Przejdź do głównej zawartości

Berczyński i Caracale | Młodzi w Polityce

5 maja siedzibę resortu obrony narodowej odwiedziło pięcioro posłów PO. Mieli zapoznać się z dokumentacją postępowania, którego celem było wybranie śmigłowców dla Wojska Polskiego, a w którym rząd PO-PSL wskazał maszyny H225M Caracal, produkowane przez Airbus Helicopters. Po wizycie poinformowali opinię publiczną, że dostęp do tychże akt mieli Wacław Berczyński, Krzysztof Nowaczyk oraz Bartłomiej Misiewicz. Osoby te nie zostały zweryfikowane przez służby specjalne, nie posiadały także odpowiednich certyfikatów, co tworzy lukę w bezpieczeństwie narodowym oraz przyciąga potencjalnych szpiegów, zwłaszcza rosyjskich, którym może zależeć na polskich tajemnicach. Wacław Berczyński twierdził, iż to on „wykończył Caracale”, natomiast według polityków PiS były szef podkomisji smoleńskiej nie brał w ogóle udziału w negocjacjach offsetowych, zakończonych zerwaniem przez nowy rząd polski w październiku 2015 roku.

Znalezione obrazy dla zapytania berczyński posłowie

"Dzisiaj składamy wniosek do ministra Ziobro, dając jednocześnie polskiej prokuraturze 48 godzin na działanie, tak, aby prokuratura mogła z urzędu zająć się sprawą przekroczenia uprawnień w pełnieniu obowiązków przez ministra Macierewicza, w związku z ujawnieniem tajemnic polskiego wojska" - mówił podczas sejmowej konferencji prasowej poseł PO, Cezary Tomczyk, którego zdaniem mamy do czynienia z „aferą śmigłowcową Macierewicza”. Zapowiedział, że jeżeli Prokuratura Krajowa nie zajmie się tą sprawą z urzędu, PO złoży zażalenie na działanie PK do prokuratury – podejmie stosowne kroki prawne.

Znalezione obrazy dla zapytania berczyński posłowie

"Są dwie możliwości: albo MON - który uporczywie twierdzi, że Berczyński nie był pełnomocnikiem do spraw śmigłowców - złamał prawo w dostępie do informacji niejawnej, dostępie do tajemnicy państwowej, albo, co może bardziej prawdopodobne, Berczyński był pełnomocnikiem ds. śmigłowców i od samego początku MON w tej sprawie kłamie” – mówił dalej. Podkreślał, że w obu przypadkach złamane zostało prawo - "Albo Berczyński był pełnomocnikiem i złamał prawo, o czym sam powiedział, że wykończył Caracale, albo nie był i złamano tajemnicę państwową. Za jedną i drugą sprawę osobiście odpowiada minister Macierewicz jako osoba nadzorująca jego pracę".

Znalezione obrazy dla zapytania berczyński

Najgorszą rzeczą w całej tej sytuacji jest to, że doskonale pokazana została obecna słabość Polski, a także jak nietrafiona persona zajmuje stanowisko ministra obrony narodowej, szefa jednego z najważniejszych resortów. Najlepszym skwitowaniem są słowa posła Kierwińskiego, wypowiedziane podczas tej samej konferencji prasowej: "Przecież wystarczy popierać herezję Macierewicza, jeżeli chodzi o Smoleńsk, wkupić się w łaski ministra, zostać doradcą w MON, potem już tylko dostać dostęp do wszystkich informacji niejawnych a potem już można robić z tymi informacjami, co tylko się chce".

Andrzej Mandryka

Komentarze