Przejdź do głównej zawartości

Rozszerzenie granic obrony koniecznej | Młodzi w Polityce

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro zapowiada rozszerzenie granic obrony koniecznej przy odpieraniu napaści na dom, lokal, mieszkanie czy ogrodzony teren.

Często słyszymy w mediach, że napadnięci zostają pociągnięci do odpowiedzialności karnej dlatego, że przekroczyli granice obrony koniecznej, np. dźgając napastnika nożem. Pod adresem wymiaru sprawiedliwości padają wówczas oskarżenia, że prawo bardziej chroni przestępców niż ich ofiary.

Znalezione obrazy dla zapytania włamywacz

Obecnie kodeks karny stanowi, że "nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem". W przypadku przekroczenia granic obrony koniecznej sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, bądź odstąpić od jej wymierzenia. Ponadto karze nie podlega osoba, która "przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu".

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zaproponował więc, by do kodeksu karnego dodano przepis brzmiący: "Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej odpierając zamach polegający na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu albo ogrodzonego terenu przylegającego do mieszkania, lokalu, domu lub odpierając zamach poprzedzony wdarciem się do tych miejsc, chyba że przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące". Dotychczasowe przepisy miałyby jednak wciąż obowiązywać.

Podobny obraz

Taka nowelizacja byłaby sygnałem, że Polacy "mogą bezpiecznie stawić czoła przestępcy" bez obawy, że ich działanie zostanie potraktowane jako złamanie prawa.

- Mam nadzieję, że ta zmiana wejdzie w życie w perspektywie kilku miesięcy - oznajmił Ziobro.

Niektórzy mogą sądzić, że nowe prawo da pole do wielu nadużyć, lecz minister nie podziela takich obaw. Każde przekroczenie granic obrony koniecznej nadal będzie badane przez prokuraturę, która zdecyduje, czy można wyłączyć odpowiedzialność karną osoby broniącej swojego domu przed atakiem.

Znalezione obrazy dla zapytania kodeks karny

Zlecone zostały też analizy dotychczasowych procesów związanych z przekroczeniem obrony koniecznej. Zbigniew Ziobro podjął już decyzję, by wnieść kasacje w dwóch sprawach do Sądu Najwyższego na korzyść skazanych. Kolejne analizy gotowe będą w najbliższym czasie.

Czas pokaże, czy zaproponowana nowelizacja przepisów rzeczywiście podniesie bezpieczeństwo Polaków.



Bartłomiej Trzos

Komentarze

  1. Każdy napad gdziekolwiek zrobiony w domu, na ulicy, jest gwałtowny i nie przewidywalny. Ofiara nie wie jaki bandyta ma cel, nie ma na to czasu broni swojego życia wszelkimi dostępnymi środkami, są tylko emocje. Bandyta który zdecydoawł się napaść od początku do końca odpowiada za to co się stanie i wydarzy, również z jego śmiercią włącznie jest na to przygotowany ofiara nie

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz