Przejdź do głównej zawartości

Nadzwyczajny szczyt Grupy Wyszehradzkiej. | Młodzi w Polityce

Nadzwyczajny szczyt V4 został zwołany przez premiera Słowacji Roberta Fico, a odbył się w Warszawie. Była to reakcja na informacje podane przez słowackie władze sanitarne. Produkty, które były przeznaczone dla „nowej Unii”, różnią się składem od produktów, które są sprzedawane w tzw. „starej Unii”, chociaż posiadają taką samą nazwę – taki przekaz płynie z informacji, których udzieliły słowackie służby. Mimo to spotkanie zostało zdominowane przez tematy dotyczące szczytu UE, który odbędzie się już za trzy tygodnie w Rzymie, gdzie będzie ustalany scenariusz dotyczący przyszłości Unii już po Brexicie.

Europa środkowa obawia się, że zmniejszone zostanie jej znaczenie w Unii. Do tych obaw przyczyniają się głosy z krajów, które wraz z Polską wchodzą w skład Trójkąta Weimarskiego.

Znalezione obrazy dla zapytania nadzwyczajny szczyt v4

„Musimy znaleźć sposoby, aby lepiej brać pod uwagę różny poziom ambicji krajów członkowskich, tak aby Europa lepiej odpowiadała na oczekiwania wszystkich obywateli Unii – uznali obaj ministrowie, choć podkreślili, że proces ten musi się odbywać „bez stawiania pod znakiem zapytania tego, co już osiągnęliśmy” – oświadczyli we wtorek szefowie dyplomacji Francji i Niemiec. Plany tych dwóch państw są jednakże tylko na papierze, a o ich wykonanie może być trudno, zwłaszcza jeżeli we Francji wygrałby Front Narodowy (wybory są już 24 kwietnia).

Zapewne był to jeden z przewodnich tematów podczas rozmów na szczycie V4. Szefowie rządów Grupy Wyszehradzkiej przyjęli wspólną deklarację. Oto fragment z niej: „Jedność UE ma zasadnicze znaczenie i powinna być zawsze naszym punktem wyjścia”. Grupa nie jest jednomyślna w kwestii wyboru Donalda Tuska na szefa RE na drugą kadencję. „Rozmawialiśmy krótko o tym, ale nie mamy tu wspólnego stanowiska” – powiedział Bohuslav Sobotka, premier Republiki Czeskiej.

Beata Szydło zaapelowała także do Donalda Tuska o przyspieszenie prac w najbliższych kilkunastu dniach nad deklaracją na szczyt w Rzymie. Apel poparł premier Słowacji, Robert Fico: „Stan przygotowań szczytu w Rzymie jest żałosny, dlatego w pełni popieram apel premier Szydło”

Znalezione obrazy dla zapytania szczyt grupy wyszehradzkiej  3 marc

Grupa Wyszehradzka będzie prezentować wspólne stanowisko w sprawie przyszłości Unii podczas rozmów w Rzymie: „W celu zapewnienia niezbędnej elastyczności możemy skorzystać ze wzmocnionej współpracy, zgodnie z postanowieniami traktatów. Każda forma wzmocnionej współpracy powinna być jednak otwarta dla każdego państwa członkowskiego, tak aby uniknąć wszelkiego rodzaju dezintegracji jednolitego rynku, strefy Schengen, jak i samej Unii” - oświadczyli szefowie rządów. Na pewno Europa Środkowa nie zgodzi się na Europę dwóch prędkości, która z pewnością byłaby na rękę państwom szybciej rozwijającym się. Właśnie dlatego Niemcom i Francji tak zależy na wprowadzeniu takich rozwiązań.Andrzej Mandryka

Komentarze