Przejdź do głównej zawartości

Konstytucja według Kukiz'15 | Młodzi w Polityce

W dniu dzisiejszym - 226 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Prezydent Andrzej Duda zapowiedział organizację referendum konstytucyjnego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Paweł Kukiz - lider ruchu Kukiz'15 już w kampanii prezydenckiej podkreślał konieczność zmiany ustawy zasadniczej. W kampanii przed wyborami do Sejmu i Senatu reprezentanci Kukiz'15 ciągle podkreślali niedoskonałości dokumentu z 1997 roku. Nowelizacja najważniejszego aktu prawnego stała się głównym postulatem trzeciej siły politycznej w Polsce. Jakie poprawki proponują politycy Kukiz'15? Czy w Polskiej rzeczywistości mają one prawo bytu? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule.

Od pojawienia się Kukiza na scenie politycznej przekonuje on, że jego ruch, jest i będzie ugrupowaniem obywatelskim. Jedna z istotniejszych poprawek do Konstytucji proponowanych przez byłego muzyka, to obligatoryjność i brak progu podczas referendum.  "Referendum to święte prawo obywatelskie" - przekonuje Paweł Kukiz. Warto podkreślić, że 25 maja 1997 roku, kiedy odbyło się referendum ws. uchwalenia nowej Konstytucji frekwencja wynosiła 42,86% głosów. Według obecnego prawa, nie było ono wiążące, gdyż wzięło w nim udział mniej niż 50% obywateli. 

Myślę, że ruch Kukiza dąży do zmiany Polski na "drugą Szwajcarię", bowiem w tym kraju w roku przeprowadza się około 4 referenda. Żeby taka forma demokracji bezpośredniej doszła do skutku potrzeba 50 000 podpisów. Od 1848 do 2014 roku odbyły się tam 582 referenda.

Znalezione obrazy dla zapytania referendum w szwajcariii

Kolejnym bardzo ważnym postulatem tego ugrupowania jest zmiana systemu na prezydencki. Jest to taka forma rządów, w której głowa państwa - prezydent, ma o wiele większy wkład w organizacje rządów państwa. Praktycznie prezydent pełni rolę Prezesa Rady Ministrów. Taki system funkcjonuje np. w Stanach Zjednoczonych. Obecnie w Polsce, głowa państwa nie ma de facto nic do powiedzenia. Niemal wszystkie decyzje prezydenta mogą zostać podważone przez Sejm, co obniża rangę urzędu. 

Znalezione obrazy dla zapytania duda

"Zadłużenie Polski przekroczyło bilion złotych; trzeba wpisać do konstytucji zakaz zadłużania państwa, wprowadzić cięcia niepotrzebnych wydatków oraz ograniczyć marnotrawstwo pieniędzy podatników." - poinformował kilka miesięcy temu Wicemarszałek Sejmu, poseł Kukiz'15 - dr Stanisław Tyszka.

Od początku pojawienia się na scenie politycznej Kukiz'15 pokazuje wszelkie podobieństwa między wszystkimi poprzednimi ekipami rządzącymi, a obecnym rządem. Uświadamiają społeczeństwo jakie działania podejmują partie w celu pogorszenia życia obywateli. Przykładem takich działań jest zadłużanie państwa. Zarówno PiS, jak i PO zadłuża Polskę na wiele miliardów złotych. Deficyt naszego budżetu wynosi około 60 000 000 000 złotych, co czyni go największym w historii III RP. 

Podobny obraz

Tytułowe ugrupowanie proponuje również, aby nie można było łączyć urzędów władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. 

Najlepszym argumentem popierającym tą zmianę, jest działalność Pana Zbigniewa Ziobry. Polityk ten pełni funkcję posła, ministra i prokuratora. Uchwala on ustawę, której wykonanie zleca samemu sobie. Następnie kieruje on wykonanie jej do podległej jednostki, jaką jest - on sam. Jest to jedna z największych i najbardziej patologicznych sytuacji w politycznej rzeczywistości naszego kraju. Działania Ziobry są ogromnym zaprzeczeniem idei trójpodziału władzy, który jest podstawą demokratycznego, obywatelskiego państwa prawa. 

Podobny obraz

W mojej ocenie znaczna większość poprawek Kukiz'15 jest bardzo potrzebna, jednak w obecnej rzeczywistości nie mają one szansy na powodzenie ze względu na obecność starych układów.  Dopóki Polską rządzą układy z 1989 roku nowoczesne państwo nie będzie istnieć. Musimy poczekać do momentu kiedy stare "elity" znikną ze sceny politycznej. 

Dawid Szala

Komentarze

  1. Uda się zmienić Konstytucję jeżeli uwierzymy w naszą siłę!!!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz