Przejdź do głównej zawartości

"Sprzedam córkę za 100 wonów" | Młodzi w Polityce

"Kobieta była jak kartka papieru. Na piersiach miała napis - "Sprzedam córkę za 100 wonów"

Cytatem tym John Sweeney rozpoczął swoją świetną książkę dotyczącą Korei Północnej. Frazes ten doskonale pokazuje ogólną sytuację w państwie Kim Dzong Una. Dlaczego dynastia Kimów panuje już ponad trzy pokolenia? Dlaczego mieszkańcy nie potrafią zbuntować się władzy? Jak wygląda życie codzienne w najstraszniejszym kraju na świecie? Na te i inne pytania postaram się Państwu odpowiedzieć w tym artykule.

Znalezione obrazy dla zapytania kim ir sen
Na początku powiedzmy sobie, jak doszło do podziału Korei na Północną (komunistyczną) i Południową (demokratyczną). Na początku XX wieku na półwyspie koreańskim znajdowało się Cesarstwo Koreańskie, które w 1905 roku zostało zaatakowane przez Japonię. Po pięciu latach tereny te zostały włączone do Cesarstwa Japońskiego. Następnie - po drugiej wojnie światowej półwysep ten został podzielony przez Stany Zjednoczone i ZSRR. USA przejęło południe, zaś Józef Stalin zagarnął północ. Po roku przywódcą państwa został Kim Il - Sung, zwany Kim Ir Senem. W 1948 roku został Premierem Korei Północnej, następnie szefem komunistycznej Partii Pracy, a w 1972 roku Prezydentem Korei. W 1950 roku wybuchła wojna koreańska, która ostatecznie podzieliła państwa. Trzy lata później podpisano zawieszenie broni. Wywnioskować możemy z tego, że Korea Południowa i Korea Północna są cały czas w stanie wojny.


Dynastia Kimów. 

Obecnie nie ma drugiego takiego państwa, w którym mamy do czynienia z komunistyczną monarchią. Bowiem cały czas w tym państwie rządzi jedna rodzina. Po śmierci Kim Ir Sena w 1994 roku, rządy przejął podobno najgorszy wódz narodu - Kim Dzong Il. Odpowiada on między innymi za śmierć około dwóch milionów obywateli w trakcie "Wielkiego Głodu", za który odpowiada Dzong Il. Podobno drugi przywódca nigdy nie wystąpił publicznie, uważał obywateli za gorszych od siebie i prawie nigdy nie rozmawiał z mieszkańcami. Kim Dzong Il nazywany jest "nie niedoścignionym" - tytuł ten zdobył podczas "Wielkiego Głodu", kiedy to chciał przypodobać się obywatelom myśląc, że nie dostrzegą jego wkładu w rozkład państwa. Obecnie Najwyższym Przywódcą jest najmłodszy syn Dzong Ila - Kim Dzong Un. Północnokoreańscy informatorzy informują, że Dzong Un nie cierpiał swojego ojca i jak najbardziej chce odgrodzić się od anty-obywatelskiej polityki ojca. Kim Dzong Un jest obecnie najmłodszym dyktatorem, który powoli liberalizuje gospodarkę w KRLD. 

Znalezione obrazy dla zapytania dynastia kimów

Życie codzienne. 

Życie przeciętnego Koreańczyka całkowicie różni się od życia mieszkańca Europy. Ich codzienne zajęcia opierają się głównie na zakazach. Bowiem mieszkańcy tego kraju nie mogą korzystać z normalnej wersji internetu, nie mogą dzwonić za granicę, nie mają prawa buntować się władzy, nie mogą krytykować przewodniej idei partii Dżucze. Oprócz tego władze wykonują szeroko zakrojone operacje propagandowe, które polegają m.in. na wyświetlaniu sfingowanych meczów piłki nożnej w telewizji, przygotowywaniem defilad, czy parad wojskowych. 

Przeciętny Koreańczyk w miesiącu "przytula" około 3000 wonów. Przy czym jedna paczka ryżu kosztuje od 2500 do 5000 wonów. Pokazuje to jaka nędza panuje w państwie Kimów. 

Znalezione obrazy dla zapytania korea północna

Państwo to rządzone jest prawie wyłącznie przez wojskowych, a każdy obywatel ma obowiązek odsłużyć swoje w armii. Armia Kim Dzong Una liczy około milion żołnierzy, zaś ich rezerwa to ponad sześć razy tyle. Obecny przywódca czuje się bardzo zagrożony, ponieważ od 2011 roku zmaga się z nieoficjalną krytyką ze strony wojskowych. Niemniej jednak młody człowiek potrafi poradzić sobie z konkurencją. Kiedy przejął władzę, kazał rozstrzelać swojego wuja, który podobno "snuł plany nad obaleniem władzy".

Kara rozstrzelania nie jest jedynym możliwym środkiem karzącym obywateli. Osoby niepewne orientacji politycznej wysyłane są na "kursy doszkalające" do obozów koncentracyjnych. Atmosfera i warunki panujące w takich placówkach przypominają warunki z hitlerowskich obozów śmierci. 

Podobny obraz

Turystyka w Korei cały czas się rozwija, jednak nie jest ona na wysokim poziomie. Każda grupa traktowana jest, jako oficjalna państwowa delegacja, a jej członkowie nie mogą poruszać się po kraju swobodnie. Ich wizyty cały czas kontrolują siejący propaństwową propagandę przewodnicy. Czasami trudniejszym jest wydostać się z Korei, niż dostać się na jej teren. 

Korea Północna to państwo nie szanujące żadnych standardów, jakie panują w innych państwach. Jej władzom zależy tylko na sianiu antyamerykańskiej propagandy i promowaniu pozornej chęci zjednoczenia półwyspu. Sposób w jaki w państwie Kimów wymierza się sprawiedliwość jest karygodny. Gospodarka kraju jest na fatalnym poziomie. Państwo trzyma się jeszcze dzięki pomocy otrzymywanej ze strony Chin i niesamowitej pracowitości zaślepionych propagandą obywateli.

김정일 리프트! 아니 방법!

Dawid Szala

Komentarze