ruchu Pawła Kukiza. Jeśli chodzi o karierę naukową dr. Tyszki, to warto podkreślić, że ukończył on Uniwersytet Karola w Pradze na kierunku socjologia, a studia doktoranckie w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji. Przewód doktorski zakończył w 2011 roku. 


Mimo swojej krótkiej kariery politycznej, Stanisław Tyszka zdołał się pokazać jako osoba o twardym charakterze, która potrafi w kulturalny i rzetelny sposób przekazać daną treść. Myślę, że jest trochę za wcześnie, aby został Prezydentem Warszawy, ale do 2018 roku zostało jeszcze trochę czasu.

Jakub Stefaniak - Polskie Stronnictwo Ludowe

Młody Rzecznik PSL to możliwy kandydat ludowców na Prezydenta Warszawy. Od niedawna jest on związany z ruchem ludowym. Uważam, że jest on najbardziej kompetentnym rzecznikiem prasowym, który utrzymuje bardzo dobre kontakty z dziennikarzami. Za pewne dlatego, że do niedawna był on jednym z nich. Pracował w charakterze dziennikarza w Telewizji Polskiej, a dokładniej w TVP Info.

 Znalezione obrazy dla zapytania jakub stefaniak

Jakub Stefaniak jest bardzo miłym, pogodnym i życzliwym politykiem, z którym często mamy okazję rozmawiać. Natomiast nie jestem pewien, czy powinien startować w wyborach. Wszyscy doskonale wiemy, że PSL raczej nie wygra wyborów w stolicy, a na prowincji, czy w mniejszych miastach ma szansę. Uważam, że Stefaniak jest świetnym rzecznikiem PSL, natomiast jako domniemany kandydat na lidera warszawskiego samorządu mógłby po prostu zmarnować swoją energię, której ma na prawdę wiele.

Paweł Rabiej - .Nowoczesna

Pan Paweł Rabiej to jeden z "ojców chrzestnych" ugrupowania Ryszarda Petru. Jako członek zarządu .Nowoczesnej, zajmował się kwestią reprywatyzacji, często wypowiadając się na temat decyzji władz stolicy na przeróżne tematy. Zaskoczył on opinię publiczną, gdyż mimo bliskości między Nowoczesnej, a Platformy dosadnie krytykował decyzje Hanny Gronkiewicz Waltz. Ma świadomość tego co dzieje się w stolicy.

Znalezione obrazy dla zapytania rabiej

Według mnie Paweł Rabiej jest jedynym dobrym kandydatem .Nowoczesnej na tytułowe stanowisko, natomiast nie jestem pewien, czy Warszawiacy zaufają kontrowersyjnemu, lewicującemu działaczowi .Nowoczesnej. 


Podsumowując, uważam, że obecnie nie ma najlepszego kandydata. Myślę, że osoby przedstawione powyżej, są najbardziej kompetentne na stanowisko Prezydenta Warszawy, ale nikt nie wie, czy do 2018 roku nie pojawi się ktoś lepszy, bardziej doświadczony. 

Dawid Szala 

Komentarze