Przejdź do głównej zawartości

Donald Trump w Polsce | Młodzi w Polityce

Donald Trump przyjedzie do Polski na zaproszenie prezydenta RP Andrzeja Dudy, które wystosował na początku urzędowania prezydenta USA. Ponowił je podczas szczytu NATO w Brukseli, pod koniec maja tego roku. Administracja Donalda Trumpa odpowiedziała bardzo sprawnie i w piątek 9 czerwca potwierdziła, że prezydent Stanów Zjednoczonych odwiedzi Polskę 6 lipca, przed szczytem G20 w Niemczech: "6 lipca prezydent USA Donald Trump złoży wizytę w Polsce na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. Rozmowy na ten temat trwały przez ostatnie tygodnie i nabrały przyspieszenia po spotkaniu prezydentów na majowym szczycie NATO" – mówił dla PAP szef gabinetu prezydenta, Krzysztof Szczerski.

Donald Trump przybędzie na spotkanie liderów państw Trójmorza. Spotka się nie tylko z prezydentem Polski, ale także innymi przywódcami krajów Europy Środkowo – Wschodniej oraz półwyspu bałkańskiego.

 Znalezione obrazy dla zapytania trump

"Wizyta potwierdzi nieugięte zaangażowanie USA do współpracy z jednym z naszych najbliższych sojuszników w Europie i podkreśli, że priorytetem administracji jest wzmocnienie wspólnej obrony w ramach NATO" – można przeczytać w oświadczeniu Białego Domu, w którym podkreślono także potrzebę przedyskutowania przez liderów państw szeregu bilateralnych oraz regionalnych kwestii i pogłębienia sojuszu opartego na wspólnych wartościach i interesach.

Według oświadczenia wydanego przez Biały Dom, prezydent Trump wygłosi w Polsce ważne przemówienie, a jego obecność podczas szczytu państw Międzymorza pokaże silne więzy USA z Europą Środkową.

Jak podało źródło PAP, do Polski przybyli już agenci Secret Service, którzy zawsze czuwają nad bezpieczeństwem przywódcy największej światowej potęgi.

Dumy z powodu wizyty Donalda Trumpa nie kryją politycy. „Wizyta prezydenta Donalda Trumpa w Polsce pokazuje, że Polska jest ważnym sojusznikiem USA i ważnym partnerem w ramach NATO” – mówili podczas wspólnej konferencji prasowej Krzysztof Szczerski, oraz szef polskiej dyplomacji, Witold Waszczykowski.

Znalezione obrazy dla zapytania krzysztof szczerski

Krzysztof Szczerski podczas piątkowego spotkania z polskimi mediami w ambasadzie RP w Waszyngtonie potwierdził, że Andrzej Duda zaprosił Trumpa osobiście podczas szczytu NATO w Belgii. Wizyta prezydenta USA będzie obejmowała zarówno spotkania dwustronne, jak i spotkania z przywódcami państw wchodzących w skład inicjatywy Międzymorza. Jego zdaniem taki plan wizyty podkreśla rolę Polski jako rzecznika regionu, czego przejawem był wybór Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

"Wizyta prezydenta Trumpa w Polsce potwierdzi niezachwiane oddanie Ameryki wobec jednego z jej najbliższych sojuszników w Europie" - podał rzecznik Białego Domu w oświadczeniu.

Podobny obraz

Znawcy naszego regionu zwrócili uwagę na fakt, że wizyta została zapowiedziana po spotkaniu z rumuńskim prezydentem, Klausem Iohannisem. Rozmowy dotyczyły m.in. planowanego zakupu amerykańskiego uzbrojenia przez stronę rumuńską. Prezydent Trump po raz pierwszy jednoznacznie opowiedział się za artykułem piątym Traktatu Północnoatlantyckiego. Określa on kluczową zasadę wzajemnej obrony NATO: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.


 Andrzej Mandryka

Komentarze