Przejdź do głównej zawartości

Donald Tusk-Przewodniczący Rady Europejskiej | Młodzi w Polityce

Dnia 9 marca były premier i członek Platformy Obywatelskiej został wybrany na drugą kadencję na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. Mimo poparcia ze strony prawie wszystkich krajów Unii, Polski rząd sprzeciwił się tej decyzji i jako oficjalnego kandydata zgłosił Jacka Saryusz Wolskiego, który niedawno odszedł ze wspomnianej Platformy.

Znalezione obrazy dla zapytania donald tusk


Polski rząd z premier Beatą Szydło na czele nalegał na przełożenie wyborów, jednak pozostałe kraje nie wyraziły na to zgody. Prezes Rady Ministrów uzasadniła swoją dezaprobatę dla obecnego przewodniczącego, twierdząc, że nie gwarantuje on bezstronności. Powiedziała również, że dla Polski „najważniejsze są zasady” oraz że „Unia potrzebuje głębokich reform”, które jej zdaniem mógłby wprowadzić Saryusz Wolski, a nie Donald Tusk.

Znalezione obrazy dla zapytania beata szydło palec

Ostatecznie głosowanie zakończyło się wynikiem 27 do 1. Żadne z państw Unii Europejskiej nie wstrzymało się od głosu. Szczególne poparcie dla Tuska wyrazili Angela Merkel, która oznajmiła, że ponowny wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej jest oznaką "stabilności dla całej Unii Europejskiej" oraz Prezydent Francois Hollande mówiąc, że popiera przedłużenie kadencji obecnego szefa Rady "dla kontynuacji spójności i stabilności". Wiele osób pogratulowało „prezydentowi Unii Europejskiej” wyboru na kolejną kadencję.

Dlaczego Polski rząd nie poparł kandydata ze swojego kraju? Tutaj w grę mogą wchodzić rywalizacja obecnie rządzącej Partii- Prawa i Sprawiedliwości oraz Partii, do której należał Donald Tusk, sądzę też, że niemałe znaczenie mają osobiste porachunki Jarosława Kaczyńskiego.

Znalezione obrazy dla zapytania kaczyński mina

Jeżeli już o prezesie mowa, wypowiedział się on bardzo krytycznie o wyborze Donalda Tuska

„Stało się bardzo źle. Został wybrany polityk, który łamał wszelkie reguły Unii Europejskiej. […] Została złamana zasada, że wysokie funkcje zajmują ludzie, którzy mają poparcie państwa, z którego pochodzą. Wybrano człowieka, który nie mówi prawdy” - Skomentował Jarosław Kaczyński. Dodał również parę słów na temat pani premier i oświadczył, że Donald Tusk nie będzie mógł pokazywać się z naszą flagą.

„Mamy także dobre wiadomości. Mamy panią premier, która bardzo dzielnie broniła wbrew wszystkim naciskom polskich interesów. Pokazała, że Donald Tusk nie może funkcjonować z biało-czerwoną flagą, że nie będzie mógł swoich interwencji i wypowiedzi łączyć z Polską. Donald Tusk zerwał lojalność wobec swojego państwa” - dodał Prezes PiS.

Moim zdaniem dobrze, że Polak zajmuje tak wysokie stanowisko i mimo braku poparcia ze strony rządu, ja osobiście gratuluję Donaldowi Tuskowi utrzymania się na czele rady Unii Europejskiej. Jest to oznaka, że dobrze sprawuje powierzony mu urząd.

Donald Tusk Na swoim Twitterze podziękował wszystkim za wsparcie. 


Natomiast Beata Szydło, również na Twitterze jeszcze raz podkreśliła, że nie zgadza się z tym wyborem.

Paweł Kowalczyk

Komentarze