Przejdź do głównej zawartości

Pierwsza wizyta zagraniczna Macrona | Młodzi w Polityce

14 maja Emmanuel Macron objął władzę we Francji, stając się najmłodszym prezydentem w historii tego kraju.W przemówieniu inauguracyjnym obiecał Francuzom powrót do grona wielkich potęg XXI wieku, w tym poprzez reformę Unii Europejskiej.


Macron przyjechał do Berlina dzień po objęciu urzędu prezydenta, demonstrując wolę ścisłej współpracy z Niemcami.

Przed urzędem kanclerskim Macrona witało oklaskami i okrzykami kilkaset osób. Prezydent uznał powitanie za "wzruszające", zastrzegł jednak, że odebrał wyrazy uznania jako zobowiązanie.


Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel ogłosili w poniedziałek w Berlinie stworzenie drogi dla reform Unii Europejskiej i strefy euro, zasygnalizowali gotowość do zmiany w razie potrzeby traktatów unijnych.

Zmiana traktatów była przez długi czas tematem tabu dla Francji. Dla mnie jednak nie istnieje to tabu. Jestem za wspólną mapą drogowa, która stworzy perspektywę i poprawi skuteczność w strefie euro i w całej Unii. A jeśli podczas tego procesu reform zajdzie potrzeba zmian i nowych traktatów, to jestem do tego gotowy. - powiedział Macron

Z niemieckiego punktu widzenia zmiana traktatów jest możliwa, jeżeli taka zmiana ma sens - stwierdziła Angela Merkel.

Znalezione obrazy dla zapytania merkel macron

Uzgodniliśmy, że będziemy bardzo ściśle współpracować - powiedziała Merkel. Jak zaznaczyła, "Niemcom będzie powodzić się na dłuższą metę dobrze tylko wtedy, gdy Francja będzie silna".
Zacieśnieniu niemiecko-francuskiej współpracy ma służyć zapowiedziane na lipiec, po czerwcowych wyborach parlamentarnych we Francji, wspólne posiedzenie obu rządów.

Chcemy nadać relacjom nową dynamikę - powiedziała szefowa niemieckiego rządu. Jesteśmy przekonani, że powinniśmy obecnie zajmować się nie tylko wyjściem Wielkiej Brytanii (z UE), lecz musimy przede wszystkim zastanowić się, jak pogłębić i uczynić bardziej odporną na kryzysy i spójną pozostałą Wspólnotę i strefę euro - mówiła niemiecka kanclerz.


Jej zdaniem projekty niemiecko-francuskie mogą stanowić impuls dla zmian w całej Unii.
Merkel wymieniła politykę zagraniczną oraz politykę obronną jako dziedziny, w których Berlin i Paryż powinny współpracować. Prezydent Francji wśród dziedzin współprac wymienił również edukację, zapowiadając reaktywowanie dwujęzycznych klas niemiecko-francuskich.Macron potwierdził chęć przeprowadzenia głębokich reform we Francji. Powiedział, że w minionych 30 latach żadnemu francuskiemu rządowi nie udało rozwiązać problemu masowego bezrobocia. Zapewnił, że jego rząd zajmie się tym problemem.

Prezydent Francji starał się rozwiać wątpliwości niemieckich partnerów obawiających się, że Paryż będzie dążył do wprowadzenia wspólnych obligacji strefy euro i tym samym do uwspólnotowienia długów.  Nigdy nie domagałem się (takich) euroobligacji - zapewnił.

Opowiedział się natomiast za nowym programem inwestycyjnym w strefie euro. Musimy zainwestować nowe środki - powiedział.

Michał G.

Komentarze