Przejdź do głównej zawartości

Obywatele RP a 83. Obchody miesięcznicy smoleńskiej | Młodzi w Polityce

Od prawie roku ruch „Obywatele RP” każdego 10 dnia miesiąca przeprowadza kontrmiesięcznicę smoleńską. Jak mówią Obywatele RP, stoją tam w obronie rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, które nie zgadzają się na ekshumację swoich bliskich. Protestują też przeciwko wykorzystywaniu religii do realizacji celów politycznych.

9 Grudnia 2016 roku Lider ruchu Obywatele RP zapowiedział w radiu, że 80 miesięcznica smoleńska się nie odbędzie. Zgłosili oni demonstrację w miejscu gdzie przemawia Jarosław Kaczyński. Jednak, gdy Obywatele RP stali 10 Grudnia w godzinach porannych pod krzyżem w miejscu swojej legalnej demonstracji, policja poprosiła ich o chwilowe przesunięcie się z miejsca krzyża, pod pretekstem kontroli pirotechnicznej. Obywateli RP jednak nie wpuszczono z powrotem na teren ich zgromadzenia, więc ostatecznie stali naprzeciwko krzyża. Przez następne 2 miesiące, na dzień przed każdym 10 dniem miesiąca w miejscu demonstracji Obywateli RP pojawiły się barierki BOR-u. Podobny obraz

10 Marca 2017 roku kontrmiesięcznica była inna. Dołączyli działacze KODu, więc tłum protestujących na krakowskim przedmieściu był większy niż do tej pory. Nie wszyscy byli zorientowali odnośnie celu i charakteru demonstracji. Przybyli głównie w celu świętowania zwycięstwa Donalda Tuska na przewodniczącego rady Europejskiej. Przynieśli ze sobą flagi UE i śpiewali „Ode do radości”

Gdy smoleński tłum zbliżał się pod Pałac Prezydencki, Obywatele RP chcieli przejść na teren swojej zgłoszonej demonstracji. Jednak policja skutecznie im to udaremniła, ustawiając szczelny szpaler złożony z aż pięciu rzędów funkcjonariuszy. Policjanci napierali na tłum stwarzając tym poważne zagrożenie zwłaszcza dla starszych osób. Niektóre z nich upadły na ziemię, wskutek czego parę osób zostało poszkodowanych. Pewną starszą panią karetka nawet zawiozła do szpitala. Niektórym demonstrantom udało się przebić na zewnątrz. Siedmiu z nich wyszło naprzeciwko smoleńskiej miesięcznicy i siadając na ulicy usiłowali zatrzymać pochód Kaczyńskiego. Policja zaczęła ich wynosić, a jedna dziewczyna została poturbowana. W Internecie pojawiły się zdjęcia Obywateli RP przedstawiające ich zniszczone kurtki, które jak mówią, zostały pocięte żyletkami przez fanatyka ze smoleńskiego tłumu.
Znalezione obrazy dla zapytania obywatele rp kontra miesięcznica

Kaczyński powiedział już 10 grudnia, że Obywatele RP nic nie osiągną, że ich protesty nie mają żadnego realnego celu, iż nie zatrzymają dążenia do prawdy schowanej w grobach. Obywatelom zarzuca się radykalizm, ale członkowie stowarzyszenia chcą być stanowczy, a przez to skuteczni.


Osobiście uważam, że akcja Obywateli RP podczas miesięcznicy jest słuszna. Kłamstwem natomiast jest, że Obywatele RP zakłócają modlitwy. Na każdej kontrmiesięcznicy ich lider prosi o ciszę podczas modlitw. Bardzo ważną zasadą Obywateli RP jest poszanowanie praw konstytucyjnych, nie wyłączając przeciwników, w tym sprawowania kultu w miejscach publicznych. Ich sercom bliska jest bowiem maksyma przypisywana Wolterowi: „Nie zgadzam się z twoimi poglądami, ale do śmierci będę bronił twojego prawa do ich głoszenia”

Komentarze