Przejdź do głównej zawartości

Poczta Strajkuje | Młodzi w Polityce

16 marca (czwartek) pracownicy pocztowi w całym kraju strajkowali. Domagali się m.in. wyższych płac. Ogólnopolski Protest Pracowników Poczty Polskiej odbył się m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku (około 20 miast). Organizatorem był Niezależny Związek Zawodowy Pracowników Urzędów Pocztowych.

Pracownicy obiecują, że jeśli nic się nie zmieni to dalej będą protestować. Mówią nawet, że są w stanie masowo odejść z pracy, co oznaczałoby paraliż w Poczcie Polskiej.

Głównymi postulatami strajkujących były m.in. pensje wyższe o 1 tysiąc dla listonoszy, pracowników eksploatacji i tzw. „w okienkach”, zmniejszenia rejonów pracy, przywrócenia premii miesięcznych w wysokości 100-150 zł i odtworzenie rezerwy chorobowo-urlopowej.

 Znalezione obrazy dla zapytania listonosze strajk

Praca listonoszy w Poczcie Polskiej rzeczywiście jest coraz trudniejsza. Niewiele osób wybiera ten zawód, niewiele osób zostaje w nim na dłużej. Przez to w niektórych miejscowościach pracownicy mają tak duże rejony do obsłużenia, że pracują powyżej 8 godzin. Zdarza się też tak, że pracownicy z kilkunastoletnim stażem dostają pensję minimalną.
Po strajkach został zwolniony jeden z liderów, Klaudiusz Wieczorek, listonosz z Piekar Śląskich. Powodem dyscyplinarnego zwolnienia były, wg pracodawców, wpisy w Internecie, które podważały autorytet Poczty Polskiej i podżegały do strajków. Koledzy po fachu i internauci już zgłosili swoją chęć pomocy.

Przez ostatnie lata Poczta Polska walczyła cenowo z InPostem. Poczcie Polskiej udało się wygrać bitwę, ale tylko w listach, które właściwie otrzymujemy już (prawie) tylko z organów państwowych. Natomiast InPost wygrał w bardziej opłacalnych dziedzinach pocztowych.Mimo to, Poczta Polska w ubiegłym roku zanotowała zysk wynoszący kilkaset milionów złotych. Pieniądze nie trafiają jednak do najważniejszych pracowników, tylko do najwyższych w hierarchii pracowników. Co ciekawe, nie są oni objęci tzw. ustawą kominową, bo nie są zatrudnieni na umowę o pracę, ale na kontrakcie menadżerskim.
Znalezione obrazy dla zapytania strajk poczty 2017


Rok temu pocztowcy również strajkowali, jednak na mniejszą skalę i przy pomocy NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej. Udało się wywalczyć wyższe pensje, jednak zmniejszono premie. W efekcie wielu pracowników dostaje mniejszą wypłatę.

Poczta Polska to nie tylko usługi pocztowe, ale to również sprzedaż produktów dla bardzo specyficznej grupy docelowej- osób starszych. Czyli w agencji pocztowej znajdziemy gazety, książki katolickie, a nawet książki kucharskie napisane przez siostry zakonne. Ponadto coraz większą popularnością cieszy się konto osobiste w Banku Pocztowym.

Ostatnio niektórzy podważają zasadność państwowego podmiotu pocztowego. Wiele osób powie, że jest to anachronizm komunistyczny i, że państwo nie powinno się tym zajmować. Jednakże dopóki Poczta Polska przynosi dochody i nie jest monopolistą są to jedynie opinie, a nie poważne powody do likwidacji.

Warto też zwrócić uwagę na to, że tego rodzaju działalność jest niezwykle trudna do prowadzenia, zwłaszcza przez prywatne firmy.

 Podobny obraz

Sytuacja w Poczcie Polskiej rzeczywiście nie jest najlepsza. Płacimy za to wszyscy. Najlepiej obrazuje to awizo, które coraz częściej jest automatycznie wrzucane do skrzynki, bo listonoszom nie opłaca się wchodzić na piętro, dzwonić do drzwi i czekać, bo to oznacza dłuższy dzień pracy.
Problem niskich płac w przedsiębiorstwach i instytucjach państwowych jest coraz groźniejszy. Nie tylko Poczta Polska ma problem, ale również m.in. służba zdrowia, pomoc społeczna, szkolnictwo.
Jest to groźne. Nie tylko ze względu na bezpieczeństwo naszej korespondencji, ale również na bezpieczeństwo społeczne. Jeśli pracownicy państwowi nie będą zarabiać odpowiedniej kwoty, może to wpłynąć bardzo poważnie na nastroje społeczne.

Aleksander Freitag


Komentarze