Przejdź do głównej zawartości

Kompromitacja Premiera Schetyny. | Młodzi w Polityce

Kilkanaście dni temu pisałem na temat złożenia przez Platformę Obywatelską wniosku o wotum nieufności dla Rady Ministrów. Wtedy nie znaliśmy jeszcze kandydata na Premiera, zaś ja w swoich przypuszczeniach napisałem, że według mnie Platforma wystawi na stanowisko Szefa Rządu osobą młodą, energiczną, antypisowską. W 33% miałem rację. Bowiem PO postawiło na swojego lidera - Grzegorza Schetynę, który ma naprawdę duże doświadczenie w administracji państwowej. Dzisiaj w Sejmie miała miejsce debata nad wnioskiem o wotum nieufności. W tym artykule postaram się po krótce opisać i skomentować dzisiejszą hucpę polityczną.

Grzegorz Schetyna ponad godzinne wystąpienie rozpoczął informacją, że PiS nie lubi demokracji i parlamentu. Następnie wytknął błędy Prawa i Sprawiedliwości  mówiąc o zdemolowanych sądach, "Misiewiczach", czy upolitycznionych mediach. Następnie, szef komisji spraw zagranicznych zaczął straszyć Beatę Szydło i Jarosława Kaczyńskiego odpowiedzialnością za łamanie prawa. Chyba najdłuższa część mowy Schetyny, to prezentacja programu PO. Szef ugrupowania informował, że PO odrestauruje nasze znaczenie na arenie międzynarodowej, poprzez m.in. przywrócenie wartości Grupy Wyszehradzkiej, czy skończenie z podlizywaniem się Łukaszence. Zapowiedział on także rozliczenie ministra Szyszki, czy szefa resortu obrony narodowej - Antoniego Macierewicza. Wystąpienie zakończył słowami "Zbudujemy Polskę obywatelską, od nowa, marzeń naszych przodków. Zbudujemy Polskę, która bez strachu wewnątrz nie będzie się lękać przed światem zewnętrznym". 

Znalezione obrazy dla zapytania schetyna wotum nieufnosci

Szef Prawa i Sprawiedliwości - Jarosław Kaczyński swoje kilkunastominutowe przemówienie rozpoczął słowami "Ubrał się diabeł w ornat i na mszę ogonem dzwoni". Warto zaznaczyć, że Prezes skorzystał z nieocenionej dobroci Marszałka, ponieważ znacznie przekroczył czas, na co ten mu pozwolił. Szef PiS nie do końca był pewien czy przedmówca podsumował rządy PO, czy PiS. Kaczyński cały czas negował to co powiedział lider PO, informując na przykład, że PiS nie bagatelizuje prawa UE. Praktycznie całe wystąpienie byłego premiera polegała na wytykaniu błędów Platformie. Kaczyński zakończył swoją mowę mówiąc, iż Rząd nie zrezygnuje z naprawy Rzeczpospolitej.

Znalezione obrazy dla zapytania kaczynski


Kolejne wystąpienia należały do Pawła Kukiza, Władysława Kosiniaka Kamysza i Ryszarda Petru. 

Ten pierwszy zafundował bezpłatną lekcję parlamentaryzmu siedzącej na galerii młodzieży, która obserwowała posiedzenie. Kukiz powiedział, że uczestniczy w 39 odcinku ósmej serii serialu "Walka o Tron". Następnie lider ruchu wypomniał anty-obywatelskie zachowania PO. Muzyk podważył także  ważność referendum Konstytucji z 1997 roku. Powiedział również, że działania PiS'u są zgodne z prawem - z tym, które uchwalała PO. Następnie Kukiz wskazał kilka błędów PiS, a znakomitą puentą jego wystąpienia był jego początek, czyli frazes "Drogi PO-PiSie"


Znalezione obrazy dla zapytania kukiz wotum nieufnosci przemowienie

Zdaje mi się, że lider Nowoczesnej – Ryszard Petru po prostu zapisywał na kartce, to co powiedział szef PO i podczas swojego wystąpienia streścił jego wypowiedź. Dlaczego? Podczas 10 minut Petru, padły zarzuty względem PiS’u, które dotyczyły dewastacji Trybunału Konstytucyjnego, zatrudnienia Misiewiczów, czy zadłużenia państwa na 94 miliardy złotych. Następnie polityk przedstawił swoją wizję państwa.


Z kolei lider ludowców, Władysław Kosiniak Kamysz przypomniał Rządowi o tym, że rządzi źle, ale wypomniał Platformie, że złożyła ona wniosek bez konsultacji z innymi partiami opozycyjnymi. „Jeśli naprawdę zależy Wam na odwołaniu tego Rządu, to za trzy miesiące poprzecie kandydata PSL na stanowisko premiera” – dodał. Szef PSL pochwalił PiS za program 500+, skrytykował partię rządzącą za "karczowanie edukacji, szpitali i drzew". Kolejne sprawy poruszane przez Prezesa PSL dotyczyły głównie rolnictwa, a co za tym idzie nieudolnej polityki rolnej Ministra Jurgiela. "Jesteście mistrzami iluzji - kłamstwa, które ma zachwycać" - skończył Kosiniak Kamysz. 

Znalezione obrazy dla zapytania kosiniak przemowienie


W mojej ocenie opozycja (czyt. PO i Nowoczesna) pokazała jak mało ma do zaoferowania obywatelom. Przemówienia Premiera Schetyny i Premiera Petru przypominały do złudzenia expose, lub spotkanie wyborcze podczas kampanii . Dzień pracy parlamentu kosztuje około 1 000 000 złotych. Pieniądze te zostały dziś praktycznie w całości zmarnowane, a debata nad wnioskiem o wotum nieufności nie wniosła nic nowego na scenę polityczną, oprócz tego, że dowiedzieliśmy się, iż prezes Kaczyński niepoprawnie mówi słowo "wyłączać", co bardzo podkreślają lewicujące media, typu Gazeta Wyborcza, czy NaTemat.


Dawid Szala 

Komentarze

Prześlij komentarz