Przejdź do głównej zawartości

Kukiz'15 - Słaba koalicja, czy dobra opozycja? | Młodzi w Polityce

Wynik Pawła Kukiza w wyborach prezydenckich, był jedną z najbardziej zaskakujących sytuacji politycznych w Polsce XXI wieku. Wówczas, muzyk z Wrocławia otrzymał poparcie około 20 % obywateli. Mimo, że Kukiz nie zamieszkał na stałe na Krakowskim Przedmieściu, nie osiadł na laurach i wraz z najbliższymi współpracownikami stworzył nową siłę polityczną w Polsce - Ruch Kukiz'15 i Stowarzyszenie na Rzecz Nowej Konstytucji Kukiz'15. W październiku 2015 roku, ugrupowanie to uzyskało ponad 8% poparcia i jako trzecia siła polityczna w Polsce weszła do Sejmu. Ówcześnie w ławach poselskich zasiadło 42 posłów wybranych z list Ruchu. Od pierwszych posiedzeń Sejmu zarzuca się klubowi Kukiz'15, bycie cichym, poddanym Jarosławowi Kaczyńskiemu koalicjantem partii rządzącej. Czy rzeczywiście tak jest? Na jakiej podstawie można sądzić, że Kukiz wspiera PiS? Na te i inne pytania odpowiem w tym artykule. Znalezione obrazy dla zapytania kukiz prezydent

Kukiz'15 - cichy koalicjant PiS?

18 listopada 2015 roku, izba niższa głosowała nad wotum zaufania dla Rządu Pani Beaty Szydło. Wyniki głosowania, raczej nie zaskoczyły nikogo. 234 posłów z Prawa i Sprawiedliwości zagłosowało za, ramię w ramię ze swoim byłym posłem - Janem Klawitrem i parlamentarzystą wybranym z listy Kukiza, jednego z najbliższych współpracowników Pana Pawła - Januszem Sanockim. Cały Klub Kukiz'15 (z wyjątkiem Kornela Morawieckiego, którego syn został wicepremierem), głosował przeciw, a Paweł Kukiz skrytykował wotum zaufania Beaty Szydło pod wieloma względami. Warto wspomnieć, że cały obecny na sali PSL - wstrzymał się od głosu. 


Znalezione obrazy dla zapytania expose kukiz

Kolejną kwestią jest głosowanie nad ustawą budżetową - najważniejszym dokumentem w roku, który głosowany jest przez parlament. Ustawa ta, w tej kadencji była głosowana dwukrotnie. Ruch Kukiza dwukrotnie... był przeciw (Z wyjątkiem kilku posłów, których już nie ma w klubie, np. Małgorzata Zwiercan, czy Ireneusz Zyska). 

Flagowa ustawa Rządu, potocznie zwana "500+", przegłosowana została 11 lutego zeszłego roku. Wtedy Klub Kukiza liczył 40 osób. Aż 14 parlamentarzystów, co w tak licznym ugrupowaniu stanowi dużo, głosowało za przyjęciem ustawy, natomiast aż 25 nie nacisnęło zielonego guzika. W skład osób popierających ten rządowy projekt wchodzili m.in. wymieniani już wcześniej parlamentarzyści - Małgorzata Zwiercan, Ireneusz Zyska, czy Kornel Morawiecki. Cała trójka odeszła z klubu i założyła własną frakcję - Koło Poselskie "Wolni i Solidarni". 


Znalezione obrazy dla zapytania zwiercan morawiecki
Kornel Morawiecki i Małgorzata Zwiercan.
Obecnie reprezentanci Wolnych i Solidarnych

"Jeśli kiedykolwiek były preteksty do nazywania Kukiz'15 przystawką PiS-u to właśnie dzięki głosowniom Kornela Morawieckiego i jego grupy, czy posłanki Siarkowskiej." - mówił niedawno Paweł Kukiz, który często odpowiada na zarzuty postawione przez media i inne partie opozycyjne. 


Tutaj niestety nie można zapomnieć o projektach, w których Kukiz głosuje ramię w ramię z PiS. Przykładem takiej ustawy jest na przykład nowelizacja ustawy "Prawo Konsularne", który została przegłosowana przez PiS i Kukiz'15 oraz wszystkie pozostałe partie w Sejmie. Takich ustaw było na prawdę dużo, ale mimo wszystko Platforma Obywatelska i Nowoczesna zarzucają trzeciemu klubowi w Sejmie, że rzeczywiście jest przedłużeniem ręki Prawa i Sprawiedliwości. Myślę, że jest to co najmniej nie na miejscu. 

Kukiz kontra PiS

Bardzo ciekawym zjawiskiem, jest upodabnianie przez media Kukiza do PiSu. Często mam wrażenie, że dziennikarze "Wyborczej", czy "TVN" - po prostu nie umieją czytać. Kiedy patrzymy na program PiS i strategię Kukiza, nie ma tam na prawdę za dużo podobieństwa. PiS, to wbrew pozorom partia, dla której wolność gospodarcza nie istnieje. Kukiz'15 natomiast opowiada się za uproszczonym systemem niższych podatków. Jednomandatowe Okręgi Wyborcze. Flagowy postulat partii z ciastkiem w nazwie. PiS, od początku stanowczo sprzeciwia się temu pomysłowi, jak i opowiada się za utrzymywaniem partii przez budżet państwa, czego o Kukizie powiedzieć nie można. 

Pomiędzy obiema partiami toczy się spór, dotyczący gabinetów politycznych. Partia rządząca stanowczo broni gabinetów, zaś K'15 wykazuje się zwykłym obrzydzeniem do tych instytucji.

Znalezione obrazy dla zapytania gabinety polityczne

Mimo wszystko obie partie podejmują wspólne działania. Wicemarszałek Sejmu - Stanisław Tyszka wraz z Joachimem Brudzińskim, Ryszardem Terleckim i Marszałkiem Sejmu, podjął decyzję o ukaraniu posłów, którzy m.in. okupowali mównicę na ostatnim posiedzeniu w grudniu zeszłego roku. 

Często przy ławach poselskich Kukiz'15 można ujrzeć jednego z najbardziej zaufanych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego - Marka Suskiego, który wedle innych posłów z opozycji przekonuje parlamentarzystów Kukiza do głosowania, podobnie do PiS. Niestety wydaje mi się to prawdopodobne, gdyż pewnego razu chcąc przeprowadzić rozmowę z posłem Suskim, ten odpowiedział, że możemy to zrobić za kilka minut, po czym wszedł do pokoju klubowego Kukiz'15. Cieszy fakt, że opuścił to pomieszczenie po kilku minutach, więc można mieć nadzieję, że znów spotkał Posła Pawła Szramkę, który 16 grudnia 2016 roku, "grzecznie" poprosił Suskiego o opuszczenie ław Kukiza. 

Znalezione obrazy dla zapytania suski kukiz
Historyczna rozmowa, w której udział wzięli Posłowie Szramka i Suski
oraz broniący reprezentanta PiS - Janusz Sanocki
Ruch Kukiza tworzą przedstawiciele przeróżnych środowisk politycznych. Na listy trafili przedstawiciele Kongresu Nowej Prawicy, Unii Polityki Realnej, Ruchu Narodowego, czy Solidarnej Polski. Podobieństwo między Kukizem, a PiS'em jest zrozumiałe, gdyż część z ich posłów należało kiedyś do partii rządzącej. Oprócz tego w Ruchu możemy spotkać osoby mające upodobania idące zdecydowanie w lewą stronę. Zróżnicowanie poglądów i brak dyscypliny klubowej jest świetnym pretekstem dla mediów, które co około miesiąc piszą, że Kukiz'15 się rozpada. 

Myślę, że osoby szukające na siłę podobieństw między Kukiz'15, a Prawem i Sprawiedliwością bez wątpienia takowe znajdą. Cała nagonka atakująca, chyba najświeższą siłę polityczną w Polsce wytworzyła się niewątpliwie za sprawą mediów, które nieustannie komentują głosowania posłów Kukiz'15 - a zwłaszcza te, w których posłowie mają podobne zdania. Serdecznie zapraszam wszystkich dziennikarzy, którzy wykazują zdolności manipulacji takimi informacjami, do zapoznania się ze stenografami z posiedzeń Sejmu, a szczególnie z wypowiedziami posłów Kukiza, w sprawach poruszanych przez PiS. Zapoznanie się z wynikami głosowań również mogłoby podnieść poziom niektórych mediów. Uważam, że Kukiz'15 nie można nazwać przystawką PiS. Nie słyszałem jeszcze o koalicjancie, który nie popiera najważniejszych ustaw proponowanych przez zaprzyjaźnione ugrupowanie. To, że w niektórych głosowaniach wyniki są trochę kontrowersyjne, może dziać się za sprawą, braku dyscypliny klubowej w Kukiz'15, co czyni go na prawdę oryginalnym. 

Dawid Szala 

Komentarze