Przejdź do głównej zawartości

Obowiązkowe szczepionki | Młodzi w Polityce

Kilka dni temu na ulice stolicy wyszło kilka tysięcy rodzin, które manifestowały sprzeciw wobec przymusu szczepienia dzieci i działań ministerstwa zdrowia, które nakłaniają do szczepienia. Manifestacja nosiła nazwę "Jest Ryzyko, musi być wybór" i została zorganizowana przez Stowarzyszenie STOP NON. Lokacje jakie odwiedzili protestujący, to m.in. Ministerstwo Zdrowia i Pałac Prezydencki w Warszawie. Działania rodziców, którzy nie zgadzają się na przymusowe szczepienia, są bardzo interesujące. W tym artykule przedstawię argumenty popierające, jak i negujące słuszność obowiązkowych szczepień. 


Znalezione obrazy dla zapytania demonstracja 3 czerwca szczepionki

ZA

1. Powstrzymywanie chorób. 
Mimo wszystko, szczepionki pomogły na prawdę ogromnej liczbie pacjentów. Dzięki szczepieniom można zapobiec rozprzestrzenianiu się takich chorób, jak na przykład odra. Kilka tygodni temu World Health Organization oficjalnie poinformowała Polskę, o możliwości rozprzestrzenienia się tej niezwykle zakaźnej choroby, co dla naszego kraju byłoby niemałym problemem. W 2016 roku, w Rumunii na odrę zachorowało 3000 osób, z czego 17 zmarło. Spowodowane jest to między innymi słabo rozwiniętą immunoprofilaktyką. Warto podkreślić, że pierwszą dawkę szczepionki przyjęło 80% dzieci, zaś drugą tylko 50. Należy zaznaczyć, że chcąc spowodować zatrzymanie zagrożenia epidemiologicznego zaszczepić należy... 95% populacji. W Polsce, gdzie szczepionki są obowiązkowe, w tamtym roku zgłoszono 133 przypadki zachorowań na odrę, co na tle Rumunii, jest ilością symboliczną.

Znalezione obrazy dla zapytania odra choroba

2. Pobudzanie układu odpornościowego. 
"Lepiej zapobiegać, niż leczyć" - jest to złota zasada większości lekarzy. W dużej części, szczepionki właśnie zapobiegają powstawaniu chorób, poprzez pobudzanie układu immunologicznego. Dzięki temu, układ ten jest bardziej wydajny, lepiej pracuje, co jest bardzo skuteczną metodą ochronną przeciwko rozwijaniu się bakterii i wirusów.

Znalezione obrazy dla zapytania demonstracja 3 czerwca szczepionki

Myślę, że te dwa argumenty są bardzo przejrzyste i niestety... jedyne. Teraz skupmy się na argumentach "przeciw".

PRZECIW

1. Występowanie powikłań.
Niektórzy przeciwnicy szczepionek twierdzą, że te są o wiele groźniejsze, niż choroby, przeciw którym się szczepi. Do powikłań, jakie mogą wystąpić po szczepieniu zaliczamy między innymi: wstrząs anafilaktyczny, encefalopatia (zaburzenia neurologiczne), silne ropnie, nacieki, zapalenie opon mózgowych. Stowarzyszenie STOP NON poinformowało, że w latach 2007-2015 do URPL, zgłoszono 13 przypadków śmierci poszczepionkowej. Na przykład, w 2007 roku dziecko zaszczepione na tężec, zmarło około 10 godzin, po podaniu preparatu.

Znalezione obrazy dla zapytania zapalenie opon mózgowych

2. Toksyczne substancje występujące w szczepionkach. 

Niektóre preparaty szczepionkowe, zawierają szkodliwe dla organizmu człowieka substancje. Przykładowo timerosal, jest związkiem chemicznym, którego skład oparty jest na związki rtęci, z którą kontakt powoduje na prawdę niezliczoną ilość konsekwencji dla naszego organizmu. Niedawno, włoscy naukowcy przeprowadzili badanie, którego celem było wykrycie substancji występujących w szczepionkach. Badanie przeprowadzone na 44 szczepionkach wykazało obecność ołowiu, chromu, bromy, silikonu, aluminium, czy siarki. Substancje te wywołują obrzęki, zatrucia, czy stany zapalne.

Znalezione obrazy dla zapytania stan zapalny

3. Większa chorowitość zaszczepionych dzieci.
Według amerykańskich naukowców, publikujących wyniki swoich badań na łamach 
Journal of Translational Science dzieci zaszczepione chorują kilka, bądź nawet kilkadziesiąt razy bardziej, na przykład katar, alergie, ADHD i autyzm, czy choroby neurorozwojowe. Warto podkreślić też, że nieszczepione dzieci umierały od 5 do 10 razy mniej, niż ich zaszczepieni rówieśnicy.

Znalezione obrazy dla zapytania autyzm

"Jedna śmierć to tragedia, milion to statystyka" - powiedział kiedyś Józef Stalin. Czasami patrząc na poczynania Ministerstwa Zdrowia w kwestii szczepionek możemy dostrzec swego rodzaju podobieństwo. Wydaje się, że śmierci ludzi, spowodowane konsekwencjami poszczepionowymi resort traktuje, jak swoistą statystykę. Mówią, że jest im bardzo przykro, lecz nie starają się zapobiec wielu tragediom, jakie mają miejsce. Sądzę, że przymus szczepień jest nieporozumieniem w demokratycznym państwie. Uważam, że to rodzice powinni decydować o tym co dla ich dzieci jest najlepsze, a karanie za takie działania zakrawa na skandal. W pełni popieram ruchy dążące do liberalizacji w tej kwestii.

Znalezione obrazy dla zapytania liroy

Na koniec chciałbym podziękować całemu stowarzyszeniu STOP NON i
Parlamentarnemu Zespołowi ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych, którego przewodniczącym jest Poseł Piotr Liroy - Marzec, za podejmowanie odpowiednich i szeroko zakrojonych działań, w celu zniesienia obowiązkowych szczepionek.

Dawid Szala 

Komentarze