Przejdź do głównej zawartości

Protest Nauczycieli | Młodzi w Polityce

W piątek 31 marca odbył się planowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego strajk szkolny.
Pracownicy wielu placówek oświatowych przyszli do pracy, jednak lekcje nie odbędą się, była to ostateczna forma protestu przeciwko reformie edukacji.

O zmianach w szkolnictwie ekipa Prawa i Sprawiedliwości mówi od dawna, było to już zapowiadane w kampanii wyborczej Beaty Szydło. Sztandarowym postulatem rządu była likwidacja gimnazjów i podwyższenie wieku obowiązku szkolnego do siedmiu lat. Takie zmiany oznaczają cofnięcie się o kilkanaście lat w rozwoju oświaty i zniszczenie osiągnięć jakie udało się przez ten czas wypracować.

Przede wszystkim stracą na tym uczniowie, których czeka ośmioletnia podstawówka, siedzenie w ciasnych, przepełnionych szkołach oraz pobyt w tym samym środowisku od 7 do 15 roku życia. W ten sposób bezpieczeństwo młodszych roczników może spaść, a potrzeby starszych mogą być ignorowane.

Ponadto zniesione zostaną ogólnopolskie testy, co może skutkować przywróceniem egzaminów wstępnych do szkół ponadgimnazjalnych, które mogą ograniczać absolwentom podstawówek dalsze horyzonty rozwoju i sprawiać dodatkowy stres osobom je zdającym.Także program nauczania zostanie bardzo okrojony, bo liczba godzin zmaleje, a wiele treści zniknie ze szkół.

Reforma uderzy również w osoby z terenów wiejskich, którym gimnazja dawały szansę na naukę w większym ośrodku i perspektywy wyboru lepszej szkoły średniej, jednak stratę poniosą prawdopodobnie nie tylko uczniowie, ale też nauczyciele.

Znalezione obrazy dla zapytania szkoła podstawowa

Znacząco może spaść liczba etatów, w nowym systemie nauczyciele szczególnie przedmiotów przyrodniczych mogą zwyczajnie stracić pracę. Spaść ma także liczba przywilejów zawodowych i socjalnych dla nauczycieli.

Przez kilka miesięcy organizowano protesty przeciwko ustawie, w których uczestniczyli zarówno nauczycieli, jak i rodzice oraz sami uczniowie. Mimo wszystko uliczne demonstracje, głosy ekspertów, a nawet kampanie młodzieży prowadzone w mediach społecznościowych nie zatrzymały starań rządu, ustawa została przegłosowana, a następnie podpisana przez prezydenta.

W takiej sytuacji doszło do strajku. Jakie były jego cele?

Reformę zaakceptowano i zostanie ona wprowadzona, gimnazja są powoli adaptowane na podstawówki, a gabinet Beaty Szydło, w szczególności minister edukacji Anna Zalewska nie widzi pola do dialogu z nauczycielami.Można więc stwierdzić, że strajk został zorganizowany stanowczo za późno.Reforma nie zostanie zatrzymana, a protest może stanowić jedynie głos rozpaczy polskiej oświaty. Stracony został dzień nauki, co nie było zbyt dobrym posunięciem szczególnie zaraz przed egzaminami gimnazjalnymi.

Powstaną także problemy związane z opieką nad dziećmi, bo strajkują nie tylko gimnazja i szkoły średnie, ale też podstawówki oraz przedszkola.

Znalezione obrazy dla zapytania szkoła podstawowa protest

ZNP, organizator protestu przekonuje, że strajk miał trochę inny charakter.
Miał on być apelem o korektę reformy i wycofanie zmian, które mogłyby zaszkodzić nauczycielom. Oznacza to zaprzestanie walki o dobrą oświatę i staranie się jedynie o zachowanie dotychczasowych przywilejów pracowniczych.

Należy jednak pamiętać, iż nauczyciele są wyjątkowo uprzywilejowaną grupą zawodową, która dysponuje sporą ilością czasu wolnego, czy posiada mniejszą liczę godzin pracy w etacie.

W takiej sytuacji piątkowy protest był dla mnie pomysłem raczej pozbawionym sensu, brak mu jasnego celu, a jego szanse powodzenia od początku były wyjątkowo niskie, natomiast winą za przeprowadzenie reformy należy w pewnym stopniu obarczyć samo ZNP, gdyż związek przez wiele lat był bardzo aktywny na scenie politycznej.

Związkowcy aktywie wspierali polityków lewicy, byli blisko związani z SLD, w ostatnich wyborach także poparli kandydatów z lewej strony sceny politycznej.Ich działania szkodziły apolityczności szkół, czyniąc ze związku zawodowego quasi-partię , która zamiast troszczyć się o losy szkolnictwa miesza się w politykę. W związku z tym zrazili oni do siebie PiS, który rozprawił się z ze swoimi przeciwnikami w oświacie, przeprowadzając reformę.

Znalezione obrazy dla zapytania znp broniarz sld

W ten sposób ugrupowanie pana Broniarza swoim bezsensownym zaangażowaniem ponosi także część winy za zmiany w szkołach, przeciwko którym dziś protestuje.

Janusz Gawron

Komentarze