Przejdź do głównej zawartości

Nowy Prezydent Niemiec. | Młodzi w Polityce

Frank-Walter Steinmeier - Nowy prezydent Niemiec.Niemiecki prezydent ma w porównaniu z prezydentami USA, Francji czy nawet Polski, którzy wybierani są przez naród, stosunkowo skromne kompetencje.

W Niemczech prezydenta wybiera Zgromadzenie Federalne, złożone po połowie z posłów do Bundestagu (620 osoby) i elektorów wytypowanych przez parlamenty krajów związkowych (620 delegatów).
Prezydent Niemiec jest formalnie głową państwa, ale pełni on w zasadzie rolę głównie reprezentacyjną oraz posiada pewną władzę nad systemem sądowniczym. Jego władza nabiera większego znaczenia tylko w czasie kryzysów gabinetowych, kiedy ma on prawo wskazać kandydata na kanclerza oraz rozwiązać parlament. Do jego uprawnień należy także wykonywanie prawa łaski w przypadkach indywidualnych. Prezydent reprezentuje RFN w stosunkach zewnętrznych, zawiera i ratyfikuje umowy międzynarodowe, mianuje i odwołuje sędziów związkowych. Nie posiada jednak inicjatywy ustawodawczej, dysponuje jedynie prawem weta ustawodawczego. Nie ma również prawa wydawania rozporządzeń z mocą ustawy. - To zadanie zostało powierzone szefowi kancelarii prezydenta w randze sekretarza stanu.


W tegorocznych wyborach wzięło udział pięciu kandydatów:
Frank-Walter Steinmeier (SPD) – wspólny kandydat koalicji rządowej (CDU, CSU, SPD) niemiecki polityk, były wicekanclerz i Minister Spraw Zagranicznych Niemiec w rządach Angeli Merkel.

Albrecht Glaser (AfD) – kandydat eurosceptycznej i konserwatywnej partii Alternatywa dla Niemiec.
 
Christoph Butterweggeg (bezpartyjny) – emerytowany profesor nauk politycznych i społecznych zgłoszony przez Die Linke.

Aleksander Hold (bezpartyjny) niemiecki sędzia, były polityk CDU, wiceprzewodniczący AfD, Hold jest bawarskim samorządowcem, związanym z lokalnym ugrupowaniem Wolni Wyborcy.
Engelbert Sonneborn (Piraci) – 79 letni ojciec niemieckiego deputowanego do Parlamentu Europejskiego oraz lidera Niemieckiej Partii Piratów Martina Sonneborna.

Wybór głowy państwa odbył się niezwykle sprawnie, ponieważ kandydata na prezydenta zgłosiła rządząca wielka koalicja CDU/CSU i SPD i miał dodatkowo wsparcie Zielonych i liberałów. W liczącym 1253 osób Zgromadzeniu Federalnym, złożonym po połowie z posłów Bundestagu i reprezentantów 16 niemieckich landów, mieli wyraźną przewagę . Steinmeier otrzymał 931 głosów.


61-letni Frank-Walter Steinmeier 

Przyszły prezydent skończył studia prawnicze na uniwersytecie w Giessen, a następnie, po odbyciu służby wojskowej, obronił doktorat o problemie bezdomności w RFN. Jest niezwykle doświadczony nie tylko w sferze polityki zagranicznej, którą kierował w dwu rządach wielkiej koalicji Angeli Merkel.
Był w przeszłości szefem kancelarii Gerharda Schrödera i jednym z głównym architektów słynnej Agendy 2010, czyli bolesnego dla wielu Niemców demontażu rozbudowanego państwa socjalnego.
W 2009 roku był kontrkandydatem Merkel z ramienia Socjal Demokratów do stanowiska szefa rządu.

Jego partia otrzymała wtedy 23 proc. głosów, był to najgorszy wynik SPD.Michał Góral

Komentarze