Przejdź do głównej zawartości

Lenin prezydentem Ekwadoru | Młodzi w Polityce

W niedzielę (2 kwietnia) odbyła się druga tura wyborów prezydenckich w Ekwadorze. Wygrał Lenin. Lenin Moreno. Zdobył w drugiej turze około 52%. Pozwoliło mu to pokonać konserwatystę: Guillermo Lasso. Jeśli nie będzie niespodzianek w ostatnich okręgach (zostało ok. 0,7% do policzenia) prezydentem zostanie Lenin Moreno.

Gdyby Moreno dostał 0,6% (w Ekwadorze, aby wygrać w 1. turze wystarczy 40%) więcej w pierwszej turze to już w lutym cieszyłby się prezydenturą. Musiał jednak czekać.

Znalezione obrazy dla zapytania lenin moreno

Lenin nie będzie, jednak musiał przeprowadzać rewolucji. Otrzymuje dosyć zgodne ze swoją wizją państwo po koledze partyjnym- Rafael’u Correa.

Na początku swojej kadencji Correa przyjął nową konstytucję, która m.in. zakazuje pracy dzieci poniżej 14 roku życia, zapewnia darmową służbę zdrowia, edukację. Dużo miejsca zajęły też sprawy ekologiczne (np. zakaz GMO).

Były prezydent prowadził również ciekawą politykę zagraniczną. W 2008 roku ogłosił przerwanie spłacania długów zagranicznych (głównie amerykańskich) i zamknął amerykańską bazę wojskową. Żądał w zamian ekwadorskiej w Miami. Correa przydzielił również azyl polityczny Julianowi Assange’owi, założycielowi Wikileaks.

Po 10 latach Rafaela Correa przestaje być prezydentem Ekwadoru, przeprowadza się do Belgii. Wielu obawiało się, że może to być koniec popularnej w Ameryce Południowej idei „socjalizmu XXI wieku”, której pomysłodawcą był Hugo Chavez. W Peru, Argentynie, Brazylii już rządzi prawica. Ekwador był ostatnim bastionem. I jeszcze przez 5 lat będzie.

„Rewolucja znów wygrała w Ekwadorze”- napisał były prezydent R. Correa
Guillermo Lasso już zażądał ponownego przeliczenia głosów w sytuacji. Wg niego wybory były sfałszowane. Argumentuje to np. szybszym policzeniem głosów, niż w pierwszej turze.

Znalezione obrazy dla zapytania lenin moreno


Imię nowego prezydenta nie jest przypadkowe. Jego ojciec uwielbiał Włodzimierza Lenina. W 1998 roku Lenin Moreno został postrzelony w plecy podczas napadu na sklep w centrum handlowym. Do dziś jeździ na wózku inwalidzkim. Moreno był krajowym dyrektorem ds. niepełnosprawnych (2001-2004), potem był wiceprezydentem Ekwadoru. W 2012 r. został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Ekwadorski parlament argumentował to działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych, gwarantując im państwową pomoc finansową, prawną i materialną.

Lenin Moreno obiecuje, że poprawi sytuację seniorów, samotnych matek i niepełnosprawnych. Upora się z korupcją w państwowej spółce naftowej. Będzie też tworzył nowe miejsca pracy w coraz to bardziej innowacyjnych sektorach.

Julian Assange może spać spokojnie. Lasso zapewnił, że wyrzuci go z Ambasady Ekwadoru. Po zwycięstwie Morena azyl Assange’a zostanie utrzymany.

Kierunek, który obrał Moreno jest dobry i stabilny. Niewiele zmieni się względem ostatnich 10 lat. Jedyną rzeczą nad którą nowy prezydent popracuje to wolność słowa i pluralizm, bo poprzedni szef państwa nie za dobrze odbierał swoją krytykę.Aleksander F.

Komentarze