Przejdź do głównej zawartości

Czarnogóra w NATO | Młodzi w Polityce

We wtorek, 6 czerwca 2017 roku, szeregi NATO zostały powiększone o jedno państwo. Czarnogóra została przyjęta w szeregi North Atlantic Treaty Organisation - NATO.

Wraz ze złożeniem instrumentów akcesyjnych przez szefa dyplomacji Czarnogóry Srdjana Darmanovicia w Departamencie Stanu w Waszyngtonie, kraj z południa Europy zasilił szeregi sojuszu.Czarnogóra, krótko po odzyskaniu niepodległości w czerwcu 2006 roku, dołączyła do Partnerstwa dla Pokoju już w grudniu tego samego roku i MAPu ( Membership Action Plan) trzy lata później. Aktywnie wspierała akcję NATO w Afganistanie od 2010, teraz zapewnia wsparcie na każdej następnej misji. Rozwijała interoperacyjność własnych sił zbrojnych oraz wprowadziła niezbędne reformy wojsk obronnych i całego sektora obronnego. Te reformy właśnie były jedną z najważniejszych spraw przy współpracy państwa z Sojuszem. Czarnogóra działała przy rozwoju systemów działania szybkiego reagowania czy zmianę prawa i przystosowania go do ram NATO. Stale zwalcza korupcję i zorganizowane grupy przestępcze we własnym kraju.

19 maja 2016 roku podpisany został protokół akcesyjny. Podpis ten oznaczał iż Czarnogóra ma tytuł "zaproszonego" państwa, pozwalający na branie udziały w szczytach NATO w roli obserwatora. Gdy wszystkie 28 krajów ratyfikowało protokół akcesyjny, Czarnogóra mogła przystąpić do Sojuszu i stać się jego pełnoprawnym członkiem.

Wraz z przyłączeniem Czarnogóry do Sojuszu, NATO kontroluje już właściwe cały basen Morza Śródziemnego, od Gibraltaru aż po Syrię. Co prawda Bośnia i Hercegowina nie należy do NATO ale blisko współpracuje z NATO i stara się o miejsce w szeregach sojuszu.

 

Szary kolor - Państwa należące do NATO ( Czarnogóra jest tutaj zaznaczona złotym kolorem)
Kolor złoty - Państwa współpracujące z NATO


Z pewnością, wiadomości o przyjęciu Czarnogóry do Sojuszu Atlantyckiego z radością nie odnotowano w Rosji. Jeszcze nie dawno tj. W 2015 roku ,2 tys. osób protestowało przeciw przystąpieniu Czarnogóry do NATO. Protest ten zorganizowany był przez prorosyjskie partie opozycyjne.

Jak pisał rosyjski dziennik "Kommiersant" - W związku z przyjęciem Czarnogóry do NATO w jej stosunkach z Rosją wybuchł "dyplomatyczny pożar", którego nie ma kto gasić". Wskazuje również, że Rosja nigdy dotąd nie reagowała tak silnie na przyjęcie do NATO nowego kraju.

Czarnogóra jest jednym z najbardziej rusofilskich państw na świecie, i dotąd to bałkańskie państwo brało udział w rosyjskich manewrach wojskowych, czy ćwiczeniach operacyjnych. Mimo tego przyłączyła się do wszystkich sankcji UE skierowanych przeciwko Rosji. Formalnie nie musiała tego robić, taki ruch wykonała np. Serbia. W grudniu zeszłego roku na Zgromadzeniu ogólnym ONZ Czarnogóra stała się współautorką rezolucji w sprawie Krymu( Co nieoficjalnie było bardzo źle odebrane na Kremlu), zauważamy kolejne akcje wymierzone przeciwko interesom Rosji. Powołując się na "Kommiersant" - Władze w Podgoricy są przekonane, że w październiku ubiegłego roku agenci Rosji przygotowywali przewrót państwowy. 

Znalezione obrazy dla zapytania montenegro and russia

Na dodatek rosyjski urząd ochrony praw konsumentów Rospotriebnadzor "znalazł w winach czarnogórskich pestycydy i zabronił ich importu", a turystów w Rosji "ostrzeżono, że ze względu na wzrost nastrojów antyrosyjskich wyjazd do republiki jest niebezpieczny".

Wymienia także doniesienia, że "na czarną listę" osób, którym zabroniono wjazdu do Rosji, umieszczono niemal w całości władze w Podgoricy i podkreśla, że "również Czarnogórcy nie pozostali dłużni: szef MSZ określił inwestycje rosyjskie w tamtejszą gospodarkę jako nieefektywne".

"Konflikt rozpala się"; "obie strony wpadły w zacietrzewienie" - ostrzega "Kommiersant". Jak ocenia, są one "gotowe kłócić się dalej: zapamiętale i bezsensownie, tak jak to umieją robić kraje słowiańskie i ich wodzowie".
Jeżeli państwo szczerze się zmienia. 

Jeżeli promuje demokracje. 

Wzmacnia moc prawa.

Modernizuje Siły Zbrojne.

I wnosi wkład do wspólnej obrony

Może również dołączyć do Sojuszu.

67 lat temu, Prezydent Truman powiedział że Ludzie "z odwagą i wizją sami określają własny cel"

Dzisiaj, Czarnogóra wybrała własny cel Cel by dołączyć do NATO

I podążać ścieżką wolności i pokoju.

Więc, Gratuluję Panu Panie Premierze Markovic. Br/. Dobro dosla, Crna Goro!

WITAMY W NATO

~Jens Stoltenberg na ceremonii przekazania podpisanego protokołu akcesyjnegoAdam Górecki

Komentarze