Przejdź do głównej zawartości

Czy Polska potrzebuje Straży Miejskiej? | Młodzi w Polityce

Już niedługo, będziemy obchodzić 20. lecie powstania Straży Miejskiej. Do niedawna, formacja ta kojarzyła nam się głównie z fotoradarami, czy wystawianiem mandatów za złe parkowanie. Jakie są kompetencje Straży Miejskiej? Czy strażnicy powinni kierować się głosem kodeksu drogowego, czy społeczeństwa? Serdecznie zapraszam do lektury artykułu!

Wiele osób, mijając patrol Straży Miejskiej, po prostu się uśmiecha. Zazwyczaj nie jest to uśmiech człowieka szczęśliwego, lecz poniekąd zażenowanego. Według wielu, strażnicy miejscy, to "niedoszli policjanci", czy "współcześni ormowcy". Zła opinia społeczna jest jedną z przyczyn złego stanu tej formacji. Wedle informacji MSWiA, w ubiegłym roku zamknięto aż 43 placówki Straży. W 2016 roku, zatrudnienie zmalało o ponad 600 pracowników. Głównymi powodami zwolnień i likwidacji były wysokie koszty utrzymania i bardzo niska efektywność.

Znalezione obrazy dla zapytania straż miejska

Kompetencje Straży Miejskiej nieznacznie różnią się od części uprawnień, jakie przysługują policjantom. Głównymi zadaniami SM, jest przede wszystkim utrzymywanie porządku publicznego i dbanie o bezpieczeństwo ludzi. Warto wspomnieć, że Straż Miejska podlega władzy terytorialnej, a nie centralnej. Panowie i Panie w żółto-granatowych czapkach, zajmują się bardzo gorliwie wystawianiem mandatów, czy legitymowaniem obywateli. Zbyt nachalne wystawianie mandatów skończyło się zamknięciem posterunków między innymi w Chrzanowie, Stalowej Woli, czy Żorach. Tamtejsza władza wytykała strażnikom zaniechanie służenia obywatelom.

Jak zostać strażnikiem? Wymagania nie są zbyt duże.Wystarczy mieć 21 lat, nie być karanym i posiadać wykształcenie średnie. Oprócz tego strażnik powinien być sprawny fizycznie, poczytalny i odporny na stres. Po kilkumiesięcznym szkoleniu, odbywa się test, który składa się z trzech etapów. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku  podpisuje się umowę na czas nieokreślony. Płaca w tejże formacji przynosi dochód w wysokości około 3000 zł.

Znalezione obrazy dla zapytania straż miejska

Dublowanie Policji. Bingo! Według mnie jest to najważniejszy i najbardziej merytoryczny argument za likwidacją Straży Miejskiej. Straż Miejska nie ma takich uprawnień, jakich nie miałaby policja. Jeśli chodzi o wyposażenie, to tytułowa formacja posiada w swoim ekwipunku m.in. kajdanki, substancje chemiczne, czy pałkę. Policja ma dostęp do o wiele bardziej niebezpiecznej broni. Każdy funkcjonariusz posiada pałkę, kajdanki i broń osobistą.

Jeśli chodzi o kwestie wystawiania mandatów, to tutaj Straż Miejska, też słabnie. W 2016 roku, wystawili 568 tysięcy mandatów, a rok wcześniej o ponad połowę więcej.

Nadgorliwość, o której już wspomniałem często psuje mniemanie o Strażnikach. Niekiedy możemy spotkać się ze zdenerwowanymi na funkcjonariuszy obywatelami, którzy otrzymali mandat, kilka minut po przekroczeniu czasu parkowania. Wystawienie mandatu rzeczywiście jest zgodne z prawem, lecz uważam, że czasami warto posłuchać głosu społeczeństwa, niż kodeksu drogowego.

Znalezione obrazy dla zapytania straż miejska

Nie twierdzę, że formacja taka, jak Straż Miejska nie jest potrzebna. Wręcz przeciwnie, jednak sposób w jaki funkcjonariusze wykonują swoje zadania pozostawia wiele do życzenia. Czasami mam wrażenie, że powinni oni przejść egzamin z "człowieczeństwa". Myślę, że dobrą alternatywą dla Straży byłoby przeprowadzenie dodatkowych szkoleń i stopniowe wcielanie strażników w szeregi policji. Właściwym rozwiązaniem, byłoby stworzenie oddziału Policji, złożonego z doszkolonych strażników. Mimo wszystko nie można "wkładać wszystkich strażników do jednego worka". Osobiście znam kilku, którzy na prawdę dali się poznać z dobrej strony. Należy pochwalić ich działania, na rzecz bezdomnych i zwierząt, którym nierzadko ratują życie.

Dawid Szala

Komentarze