Przejdź do głównej zawartości

Wniosek o wotum nieufności dla Macierewicza | Młodzi w Polityce

21 kwietnia b.r. Platforma Obywatelska złożyła wniosek o wotum nieufności dla ministra obrony narodowej, Antoniego Macierewicza. Wczoraj Sejm ten wniosek odrzucił.

W głosowaniu wzięło udział 442 posłów. Za odwołaniem głosowały kluby Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i PSL oraz 19 posłów Kukiz’15. Przeciw byli natomiast Prawo i Sprawiedliwość, koło Wolni i Solidarni, jeden poseł ugrupowania Republikanie oraz niezależny Jan Klawiter. Od głosu wstrzymało się dziesięciu członków Kukiz’15, dwóch Republikanów i dwóch posłów niezależnych. Podsumowując, “za” oddano 190 głosów, “przeciw” – 238. Aby wyrazić wotum nieufności, wniosek poprzeć musi co najmniej 231 posłów.

Znalezione obrazy dla zapytania głosowanie sejm

Po godzinie trzynastej Sejm rozpoczął debatę wystąpieniem byłego ministra obrony, Tomasza Siemoniaka. Polityk zarzucił Antoniemu Macierewiczowi szkodzenie Polsce oraz to, że ten “demoluje polską armię”. Co więcej, polityk Platformy stwierdził, iż “szczególny paradoks tego wniosku polega na tym, że to obóz rządzący chciałby, żeby Antoni Macierewicz został odwołany, a wielu polityków opozycji życzyłoby sobie, żeby ktoś taki, kto dostarcza tylu skandali i tylu kontrowersji jak najdłużej pozostał ministrem obrony narodowej.”

Przypominamy, że Antoni Macierewicz silnie związany jest z kontrowersyjną podkomisją smoleńską, której doniesienia o rzekomej bombie termobarycznej ukrytej w Tupolewie zostały szeroko skrytykowane i wyśmiane. Odkąd Macierewicz objął urząd, z armii odeszło wielu cenionych generałów. Co więcej, to właśnie obecny minister obrony stał murem za Bartłomiejem Misiewiczem, o którym negatywnie wypowiadał się nawet Jarosław Kaczyński, a następnie doprowadził do końca kariery młodego polityka. Nie wspomnę już o głośnym przetargu na Caracale czy o powiązaniach z ojcem dyrektorem Tadeuszem Rydzykiem.

Podobny obraz

Po zejściu z mównicy Tomasza Siemoniaka, głos zabrał Michał Jach, przewodniczący sejmowej komisji obrony. Poinformował on, że komisja wydała negatywną opinię na temat wniosku o wotum nieufności.

Po wystąpieniach m.in. Michała Kamińskiego oraz Pawła Bejdy, swoje przemówienie wygłosiła pani premier Beata Szydło. Podkreślała, że działania Antoniego Macierewicza prowadzą do odbudowy tego, co poprzednia władza zrujnowała. Zdaniem szefowej rządu zmiany wprowadzane przez ministra stworzą silną armię, a co za tym idzie, bezpieczną Polskę.

Podobny obraz

Wreszcie około godziny piętnastej na mównicy pojawił się Antoni Macierewicz, który natychmiast zarzucił Tomaszowi Siemoniakowi, że ten zgodził się na likwidację polskiego przemysłu zbrojeniowego. Były minister sprostował zarzuty i stwierdził, że przed chwilą polityk PiS powiedział “kilka bzdur”. Ponadto ostrzegł partię rządzącą, że obecnie żaden Polak nie ma szans na objęcie wysokiego stanowiska w NATO.
Zaraz potem odbyło się głosowanie, w którym Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności.

Znalezione obrazy dla zapytania siemoniak przemówienie sejm

Osobiście uważam, że kontrowersje, jakie zebrały się wokół Antoniego Macierewicza, sprawiają, że ten polityk sprawia coraz więcej kłopotów swojej partii. Niemniej jednak odwołanie tego ministra byłoby dla PiS ogromną porażką wizerunkową, gdyż oznaczałoby to przyznanie się do błędu. Dlatego prędko nie dojdzie do dymisji Macierewicza, a kolejne wnioski o wotum nieufności będą odrzucane głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Bartłomiej Trzos

Komentarze