Przejdź do głównej zawartości

TW "Wolfgang" | Młodzi w Polityce

Podejrzenia o współpracę z SB wobec ambasadora RP w Berlinie Andrzeja Przyłębskiego, pojawiały się już od kilku miesięcy. Jednak naprawdę głośno zrobiło się o nim, gdy dziennikarz RMF FM Tomasz Skory zamieścił na Twitterze zdjęcie, na którym widoczne było zobowiązanie do współpracy z SB, oraz podpis Andrzeja Przyłębskiego. Sam fakt współpracy nie budzi szczególnych emocji, gdyż podpisywał je mając 21 lat. Nie mógł wiedzieć, że za prawie 40 lat będzie to mu zdecydowanie nie na rękę. Ważniejsze w tym wszystkim jest to, że przed objęciem stanowiska w Berlinie złożył oświadczenie lustracyjne, w którym zaprzeczył jakoby miał współpracować z SB, czyli poświadczył nieprawdę w oświadczeniu lustracyjnym, co nazywane jest „kłamstwem lustracyjnym”, a może być ukarane zakazem sprawowania funkcji publicznych. W oficjalnym komunikacie MSZ stwierdziło: „MSZ nie posiada informacji, aby IPN podważył prawdziwość oświadczenia ambasadora i skierował sprawę do właściwego sądu”.

Znalezione obrazy dla zapytania przyłębski tw

Do sprawy odniósł się także sam zainteresowany. Stwierdził on, iż być może, pod wpływem szantażu, podpisał jakieś zobowiązanie. Dalej tłumaczy, że nawet jeśli podpisał, to było to spowodowane nie tylko możliwością odmowy paszportu, ale także relegacją ze studiów za kolportaż pism antykomunistycznych. Jak zapewnił, nie otrzymywał od bezpieki żadnych pieniędzy i na nikogo nie donosił, przed wydaniem paszportu był pytany o kuzyna Romana Nowaka. Służbom Bezpieczeństwo wyjawił tylko, że na tyle, na ile zdążył się zorientować (ponieważ znajomość ta była dosyć słaba) to kuzyn miał antykomunistyczne poglądy. 

Znalezione obrazy dla zapytania przyłębski tw

Posłowie PO, Andrzej Halicki i Michał Szczerba podkreślili na konferencji prasowej żądania PO o odwołaniu ambasadora RP w Berlinie. Halicki, czyli wiceprzewodniczący PO, uznał te wydarzenia za kompromitację polskiego MSZ, zwłaszcza jeśli chodzi o oświadczenie, w którym MSZ stwierdziło, iż te informacje znane są już długo.

„Te informacje potwierdziły się i ku naszemu zdumieniu MSZ, potwierdzając tę informację, dokonało kompromitującego oświadczenia, mianowicie, że to jest wiedza znana bardzo długo – powiedział Halicki - Po drugie, nie wyciągając konsekwencji, stwierdziło, że MSZ pomimo tego, że oświadczenie lustracyjne zawierało nieprawdę, nie wyciągnęło z tego konsekwencji i nie zamierza wyciągać, gdyż tymi sprawami się nie zajmuje” – podkreślił.

Znalezione obrazy dla zapytania halicki

Politycy opozycji zaapelowali także do Prezydenta Dudy: „My w tym miejscu nie tylko apelujemy do ministra Waszczykowskiego o pilne odwołanie ambasadora Przyłębskiego i powrót do kraju. Apelujemy również do prezydenta Andrzeja Dudy. Artykuł 133 konstytucji mówi wprost: prezydent RP mianuje i odwołuje ambasadorów RP, prezydent stoi na straży bezpieczeństwa państwa. Jak zapewnia bezpieczeństwo państwa, mając na placówce w Berlinie człowieka, który jest prawdopodobnie kłamcą lustracyjnym?” – powiedział poseł Michał Szczerba. Pytał on także, czy żona ambasadora, sędzia Julia Przyłębska, prezes TK wiedziała o całym procederze. Dodał, że cała ta sytuacja stawia panią Julię Przyłębską w złym świetle.

Znalezione obrazy dla zapytania przyłębski twAndrzej Mandryka

Komentarze