Przejdź do głównej zawartości

Wniosek PO o uchylenie immunitetu Ministrowi Kownackiemu. | Młodzi w Polityce

Platforma Obywatelska składa wniosek do Marszałka Sejmu o uchylenie immunitetu wiceszefowi MON Bartoszowi Kownackiemu – poinformował Marcin Kierwiński, poseł Platformy Obywatelskiej. Chodzi o wypowiedź wiceministra w której użył sformułowania „macie krew na rękach” w kontekście katastrofy smoleńskiej.

"Zgodnie z naszymi zapowiedziami sprzed kilku dni, składamy wniosek do marszałka Sejmu o uchylenie immunitetu Bartoszowi Kownackiemu. Liczymy, że minister Kownacki będzie miał na tyle odwagi, że skoro wychodzi (na mównicę sejmową) i rzuca kłamliwe insynuacje, to nie będzie krył się za immunitetem, że spotka się z nami w sądzie, aby bronić swoich racji” – powiedział podczas konferencji prasowej Kierwiński.

Znalezione obrazy dla zapytania konferencji prasowej Kierwiński.


Cała sytuacja zaszła, w czasie kiedy wiceszef MON na wniosek posłów PO przedstawiał informacje odnośnie wykorzystywania przez premier i prezydenta samolotów CASA w celach prywatnych.

„Czujemy się zniesławieni, jesteśmy przekonani, że zostały przekroczone wszelkie granice przyzwoitości i wszelkie granice związane ze standardami prowadzenia debaty publicznej” – powiedział poseł PO, Mariusz Witczak. Wyraził on także nadzieję na to, iż wiceszef MON będzie „twardo stawał przed sądem”. Poseł Kierwiński liczy, że marszałek Kuchciński „zachowa się jak marszałek całego polskiego Sejmu i że ta sprawa nie zostanie zamieciona pod dywan”. Jak twierdzi poseł PO to nie jest tylko kwestia tych słów, które jego zdaniem (jak i pewnie jego kolegów z partii) są haniebne, ale przede wszystkim kwestia przywrócenia elementarnej odpowiedzialności za słowa wypowiadane w polityce: „Nie może być zgody na to, że ważni politycy w Polsce wypowiadają haniebne słowa, rzucają najgorsze oskarżenia i myślą, że nie zostaną za to pociągnięci do odpowiedzialności” – mówił dalej. 

Podobny obraz


Zaapelował także do wiceministra Kownackiego: "Panie ministrze, proszę nie chować się za immunitetem, proszę mieć odwagę złożyć ten immunitet. Spotkajmy się w sądzie". Posłowie Platformy Obywatelskiej zapowiadali wcześniej skierowanie wniosku do Komisji Etyki Poselskiej.

Słowa wiceszefa MON były bardzo porywcze, ale nie można się dziwić – wszak wywodzi się z ugrupowania, którego szef stracił w katastrofie swojego brata bliźniaka. Dyskusja o katastrofie smoleńskiej trwa nadal, ale obecnie na trochę innej płaszczyźnie.Andrzej Mandryka

Komentarze